Neumíme spočítat, kolik nejrůznějších filtrů, distributorů či praček, jsme už v praxi vyzkoušeli. Jak na lacinkách a střední třídě, tak na totálním HighEndu.
Průnik všech zkušeností je v tom, že většina těchto zařízení má dobré až velmi slušné výsledky v oblasti středních a vyšších kmitočtů. U pasivních řešení je problém se sériovou indukčností, která se chová jako gumový kus kulečníkového tága. Prostě zpomaluje, zakulacuje, chcete-li, rozmazává nízké frekvence. U aktivních verzí je to prakticky totéž, ty navíc bývají méně spolehlivé a jsou hlavně limitované menším maximálním výkonem.
Také rozhodně nehodláme inhalovat toxické výpary z baterií dobrovolně, byť jen ve stopovém množství. A to nemluvě o tom, že spousta výrobců má na vstupu pouze 10 A IEC zásuvky. Holt, majitelé lepších zesilovačů, jednoduše, měli smůlu.
Zlom nastal, když jsme se setkali se síťovou jednotkou Everest 8000, společnosti Shunyata Research. Ne, že bychom se v minulosti nepotkali s nějakou Hydrou či Viperem, k Shunyata Research jsme měli respekt vždy, ale to, co předvedl Everest, tu až bestiální suverenitu a zároveň 100% mimikry, tu nálož dynamiky v celém spektru, ten naprostý klid na pozadí, ten holografický prostor, to jsme ještě nezažili u žádného podobného zařízení. Hrdý název Everest 8000 nám nejdřív připadal prvoplánově marketingový. No, zmýlili jsme se. Vítejte na světovém vrcholu.
Společnost Shunyata Research založil v roce 1997 bývalý vojenský výzkumník Caelin Gabriel, s cílem navrhnout napájecí a signálové kabelové systémy, které by eliminovaly škodlivý vliv šumu na akustické a vizuální (zobrazovací) systémy s vysokým rozlišením. Díky důslednému používání měření, nejnovějších vědeckých poznatků a mnoha patentům se stala tato společnost v profesionální branži AV průmyslu jedním z nejuznávanějších výrobců kabelů a napájecího příslušenství. Továrna společnosti Shunyata se nachází v Poulsbo, poblíž Seattlu, ve státě Washington. Disponuje zázemím o rozloze 1700 m2, kde pracuje 18 zaměstnanců. Většina výrobků společnosti je montována ručně, ve Washingtonu, týmem zkušených techniků, zatímco všechny jsou pak baleny, skladovány a dodávány z továrny v Poulsbo. Díky využívání relevantních poznatků vědeckého výzkumu a maximálnímu přizpůsobení dodávaných špičkových výrobků (s mimořádným poměrem ceny a výkonu) potřebám zákazníka, si společnost Shunyata získala mimořádné renomé v oboru řešení nejlepších napájecích a signálových kabelových systémů.
Caelin Gabriel je bývalý americký vojenský vědecký konstruktér se zkušenostmi v oblasti výzkumu a návrhu ultracitlivých systémů pro sběr dat. Tyto systémy, navržené pro detekci signálů s extrémně nízkou úrovní, jinak maskovaných náhodným šumem, vyžadovaly roky intenzivního výzkumu signálu a vlivu signálové a napájecí kabekáže na jeho rušení. Jeho další pracovní zkušenosti, získané na nejvyšších úrovních státní správy a informatiky, představovaly vývoj vysokorychlostních síťových zařízení, včetně optického rozhraní s rychlostí 1 GB/s a aktuálních ethernetových zařízení. Tyto rozsáhlé zkušenosti přivedly Gabriela k vývoji základních koncepcí patentovaných technologií, postupů měření a na zakázku navržených součástí, které tvoří stavební kameny výrobků značky Shunyata. Gabriel je držitelem více než 7 patentů a mnoho dalších čeká na vyřízení. Díky těmto inovacím získaly jeho výrobky profesionální doporučení od nejlepších světových nahrávacích studií a v poslední době od kardiochirurgů a nemocnic po celých Spojených státech. Firma neustále pokračuje ve zdokonalování svých technologií, návrhů komponentů a konstrukcí a udržuje se na špičce ve svém oboru.
Díky maximálnímu přizpůsobení potřebám, vědeckému přístupu a především měřitelnému zlepšení kvality přenosu signálu si výrobky Shunyata Research získaly uplatnění v mnoha nejlepších světových nahrávacích, masteringových a filmových studiích, stejně jako u odborných lékařů, kteří jsou závislí na vizuálním zobrazování s dokonalým rozlišením signálu. Špičková nahrávací a filmová studia, zvukoví technici a producenti nahrávek jsou velmi pečliví na všechny detaily, související s věrností výsledků své práce. Dokonalému zachycení autenticity interpreta nebo vystoupení podřízují každý detail, proto mnoho z nejznámějších světových studií používá výrobky značky Shunyata jako referenci. Patří mezi ně např. Mobile Fidelity (Sebastopol, Ca.), Astoria UK (Pink Floyd), SkyWalker Sound, Sony Music (Japan), Shangri-la Studio (Rick Rubin), Das Boot Studio (James Guthrie), Peter McGrath (Recording Engineer), Phillips Crest National Studio (Hollywood), New Jersey Philharmonic a mnoho dalších.
