Poměrně mladá značka Kronos Audio se objevila na scéně asi před osmi lety jako duchovní dítě jediného muže, Louise Desjardinse z kanadského Montrealu. Louis vystudoval na univerzitě Concordia v témže městě obor zaměřený na aplikovanou fyziku vln, se specializací na světlo a zvuk, zejména na problematiku přenosu těchto vln a vibrací, jejich odrazu a šíření v různých materiálech. Poté strávil 20 let prací v oboru optiky a jako fotograf, pro známé klienty (např. BMW, Nissan a Toyota).
Zhruba před deseti lety, přičemž přiznává svou celoživotní vášeň a okouzlení dokonalým zvukem, začal pracovat na modifikacích gramofonů. Bylo jen přirozené, že používal principy, které se naučil během studií. Poté, co objevil článek, popisující negativní zvukový dopad, který mají točivé síly, generované rotujícím talířem, na šasi gramofonu a začal experimentovat s návrhy pohonů a zavěšení, si uvědomil, že konvenční konstrukce tento problém nikdy úplně nevyřeší.
Zdálo se mu jasné, že správným přístupem není snaha tyto vibrace tlumit, ale úplně je odstranit. Jediný jistý způsob, jak kompenzovat torzní síly, které se přenášejí a zatěžují systém odpružení gramofonu, na úkor jemných detailů, tonální čistoty a rozlišení, bylo použití dvou talířů stejné hmotnosti, které se budou otáčet stejnou rychlostí proti sobě, za použití stejných ložisek a motorů. Tedy daleko účinnější, dynamická metoda eliminace nežádoucích vibrací.
Jako další krok vyvinul a postavil prototyp k ověření své hypotézy. Během dvouletého období vývoje důsledně pracoval na implementaci všech svých znalostí o systémech pohonu, materiálech, ložiscích a zavěšení a také na vyladění a zdokonalení každého subsystému. S výjimkou konzultací se společností Labb Technologies (za účelem vývoje regulátoru otáček stejnosměrného motoru) je Louis odpovědný za všechny ostatní prvky návrhu svého gramofonu.
Již při prvním přehrávání byly výhody systému protisměrné rotace a dalších zdokonalení a optimalizací, které Desjardins provedl, okamžitě slyšet. S nadšením předvedl svůj prototyp, generálnímu řediteli a zvukovému inženýrovi montrealské Fidelio Music, Renému Laflamme. Tato úvodní prezentace vyústila v testování výlisku čerstvého titulu vydavatelství na prototypu gramofonu Kronos a jeho srovnání s originální studiovou nahrávkou. René byl tak nadšen, jak úzce se reprodukce tohoto gramofonu přibližovala vlastnostem původní nahrávky, že požádal o jeho zapůjčení na Montreal Audio show v roce 2011.
Tento prvotní počin představoval tak výrazný úspěch, že se Louis rozhodl gramofon vyrábět, zpočátku jako limitovanou edici pouhých 250 kusů (pod názvem PRO). Zájem byl tak velký, že byla založena společnost, kterou nyní známe jako Kronos Audio. Model PRO zažil své první oficiální představení na veletrhu CES v roce 2012. Gramofon Sparta, asi stěžejní model společnosti, byl vyvinut v průběhu roku 2013 a představen na témže veletrhu v roce 2014 jako model, který dokáže nabídnout maximum zvukových vlastností modelu PRO, za výrazně nižší cenu.
Používal stejné motory (původně), odpružení, ložiska a systém protiběžných talířů. Šasi a talíře však mají odlišnou konstrukci, stejně jako systém řízení stejnosměrného motoru. I když jsou na šasi u Sparty použity stejné materiály jako u modelu PRO, má o něco jednodušší provedení a povrchovou úpravu, což snižuje výrobní náklady. Od ledna 2015 používá gramofon PRO novější, nákladnější DCX motor. Sparta pokračuje s původními motory.
Solitér, jedinečný na první pohled, představuje v podstatě dva kompletní gramofony, jeden umístěný bezprostředně nad druhým. Jejich rámové šasi je vyrobeno z kompozitu, tvořeného pevnými hliníkovými deskami, s vložkami z fenoplastu. Obě patra jsou volně zavěšena na stejném, patentovaném systému odpružení, na čtyřech zaoblených rohových sloupcích, které mají centrální píst, upevněný pomocí šroubů k horní koncovce, opatřené elastickými O-kroužky. Toto zavěšení umožňuje volný pohyb ve vodorovné i svislé rovině.
Sparta používá stejný systém ložisek jako model PRO. Když Desjardins navrhoval tato ložiska, jeho cílem bylo zajistit co možná nejtišší chod a přitom maximální životnost. Proces jejich vývoje zahrnoval rozsáhlý výzkum slitin a napařovaných povlaků, používaných v leteckém průmyslu. Konstrukce s reverzním uložením ložiska snižuje kontakt v rovině otáčení a tím také odpor vyvolaný točivým momentem. Jeho dvojitou hydraulickou izolací je pak dosaženo co největšího možného tlumení. Ložiska jsou ručně lapovaná, s tolerancí menší než tisícina palce. Společnost Kronos hrdě prohlašuje, že tato konstrukce přináší nejnižší úroveň šumu, s níž se lze dosud u gramofonů setkat.
