Hastings je zhruba devadesátitisícové město v hrabství Východní Sussex, na jižním pobřeží Anglie. Historicky se proslavil díky slavné bitvě v roce 1066 u obce Battle (jen několik mil severozápadně od Hastingsu) během normanského dobývání Anglie. Znalci dokonalého audia mají ale tuto lokalitu v povědomí spíše v souvislosti s firmou Music First Audio, založenou v roce 2002 panem J. G. Billingtonem, která se zapsala do historie High-Endu výrobou vynikajících pasivních předzesilovačů, využívajících k regulaci úrovně zdrojového signálu špičkové transformátory.
Zatímco firem, používajících k regulaci hlasitosti aktivní obvody, tranzistorové či elektronkové, je naprostá většina, výrobců pasivních předzesilovačů spoléhajících na zařazení kvalitního rezistoru do signálové cesty (ať už potenciometru nebo přepínané soustavy přesných odporů) je nemnoho, tak výrobce pasivních transformátorových předzesilovačů lze spočítat na prstech jedné ruky.
A právě v této skupince producentů nekompromisního audiofilského vybavení se objevila mladá společnost Bespoke Audio tvořená, vlastněná a provozovaná Lucy Gastall a Harry O'Sullivanem, kteří si přinesli mnohaleté a nesmírně cenné zkušenosti s navrhováním a výrobou špičkových audio transformátorů právě z MFA. Nápady, pro které dříve nedostali dost prostoru, se rozhodli na vlastní pěst uvést do praxe.
Jednoduše řečeno, zdokonalit již téměř dokonalé. A s touhou představit, po vizuální i zvukové stránce, opravdový klenot.
A tady je třeba zdůraznit, že nejen fantastické provedení, vzhled a možnost vybrat si provedení skříně dle vlastních preferencí (tři povrchové úpravy kovových panelů, s různým provedením ovládacích knoflíků a dopňků a několik variant horní desky, nabízejí bezpočet atraktivních kombinací), vizuálně je předzesilovač prostě ohromující, ale také nekompromisní řešení vlastních transformátorů a vnitřního propojení, dává předzesilovačům Bespoke Audio punc unikátnosti. Špičkové konektory a nejkvalitnější švýcarské přepínače ELMA (nejvyšší řada používaná v laboratorních měřicích přístrojích) jsou jen „třešničkou na dortu”.
To, že svým výrobkům opravdu věří, dokazuje i skutečnost, že Bespoke Audio poskytuje na své předzesilovače doživotní záruku.
Po mnoha měsících experimentování s různými variantami konstrukce cívky transformátorů, doprovázené poslechovými testy, byl výběr zúžen na dva prototypy, ze kterých byl, na základě “slepých” poslechových testů (za pomocí skupiny různých posluchačů), vybrán definitivní vítěz.
Jelikož byl nejlepší a tedy vybraný transformátor příliš velký na to, aby se vešel do běžně dostupných stínících krytů pro transformátory, rozhodli se v Bespoke Audio tyto „hrníčky“ ze speciální slitiny niklu, železa, molybdenu a dalších příměsí, zvané Mu-metal, vyrábět sami. Tato magneticky měkká slitina s vysokou permeabilitou je mimořádně vhodná pro stínění citlivých zařízení proti statickému nebo nízkofrekvenčnímu magnetickému poli.
Z důvodu životnosti, neboť některé syntetické vosky by mohly způsobovat korozi izolace lakovaného navíjecího drátu, jsou transformátory do krytů zalévány včelím voskem. Vnitřní propojení transformátorů s přepínači a konektory zajišťují bavlnou izolované vodiče z 4N mědi, amerického výrobce Jupiter Condenser.
Uvnitř každého předzesilovače jsou dva velké transformátory s odbočkami sekundárního vinutí, které umožňují ovládání hlasitosti ve 46 krocích po 1.5 dB (v rozsahu - 67.5 dB až 0 dB). Jejich předimenzovaná, velká jádra, umožňují obrovské rezervy přetížení (až 30 voltů, tj. vysoce překračují možnosti jakéhokoli předzesilovače), čímž je zajištěno, že nemůže nikdy dojít k jejich přesycení. Ovládání hlasitosti je na dálkové ovládání (pomocí servomotoru). Jako symetrické (XLR) konektory jsou použity modely Neutrik NC3MD-LX-M3, se stříbrnými kontakty, konektory cinch jsou Topline NextGen WBT0210CuMSR, od společnosti WBT.
Každý předzesilovač se před odesláním měří a grafy jsou zapsány do manuálu konkrétního vyrobeného kusu. Celý proces, od objednání přístroje zákazníkem, až po expedici, trvá pět týdnů (vlastní výroba 3). V prvním týdnu je vyhotovena výrobní dokumentace, dle přesných specifikací klienta a spolu se smlouvou je mu předložena ke schválení, aby se předešlo jakýmkoliv nedorozuměním, mezi zadáním a očekávaným výsledkem. Druhý týden se navíjejí transformátory, třetí se kompletuje skříň a začíná se s propojováním transformátorů s přepínači a konektory. Čtvrtý týden proběhne dokončení předzesilovače a pátý týden se testuje a měří a následně odesílá, v parádním balení, zákazníkovi. Ten je, v průběhu celé výroby, pravidelně informován o jednotlivých krocích zprávami s bohatou fotodokumentací. V základním provedení mají přístroje nulový zisk, v případě potřeby je možné objednat verzi se zesílením 6 dB, která by si mohla s určitými sestavami lépe “rozumět”.