Výrobky Shunyata si získaly celosvětové uznání a nesčetná ocenění také na výstavách a od recenzentů prestižních tištěných i internetových médií. V průběhu času nasbíraly celkem 23 významných ocenění, prokazujících konzistentní výsledky společnosti. Některé z nejuznávanějších magazínů, zaměřených na high-end audio, včetně The Absolute Sound, The Audio Beat, SoundStage!, Stereophile, HiFi Technique (Hong Kong), Audio Stream a HiFi Plus (UK), udělily společnosti Shunyata Research svá hlavní ocenění, včetně Výrobku roku, několikrát. Redaktoři Robert Harley (Absolute Sound), Michael Fremer (Stereophile), Marc Mickelson (Audio Beat) a Lincoln Cheung (HiFi Technique) jsou považováni za jedny z nejlepších v oboru. Všechny tyto autority výrobky Shunyata nejen kladně hodnotily, ale také je sami, jako referenční, používají.
EVEREST 8000
Napájecí jednotka Everest 8000 kombinuje patentovaná řešení, použitá u kritiky uznávaných modelů Hydra Triton a Typhon s technologiemi, používanými v nejlepších výrobcích lékařské divize společnosti Shunyata. Se svým atraktivním, funkčním designem, připomínajícím věž, představuje vrchol vývoje v mnoha technických odvětvích.
Everest 8000 obsahuje technologie a komponenty, které nejsou k dispozici v žádném jiném konkurenčním výrobku. Dodává neomezený špičkový proud do více komponent, přičemž dramaticky snižuje rušení z elektrické sítě a zachycuje rovněž rušení, způsobené interakcí mezi připojenými přístroji, čímž izoluje každý komponent v systému.
Patentovaná technologie QR/BB, která byla původně vyvinuta pro model Typhon, poskytuje elektronice, náročné na dynamiku napájení, okamžitou elektrickou rezervu. Součástky QR/BB, použité u Everestu mají, ve srovnání s přístrojem Hydra Denali, trojnásobnou kapacitu a přináší nebývalé trojrozměrné zobrazení prostoru nahrávek.
Díky technologiím, odvozeným ze zařízení lékařské divize společnosti Shunyata, poskytuje Everest 8000 nebývalé snížení šumu. Redukce šumu o více než 60 dB a šest zón izolace, přispívají k pozoruhodnému zlepšení zvukového obrazu a radikálnímu zlepšení kvality zvuku jak při použití v profesionálních záznamových, tak domácích audio systémech.
Nový filtr šumu CMode představuje funkční průlom. Je schopen odstranit běžný šum, aniž by došlo k nežádoucí kompresi dynamického rozsahu. Chassis Ground System (vnitřní zemnící sběrnice), původně použitý u modelu Triton v3, dosahuje nyní lepší úrovně snížení rušení, které má původ v uzemnění.
DENALI 6000/S v2
V reakci na ohlas odborné kritiky i profesionálů se konstruktér Caelin Gabriel rozhodl vyrobit referenční napájecí jednotku, která nastaví nové standardy kvality, ale za cenu, kterou si audiofil může dovolit.
Model Denali 6000/S v2 přináší měřitelné vylepšení parametrů a nové technologie u konstrukce, která již získala několik ocenění Výrobek roku a nadchla kritiky, kteří přístroj recenzovali. Pokrok v konstrukci, oproti staršímu modelu, zahrnuje snížení šumu, dvojitá izolace výstupu a vynikající, vysoké hodnoty proudu pro zesilovače a další elektroniku, náročnou na napájení, na všech zásuvkách.
NIC (Noise Isolation Chamber) je patentovaná technologie, která snižuje vysokofrekvenční šum elektrické sítě. NIC používá nereaktivní feroelektrický materiál, který vysokofrekvenční šum absorbuje. Díky této technologii dochází k jeho snížení bez jakýchkoli negativních vlivů, spojených s konvenčními návrhy napájecích filtrů.
Patentovaná technologie QR/BB dramaticky snižuje pocit komprese dynamiky, který bývá slyšet, když je zesilovač připojen k běžnému síťovému filtru. Naopak, pokud je zesilovač připojen k napájecí jednotce Denali, dynamika se dokonce zlepší, i ve srovnání s přímým připojením do zásuvky.
Tradiční síťové filtry jsou navrženy tak, aby blokovaly šum přícházející zvenčí, ale neřeší šum, který generují samotné elektronické komponenty. CCI (interference mezi komponenty) je jedním z nejvýznamnějších, ale často přehlížených aspektů kvality systému napájení. Filtr CCI se skládá z proprietárního vícestupňového filtru, který snižuje elektrický šum i rušení generované napájecím zdrojem.