K zajištění tichého, hladkého a lineárního přenosu rotační síly na talíře je použita dvojice špičkových švýcarských stejnosměrných motorků Maxon, původně vyvinutých pro vesmírný program. Spodní rám šasi má motor namontovaný po pravé straně talíře, zatímco horní jej má umístěný na rovnocenném místě vlevo. Protilehlé umístění motorů zaručuje kompenzaci jakýchkoli oscilací, které by mohlo otáčení talíře generovat.
Talíře gramofonu jsou vyrobeny z vícevrstvých kompozitů. Snadno nastavitelné raménko se upevňuje k hornímu rámu a uvolněním nebo utažením jednoho velkého šroubu jej lze volně nastavit dopředu nebo dozadu a poté bezpečně zajistit na svém místě.
Stejnosměrné napětí dodává dvojici motorů procesorem řízený plně regulovaný napájecí zdroj. Místo běžnější metody pulzně-šířkové modulace, která může vyvolávat drobné trhání, přijímá procesor odečty rychlosti z horního talíře pomocí optického senzoru a upravuje motorům napětí v reálném čase. Vzhledem k tomu, že je stabilita rychlosti dynamicky sledována a korigována, dosahují gramofony Kronos její vysoké přesnosti během celé své životnosti, bez ohledu na faktory prostředí, napětí řemínku nebo mechanické opotřebení. Vynikající stabilita otáček, samozřejmě, také přispívá k minimalizaci vibrací.
Kronos nabízí také odlehčenou, ekonomickou verzi gramofonu Sparta, model 0.5. Jedná se o „jednopatrový“ přístroj s jedním talířem, jehož šasi je zavěšeno na nižších rohových sloupcích a který konstrukčně přesně odpovídá horní části gramofonu Sparta. V případě zájmu je možné kdykoliv později dokoupit sadu (upgrade kit) pro jeho plnohodnotnou dostavbu na vyšší model. Jediné části gramofonu 0.5, které zústanou navíc, budou čtyři krátké rohové sloupky, které se nahradí čtyřmi vyššími. Vše ostatní zůstává a vyžaduje pouze určité zpřeházení a opětovné zapojení vodičů.
I když rozhodnutí přejít z verze 0,5 na plnou Spartu stojí o něco víc, než nákup Sparty již na začátku, pořád je to mnohem výhodnější varianta, než koupě jiného gramofonu za srovnatelnou cenu a jeho následný prodej, kvůli nákupu lepšího modelu. Kronos tak nabízí dokonalou možnost plnohodnotného upgradu.
Gramofon Sparta může být vybaven 10,5-palcovým raménkem Helena, z uhlíkových vláken, ve tvaru zúžující se trubice (proudnice) nebo 12-palcovým raménkem Black Beauty obdobné konstrukce, které pro značku Kronos navrhnul André Thérieult z Montrealu. Obě raménka jsou typu uni-pivot (česky se používá označení hrotové uložení), ale ložisko představuje nikoliv hrot, nýbrž kulička v dokonale vyleštěné sférické misce.
Šasi gramofonů Kronos umožňuje také montáž kompatibilních ramének jiných výrobců.
Díky mimořádné kvalitě provedení a unikátnímu konstrukčnímu řešení se gramofony Kronos řadí k naprosté světové špičce a po zvukové stránce patří mezi nejlepší z nejlepších. A to bez ohledu na cenu. V této kategorii se cenovky přístrojů pohybují opravdu hodně vysoko, přesto se firma nebojí tvrdit, že v porovnání se srovnatelnými výrobky nabízí nejlepší poměr cena/výkon.
Není tedy divu, že během několika málo let získaly gramofony této značky více než 35 prestižních ocenění, včetně ocenění „Best of show“ a že recenzenti v renomovaných audio magazínech nešetří chválou.
Používají se na audio prezentacích po celém světě. V oblibě je mají, jako etalon, také profesionálové z hudební branže a výrobci audio vybavení. Ale co je nejdůležitější, poskytují radost mnoha členům audiofilské komunity.
PARAMETRY
KRONOS PRO
SPARTA
RAMÉNKA HELENA / BLACK BEAUTY
16.12.2024
Americké MoFi představilo své nejnovější, tentokrát sloupové reprosoustavy SourcePoint 888. Název reprosoustav odkazuje na použití tří 8palcových měničů. Jednoho středotónového, v němž je koncentricky umístěn výškový reproduktor, a dvou zcela nových basových reproduktorů, umístěných pod ním.
24.04.2024
Cambridge Audio představilo limitovanou edici oblíbeného a oceňovaného All-in-One přehrávače EVO 150, inspirovanou designem ikonického sportovního vozu DeLorean DMC-12, kterou nabídne v omezené sérii 1000 ks.
01.02.2024
Obvody nového přehrávače byly přepracovány tak, aby mohly využívat 32bitový D/A převodník ESS ES9028Q2M SABRE32.Konstruktérům se podařilo významně zjednodušit signálovou cestu a vyladit kvalitu reprodukce tak, aby mezi posluchačem a originální nahrávkou nestálo nic v cestě.