Uvážíme-li, že moderní zdroje audio signálu mají výstupní úrovně, které jsou víc než schopny vybudit zesilovač na maximální výkon a předzesilovač se téměř vždy používá, kromě volby vstupu, ke snížení úrovně signálu, mohli bychom považovat aktivní předzesilovač za nadbytečný.
Jenže i nejlepší pasivní předzesilovače (ať již s kvalitním potenciometrem či přepínanou soustavou přesných odporů) mívají problémy s impedančním přizpůsobením vstupu výkonového zesilovače a výstupu zdroje signálu, což může vést ke zhoršení odezvy zesilovače na vysokých frekvencích a k určité ztrátě dynamiky. Za účelem minimalizace tohoto efektu, je nutné používat krátké kabely, aby se zabránilo negativním dopadům jejich vysoké kapacity a dávat pozor na výstupní impedanci konkrétního zdroje a zatěžovací impedanci k němu připojeného zesilovače. Tyto faktory velmi omezují praktické použití pouhého odporového útlumu úrovně signálu a vysvětlují, proč výrobci dále zdokonalují aktivní předzesilovače, byť není vůbec snadné se vyrovnat s jejich zkreslením, šumem, konstrukcí kvalitního napájení a závislosti těchto zařízení na „čistotě“ napětí v elektrické síti.
Tyto problémy však dokonale odstraňuje pasivní transformátorový předzesilovač ze samé podstaty svého principu. A navíc použití transformátorů přináší mnoho dalších výhod, schopnost konvertovat symetrické a nesymetrické signály v obou směrech, možnost zcela izolovat/oddělit zdroj od zátěže (tzv. Galvanické oddělení), přerušit zemní smyčky a minimalizovat šum.
Jediná nevýhoda transformátorového řešení je mimořádná pracnost manufakturní výroby těchto předzesilovačů, které nikdy nebudou výsledkem sériové produkce a tomu i odpovídající cena.
V každém případě, komu není líto přinést „na oltář“ nekompromisního zážitku z poslechu oblíbené hudby i nějakou tu finanční oběť, tomu lze tento předzesilovač jen a jen doporučit. Není proto divu, že i za tak krátkou historii své firmy, získali Lucy s Harrym spoustu pochvalných recenzí na svůj výtvor. Zde jsou některé příklady:
„Bespoke Audio bude Váš poslední předzesilovač!“
„Pečlivě a mimořádně kvalitně postavený pasivní předzesilovač z jižní Anglie je jedním z mála zařízení, které Vám umožní vlastně znovuobjevit Vaše hudební nahrávky."
„... je to výjimečný produkt"
„... máte pocit, že to, co dělá, je magie"
„Hudebně je pozoruhodně otevřený a neutrální, odstraní jakýkoli pocit „oparu“ a jednoduše vštípí hudbě více vzduchu a prostoru."
„... je to těžká mistrovská třída s nenápadnou elegancí,"
„Nemám žádné zábrany tento přístroj vřele doporučit."
„... konstrukční kvalita je, dle mých zkušeností se všemi audio komponenty, nepřekonatelná."
„... Bespoke zpíval líbezněji, pestřeji a především přesvědčivěji."
„.. Bespoke předzesilovač byl, dle mých zkušeností,dokonalejší, než jakýkoli jiný s pasivní konstrukcí."
„Impozantní, přesvědčivá hudební skříňka, která se sama nijak nepodepisuje na reprodukci."
„Skutečně neuvěřitelné..."
Cena tohoto „mistrovského kusu“ je 329 990 Kč.
16.01.2025
V roce 1966 představil Elipson reprosoustavy 402, které byly skutečným mistrovským dílem jak po estetické, tak po technické stránce. Nyní výrobce představuje model 402 Tribute, aktualizovanou verzi, vyrobenou ve spolupráci se společností Supravox.
20.07.2024
MoFi Electronics zařadilo do své nabídky vrcholný model MasterDeck, mistrovský kousek z dílny proslulého konstruktéra Allena Perkinse. Tento referenční gramofon je určen pro ty, kteří se snaží objevit skutečnou podstatu hudby obsažené v drážkách LP desek.
16.06.2024
Americké MoFi představilo své nejnovější, tentokrát sloupové reprosoustavy SourcePoint 888. Název reprosoustav odkazuje na použití tří 8palcových měničů. Jednoho středotónového, v němž je koncentricky umístěn výškový reproduktor, a dvou zcela nových basových reproduktorů, umístěných pod ním.