Pokud jde o snížení šumu, velká pozornost je věnována napětí, které audio systém napájí, ale značné množství rušení může do systému vstoupit také přes uzemnění. Toto vedení funguje jako anténa a přitahuje elektrické rušení, které ovlivňuje činnost připojených zařízení. Ground Plane Noise Reduction je patentovaná technologie vyvinutá společností Shunyata, která významně snižuje rušení způsobené tímto jevem a poskytuje tak čistší zvukový zážitek.
Společnost Shunyata vyvinula vlastní řadu zásuvek, které mají kontakty z čisté mědi CopperCONN. Ty mají, ve srovnání s bronzovými nebo mosaznými kontakty, používanými v běžných zásuvkách, vynikající vodivost. Tyto konektory funkčně snižují mikro zkreslení. Jsou hermeticky uzavřeny elektricky inertním kompozitem, který chrání kontakty před korozí, což zaručuje dlouhou životnost a spolehlivost.
ALPHA A12
Napájecí jednotka Alpha A12 je nabitá stejnými patentovanými technologiemi a vlastními díly, které proslavily modely Triton v2 a Hydra Denali. Nyní nabízí tyto technologie, přinášející redukci vnějšího šumu, dříve dostupné pouze u dražších modelů, v úžasném a přesto dostupném přístroji.
Krom toho, že toto zařízení nabízí dostatek zásuvek pro napájení jakkoli složitého systému, přináší úžasnou redukci šumu > 60 dB (@ 1 MHz), rozloženou do 6 nezávislých zón.
Přístroj využívá technologii DTCD (Dynamic Transient Current Delivery), což umožňuje používat napájecí jednotku s neomezenou škálou elektroniky včetně výkonových zesilovačů. Díky DTCD nemá žádné omezení okamžitého proudu a je dimenzována na plných 20 A (16 A u verze pro EU). Extrémně vysoký proud je schopno přenášet všech dvanáct zásuvek.
DELTA D6
Kromě toho, že nabízí dostatek zásuvek pro napájení složitých systémů, přináší napájecí jednotka Delta D6, ve své kategorii, mimořádnou redukci šumu > 40 dB (@ 1 MHz). Provedení a vlastnosti tohoto přístroje představují nové měřítko i nad rámec jeho maloobchodní ceny.
Delta D6 nabízí veškeré tyto parametry, spolu s dříve podpisovou technologií DTCD (Dynamic Transient Current Delivery), která umožňuje připojení neomezené škály elektroniky, včetně výkonných zesilovačů. Delta D6 má šest zásuvek. Díky technologii DTCD nemá žádné omezení okamžitého proudu a je dimenzována na plných 20 A (16 A u verze pro EU). Přístroj je schopen poskytovat referenční kvalitu pro všechny systémy, ať už jde o film, hudbu nebo nahrávání.
VENOM EU7
Venom EU7 je vysoce kvalitní napájecí jednotka, navržená pro hudební a filmové nadšence v regionech, kde se používají evropské síťové zásuvky. Špičkové domácí AV systémy mohou být velmi složité a poměrně nákladné, přesto může být jejich potenciál dramaticky ovlivněn výběrem zařízení pro dodávku energie, včetně napájecí jednotky.
Přístroj Venom EU7 má konstrukční kvalitu a parametry na srovnatelné úrovni s mnohem dražšími výrobky. Je ztělesněním nikdy nekončícího úsilí konstruktéra Caelina Gabriela vyvíjet výrobky, které mají nejen vynikající parametry, ale také výjimečnou hodnotu. I u modelu EU7 se používají vysoce kvalitní díly a ruční zpracování, za které získaly výrobky HYDRA řadu ocenění a odborných doporučení, přičemž nejvýznamnějším rozdílem je mimořádně dostupná cena modelu EU7.
OMEGA QR
Napájecí kabel Omega QR je výsledkem výzkumného projektu, který trval více než 3 roky a zahrnoval stovky testů, návrhů a konstrukčních řešení. Omega QR je v podstatě kondicionér (filtr) síťového napětí v napájecím kabelu. Patentované technologie QR/BB a NIC jsou miniaturizované verze osvědčených a oceňovaných součástí napájecích jednotek (síťových filtrů) společnosti.
Modul QR/BB má schopnost fungovat jako zásobník elektrického náboje, což znamená, že ukládá a uvolňuje energii tak, aby zlepšil přístup přístroje k okamžitému proudu. Tím se skutečně zlepší jeho dynamika, což snižuje jakýkoli pocit námahy v dynamických pasážích, který často slyšíte u zesilovačů, které jsou připojeny horšími napájecími kabely. Výsledným efektem je realistická prezentace tempa a dynamických kontrastů nahrávky, které nelze replikovat žádnými jinými prostředky.
NIC (Noise Isolation Chamber) je patentovaná technologie, která snižuje vysokofrekvenční šum elektrické sítě. Její princip je založen na použití nereaktivní feroelektrické látky, která opravdu absorbuje vysokofrekvenční šum. To umožňuje tomuto kabelu snížit šum bez jakýchkoli negativních projevů, spojených s použitím cívek, kondenzátorů a transformátorů u napájecích filtrů.
Technologie NR je vícestupňový síťový filtr, který měřitelně snižuje rušení a šum z elektrické sítě a generované zapojenými komponenty. Poskytuje nahrávkám ohromující pozadí ticha, umožňující posluchači zaposlouchat se do nahrávek jako nikdy předtím. Odhalí se všechny nuance obsahu, oživující nejdůležitější hudební okamžiky, jako by umělci byli s posluchačem jedné v místnosti.
Každý aspekt napájecího kabelu Omega QR byl zdokonalen tak, aby poskytoval měřitelně nejlepší hodnoty DTCD (Dynamic Transient Current Delivery). DTCD ™ analýza je technika, která měří okamžitý proud procházející elektrickými vodiči a kontakty s nízkou impedancí. Shunyata Research ji používá k optimalizaci návrhu, specifikací a konstrukce dílů a materiálů, aby zajistila maximální kvalitu napájení. Každá součást, vodič, obvod filtru šumu a materiál uvnitř kabelu Omega QR umožňuje maximální propustnost okamžitého proudu. V dovednosti eliminovat odpor a maximalizovat dodávku špičkového proudu (více než u jakéhokoli jiného konstrukčního parametru) je společnost Shunyata Research nepřekonatelná. Posluchač zažije basy, připomínající zemětřesení, stejně jako dynamické kontrasty neslýchané mimo živé vystoupení.
Vodiče VTX-Ag používají geometrii vnější trubice (z nejčistší mědi), která přispívá k dosažení dokonale čistého tónu a barvy nahraných nástrojů a hlasu. Vnější vinutí kabelu, z čisté mědi, obklopuje vnitřní jádro z nejčistšího stříbra. Toto vnitřní stříbrné jádro prokazatelně zlepšuje makro-dynamiku a vytváří neuvěřitelný prostor, váhu a timing v nízkých oktávách. Průměr vodičů u tohoto modelu je 6 awg (cca 4,1 mm).
Pro výrobu konektorů používá Shunyata čistou měď (CopperCONN) a velmi silné pružinové kontakty, zaručující pevné sevření, což přispívá k měřitelnému zlepšení parametrů DTCD analýzy a odpovídajícímu slyšitelnému rozdílu. Tuhá pouzdra konektorů (vlastní konstrukce) snižují zkreslení, vyvolané mikrovibracemi, jejich plášť (skořepina) z uhlíkových vláken se dodává ve třech barvách. Standardní barevné provedení je šedé s platinovými kroužky.
Napájecí kabely jsou na závěr výroby ošetřeny proprietárním procesem KPIP (Kinetic Phase Inversion Process). Čtyři dny nepřetržitého zpracování touto metodou eliminuje dobu potřebnou pro zahoření a výrazně zlepšuje zvukovou kvalitu - přináší uvolněnou a realistickou prezentaci.
Ideální aplikací pro tento kabel je napájení elitních zesilovačů. Technologie QR/BB zlepšuje dynamiku, zatímco technologie NIC a NR snižují šum z elektrické sítě a rušení generované ostatními připojenými přístroji.
OMEGA QR-s
Omega QR-s je trochu zmenšená verze kabelu Omega QR. Díky menšímu průměru, nižší hmotnosti a větší flexibilitě je ideální pro použití se zdrojovými zařízeními, jako jsou DA převodníky, CD přehrávače, předzesilovače, digitální procesory, integrované zesilovače nebo jiné podobné vybavení.
U výkonných zesilovačů s výkonem nad 200 W/kanál výrobce doporučuje použít kabel Omega QR.
Průměr použitého VTX-Ag vodiče je 8 awg (cca 3,25 mm), kabel používá technologie QR/BB, NIC a NR. Udávaná redukce šumu je stejně jako u modelu QR > 12 dB.
OMEGA XC
Kabel Omega XC obsahuje vynikající vodiče VTX-Ag společnosti Shunyata Research o průměru 4 awg (cca 5,2 mm). Jeho vodiče jsou nejtlustšími vodiči používanými v napájecím kabelu v celé historii společnosti Shunyata Research.
Jako ideální aplikaci pro tento kabel doporučuje výrobce napájení kondicionéru napětí EVEREST 8000.
Jelikož se počítá s tím, že bude používán v kombinaci s napájecím filtrem, neobsahuje tento model technologie QR/BB, NIC a NR, používané u kabelu OMEGA QR. Jinak je jeho konstrukce, včetně konektorů stejná.
Řada Reference nabízí napájecí kabely ve třech úrovních kvality. Začíná modely Delta v2 NR a Delta v2 XC, o úroveň výš jsou kabely Alpha v2, s nejlepším poměrem ceny a výkonu, Sigma v2 pak představuje nejlepší zástupce této řady. Všechny tři referenční modely používají exkluzivní vodiče VTX-Ag společnosti Shunyata Research, které kombinují ultra čisté stříbro se soustředně navinutou vrstvou OFE mědi. Tato konstrukce poskytuje rychlost a transparentnost stříbra s bohatostí, tonální barevností a energičností čisté mědi.
SIGMA v2 NR
Technologie redukce šumu a vlastní konektory CopperCONN společnosti Shunyata Research umožnily kvalitativní skok kabelů Sigma v2 NR na dříve nedosažitelnou úroveň.
Rušení v elektrické síti je zákeřný problém, který pochází z mnoha zdrojů, včetně audio přístrojů samotných. Napájecí kabely společnosti Shunyata využívají vlastní vestavěné filtry pro potlačení šumu, které dramaticky snižují rušení z elektrického rozvodu i rušení produkované napájecími zdroji komponentů. Filtry NR jsou speciálně navrženy tak, aby neovlivňovaly procházející signál, jsou kompatibilní se všemi součástmi a konstrukcemi napájecích zdrojů, včetně vysoce výkonných zesilovačů.
Kabely Sigma v2 NR používají vodiče VTX-Ag o průměru 6 awg (cca 4,1 mm). Hodnota útlumu šumu je > 12 dB.
Model Sigma v2 NR je ideální napájecí kabel pro zdrojová zařízení, jako jsou CD přehrávače, DA převodníky, tunery či předzesilovače, ale je to také, díky vodičům, schopným přenášet vysoké proudy, vynikající kabel pro zesilovače.
SIGMA v2 XC
Modely s označením XC jsou navrženy speciálně pro připojení napájecích jednotek Shunyata Research (Hydra Sigma S12, Denali 6000/S v2, Everest 8000).
Kabely Sigma v2 XC nepoužívají funkce redukce šumu ve prospěch vylepšených parametrů DTCD (dynamic transient current delivery), což přináší ještě lepší dynamiku napájení. Redukci šumu zajišťuje připojená napájecí jednotka.
Průměr použitých vodičů je 6 awg (cca 4,1 mm).
ALPHA v2 NR
Konstrukce i použití kabelu je stejné jako u vyššího modelu SIGMA. Liší se pouze menším průměrem VTX-Ag vodičů, 8 awg (3,25 mm). Hodnota útlumu šumu je > 12 dB.
ALPHA v2 XC
Alpha v2 XC je ideální napájecí kabel pro kondicionér napájení (napájecí jednotku).
DELTA v2 NR a DELTA v2 XC, nejlevnější modely řady Reference, používají VTX-Ag vodiče o průměru 10 awg (2,6 mm) a na rozdíl od vyšších verzí kabelů této řady jsou vybaveny konektory s pouzdry z polykarbonátu (bez pláště z uhlíkových vláken). Model s označením NR používá technologii redukce šumu (útlum je > 12 dB), verze XC, určená k napájecím jednotkám, redukcí šumu vybavena není.
Venom V10 NR a Venom V12 NR jsou nejlevnější NR kabely (s funkcí redukce šumu) společnosti Shunyata. Používají OFE vodiče (bezkyslíkatá, velmi čistá měď s minimální čistotou 99,99 %) s velkým průřezem, fluorokarbonové dielektrikum, RFI/EMI stínění, kryogenně ošetřené masivní mosazné kontakty a velmi kvalitní konektory.
Fluorokarbonové dielektrikum se obvykle používá v kabelech určených pro letecký a kosmický průmysl, satelity a pouze v nejdražších audiofilských kabelech. Má speciální elektrické vlastnosti - velmi nízkou dielektrickou absorpci, vysokou dielektrickou pevnost a výjimečnou tepelnou odolnost. Při použití v napájecích kabelech snižuje vjem dynamické komprese a rozmazání nejjemnějších přechodů.
Kabely řady Venom dostávají na konci výroby stejné ošetření procesem KPIP (Kinetic Phase Inversion Process), jako mnohem dražší kabely referenční řady. Díky tomu hrají "na plno" již po vybalení z krabice, bez potřeby dlouhého zahořování.
Průměr použitých vodičů je u kabelu Venom V10 NR cca 2,6 mm a u modelu Venom V12 NR cca 2 mm.
Díky technologii NR dochází při jejich použití k redukci šumu > 12 dB. Napájecí kabel Venom V10 NR je ideální pro výkonové zesilovače i zdrojové komponenty, model Venom V12 NR pro zdroje audio i video signálu a digitální procesory.
Kabel Venom V10 XC, který neobsahuje filtr šumu, nabízí výrobce pro připojení napájecích jednotek (např. VENOM EU7 nebo DELTA D6).
Venom HC v2 je vybaven OFE vodičem o průměru 10 awg (2,6 mm), schopným výborně přenášet vysoké proudy. Používá fluorokarbonové dielektrikum, obvyklé pouze u mnohem dražších napájecích kabelů, které poskytuje čistotu a vynikající rozlišení při nízkých hlasitostech. Neobsahuje filtr šumu. Výrobce tento kabel doporučuje pro napájecí jednotky a výkonové zesilovače s vysokým výkonem.
Venom V14 Digital je vysoce specializovaný napájecí kabel s interním vícestupňovým obvodem filtrace šumu, který byl navržen speciálně pro počítačové hudební systémy. Ideální využití najde u přístrojů, které používají nepříliš kvalitně odrušené spínané napájecí zdroje, tj. počítačových periferií, hudebních serverů, diskových polí (NAS) apod.
Měděný OFE vodič o průměru 14 awg (1,6 mm) chrání PVC dielektrikum, konektory používají masivní, niklované mosazné kontakty. Kabel nabízí snížení šumu o více než 12 dB.
Společnost Shunyata Research vyrábí audio kabely ve čtyřech, kvalitou a samozřejmě i cenou, odlišených řadách. Nejvyšší modely jsou nabízeny pod označením SIGMA, následují řady ALPHA, DELTA a VENOM.
Reproduktorový kabel SIGMA v2
Nejlepší reproduktorový kabel z katalogu společnosti Shunyata používá exkluzivní, patentované technologie a konstrukční provedení, které u žádného jiného výrobce nenajdete.
Modul HARP snižuje proudové rezonance v kabelu (koncept, který je, po zvukové stránce, analogický použití difuzorů k úpravě nevyrovnaného kmitočtového průběhu v akustice místnosti). Kabely mají konstrukci VTX-Ag (průměr vodičů 4 awg/5,2 mm), používají vlastní ArNi vodiče z mimořádně čisté mědi OFE 101 a fluorokarbonové dielektrikum. Veškeré spoje jsou prováděny technologií sonického svařování (spojí dva kovy na molekulární úrovni) a svařování za studena (za použití extrémně vysokého tlaku). Obě metody zajišťují spoje, které v průběhu času nedegradují. Čtyřdenní nepřetržitý KPIP procesing eliminuje problémy spojené se zahořováním a přináší uvolněnou a přirozenou prezentaci.
SIGMA v2 Speaker Jumper
K odpovídajícímu (kvalitou) propojení reproduktorových terminálů vyrábí Shunyata 0,25 m dlouhé propojky, používající vodiče totožné konstrukce jako reproduktorový kabel SIGMA v2, ale o průměru 6 awg (4,1 mm).
SIGMA v2 XLR
Symetrický propojovací kabel Sigma (kroucená dvoulinka o průměru vodičů 16 awg/1,3 mm) používá exkluzivní patentovanou technologii TAP polarizátoru. Tento modul snižuje elektromagnetické polarizační zkreslení a zlepšuje zvukové vlastnosti kabelu, úpravou chování elektromagnetických vln, které jej obklopují. Technologie ETRON zabraňuje mikro-zkreslení signálového kabelu, vyvolanému dielektrickou absorpcí (izolace, která chrání vodič, může vytvořit parazitní signál, který jemně rozostří původní signál. Tento jev se nazývá dielektrická absorpce a zpětné vyzařování).
Použitá vysoce čistá (OFE) monokrystalická měď, odlévaná technologií Ohno, konstrukce kabelu VTX (duté jádro), drahé fluorokarbonové dielektrikum a kvalitní oplet stínění, zajišťují propojení ve skutečně referenční kvalitě. Kabel je ošetřen KPIP procesingem. Vlastní XLR konektory se zlatými kontakty.
SIGMA v2 RCA
Nesymetrický kabel SIGMA (koaxiální konstrukce o průměru vodičů 16 awg/1,3 mm) používá všechny technologie, jako symetrická verze, stejné materiály (stínění je zde postříbřené), liší se jen geometrií a použitými konektory (vlastní cinch se zlatými kontakty).
Dodává se také ve verzi SIGMA v2 PHONO, která obsahuje samostatný zemnící kabel Sigma CGC, opatřený vidličkami.
SIGMA v2 CGC/SGC
Zemnící kabel řady SIGMA, typu VTX-Ag, o průměru vodičů 8 awg/3,26 mm, z mědi OFE, se standardně dodává v délce 2 m.
Patentovaná technologie ΞTRON má schopnost měřitelně snížit dielektrické zkreslení a zachovat integritu původního signálu. Výzkumný tým Caelina Gabriela vyvinul technologii ΞTRON druhé generace, která debutuje právě v propojovacích kabelech řady Alpha.
Reproduktorový kabel ALPHA v2
Typ kabelu VTX-Ag (o průměru vodičů 6 awg/4,12 mm) používá vodiče ArNi z mědi OFE a fluorokarbonové dielektrikum. Kabel je vybaven exkluzivními moduly HARP, který snižuje proudové rezonance - funguje jako proudové difrakční zařízení, které tyto rezonance rozbíjí a tím zlepšuje vnímané rozlišení a koherenci systému.
Samozřejmostí je dokonalé sonické svařování spojů a finální zahoření kabelu technologií KPIP.
ALPHA v2 Speaker Jumper
Jumper je propojka reproduktorových terminálů s vodiči o průměru 8 awg/3,26 mm.
ALPHA v2 XLR
Symetrický propojovací kabel Alpha (kroucená dvoulinka o průměru vodičů 16 awg/1,3 mm) používá exkluzivní patentovanou technologii TAP polarizátoru. Tento modul snižuje elektromagnetické polarizační zkreslení a zlepšuje zvukové vlastnosti kabelu. Technologie ETRON zabraňuje mikro-zkreslení signálového kabelu, vyvolanému dielektrickou absorpcí.
Použitá vysoce čistá (OFE) monokrystalická měď (zpracovaná technologií Ohno), konstrukce kabelu VTX (duté jádro), drahé fluorokarbonové dielektrikum a kvalitní stínění, zajišťují propojení přístrojů ve skutečně referenční kvalitě. Kabel je ošetřen KPIP procesingem. Používá vlastní XLR konektory se zlatými kontakty.
ALPHA v2 RCA
Nesymetrický kabel ALPHA (koaxiální konstrukce o průměru vodičů 16 awg/1,3 mm) používá všechny technologie, jako symetrická verze, stejné materiály (stínění je zde postříbřené), liší se jen geometrií a použitými konektory (vlastní cinch se zlatými kontakty).
Dodává se také ve verzi ALPHA v2 PHONO, která obsahuje zemnící kabel, opatřený vidličkami.
ALPHA v2 CGC/SGC
Zemnící kabel řady SIGMA, typu VTX-Ag, o průměru vodičů 8 awg/3,26 mm, z mědi OFE, se standardně dodává v délce 2 m. Může být opatřen různými konektory (vidličky, banánky, cinch, USB), případně jejich kombinací (vidlička/cinch).
Řada propojovacích kabelů Delta dědí veškeré skvělé vlastnosti kabelů řady Venom, včetně použití výjimečných měděných vodičů (u RCA a XLR kabelů zpracovaných technologií Ohno). Jejich kvalita je významně vylepšena použitím dražšího fluorokarbonového dielektrika, větším průměrem dutého jádra (VTX) a vynikajícími konektory, připevněnými ke kabelu pomocí technologie sonického svařování.
Kabely řady Delta jsou ošetřeny procesem KPIP. Jde o pokročilý proces, který funguje nad rámec jednoduchého zahořování a vlastnosti vodičů vylepšuje (dramaticky zlepšuje kvalitu všech výrobků, na které je použit).
Kombinace efektů technologií a materiálů, použitých v kabelech řady Delta, přináší výrazné zlepšení rozlišení, čistoty a koherence. Kabely řady Delta představují v nabídce společnosti Shunyata Research výrobky s výjimečným poměrem cena/výkon.
Reproduktorový kabel DELTA v2
Typ kabelu VTX-Ag (o průměru vodičů 8 awg/3,26 mm) používá vodiče ArNi z mědi OFE a fluorokarbonové dielektrikum. Sonické svařování konektorů a 4 dny zahořování technologií KPIP jsou u kabelů řady DELTA standardem.
Ke kvalitnímu propojení reproduktorových terminálů vyrábí Shunyata propojky DELTA v2 Speaker Jumper o délce 25 cm, s vodiči o průměru 8 awg/3,26 mm (konstrukce VTX).
DELTA v2 XLR
Symetrický propojovací kabel Delta (kroucená dvoulinka o průměru vodičů 16 awg/1,3 mm) používá exkluzivní patentovanou technologii ETRON, která eliminuje mikro-zkreslení signálového kabelu, vyvolanému dielektrickou absorpcí. Vodiče jsou z vysoce čisté (OFE) monokrystalické mědi (zpracované technologií Ohno), konstrukce kabelu, s geometrií VTX (duté jádro), používá fluorokarbonové dielektrikum a kvalitní stínění.
DELTA v2 RCA
Nesymetrický kabel koaxiální konstrukce (průměr vodičů 16 awg/1,3 mm), materiálově a použitými technologiemi shodný se symetrickou verzí.
Dodává se také ve verzi DELTA v2 PHONO, která obsahuje zemnící kabel, opatřený vidličkami.
DELTA v2 CGC/SGC
Zemnící kabel typu VTX, o průměru vodičů 10 awg/2,6 mm, z mědi OFE, se standardně dodává v délce 2 m. Může být opatřen různými konektory (vidličky, banánky, cinch, USB), případně jejich kombinací (vidlička/cinch).
Základní řada společnosti Shunyata Research nabízí audiofilům kabely za velmi příznivé ceny, přesto však ve vynikající kvalitě. O tom svědčí mnohá ocenění v odborných magazínech, např. Výrobek roku 2017 a ocenění Editor´s Choice v The Absolute Sound za reproduktorový, XLR i RCA kabel.
Kabely této řady používají jako dielektrikum TPE (termoplastický elastomer), mají oproti nákladnějším modelům kabelů Shunyata jednodušší konstrukci a vodiče i dielektrikum s menším průměrem (průřezem). Používají však měď stejné kvality a mnohé s technologií, společných pro všechny kabely Shunyata. Procházejí čtyřdenním procesem KPIP (speciální technologie zahoření), konektory jsou připevňovány pomocí sonického svařování.
Reproduktorový kabel VENOM
Typ kabelu VTX (duté jádro) o průměru vodičů 10 awg/2,59 mm, používá vodiče ArNi z mědi OFE 101 a TPE dielektrikum.
VENOM v2 Speaker Jumper
Tato propojka reproduktorových terminálů o délce 25 cm, s vodiči o průměru 10 awg/2,59 mm (konstrukce VTX) používá jako dielektrikum fluorokarbon.
VENOM XLR
Symetrický propojovací kabel Venom (dvoulinka o průměru vodičů 16 awg/1,3 mm) s geometrií VTX, používá vysoce čistou monokrystalickou měď (Ohno), TPE dielektrikum, stínění (oplet) a špičkové konektory Shunyata.
VENOM RCA
Koaxiální, nesymetrický kabel (s průměrem vodičů 16 awg/1,3 mm) je, až na svou geometrii a použití postříbřeného stínění, materiály a technologiemi, obdobou symetrického kabelu.
Se zemnícím vodičem se dodává v kompletu VENOM Phono.
VENOM v2 CGC/SGC Ground Cable
Zemnící vodič s geometrií VTX (průměrem vodiče 12 awg/2,05 mm) používá jako dielektrikum fluorokarbon.
Vysokorychlostní digitální přenos se od přenosu audio signálu liší a vyžaduje i jiná konstrukční kritéria. Pro přenos signálu audio kabelem jsou určujícími kritérii indukčnost, kapacita a odpor. Naproti tomu vysokorychlostní digitální signály se řídí principy, známými jako „teorie přenosových vedení“. Vlastnosti přenosu se řídí charakteristickou impedancí kabelu. Určité typy kabelů vyžadují pro dosažení optimálních parametrů specifickou charakteristickou impedanci. Moderní AV systémy mohou mít více typů digitálního připojení, každé s potenciálně různou charakteristickou impedancí. Zatímco charakteristická impedance je kritickým faktorem, určujícím optimální výkon digitálních kabelů, výzkum společnosti Shunyata také ukazuje, že významný dopad na jejich kvalitu má přesnost, s jakou jsou digitální kabely vyrobeny. Proto při výrobě používá technologii PMZ (Precision Matched Impedance), zajišťující minimální tolerance parametrů (impedance vodičů, tvarové přesnosti dielektrika a stínícího opletu). Díky tomu dochází k významné redukci signálového jitteru, vyvolaného kabelem.
Na první pohled mohou digitální kabely vypadat stejně jako analogové kabely. Například S/PDIF kabel lze zakončit RCA konektory, podobně jako analogový kabel. Vzhledem k tomu, že se konektory zdají stejné, lze analogický kabel použít jako náhradu za digitální kabel, ale protože nebyl navržen se správnou charakteristickou impedancí, výkon systému nebude ideální.
Společnost Shunyata Research vyrábí digitální kabely v pěti, kvalitou a samozřejmě i cenou, odlišených řadách. Nejvyšší model ethernetového kabelu nese označení OMEGA, za ním následují řady SIGMA, ALPHA, DELTA a VENOM, které nabízejí kabeláž (dle použití) zakončenou konektory RJ45 (Ethernet), USB, AES/EBU a S/PDIF a také speciální kabel pro řízení časové základny špičkových, vesměs profesionálních, digitálních přístrojů.
OMEGA Ethernet
Nejvyšší model digitálního kabelu, vyrábí Shunyata pouze v provedení pro připojení přístrojů k počítačové síti, prostřednictvím ethernetového konektoru. Tento konektor, značky Telegartner, je vyráběn v Německu a byl vybrán, na základě laboratorních testů, jako nejlepší. Jeho celokovová konstrukce zajišťuje stínění mezi páry vodičů a eliminuje vnější rušení.
Kabely jsou vyráběny s vysokou přesností, s použitím technologie PMZ (Precision Matched Impedance), zajišťující minimální odchylky v impedanci jednotlivých vodičů kabelu a jeho přesnou geometrii, s minimální tolerancí (včetně opletu stínění). K dosažení těchto vynikajících tolerancí musí být vytlačovací a opletové stroje během výroby spuštěny pouze na svou čtvrtinovou rychlost. Výsledkem jsou pak lepší vlastnosti kabelu pro přenos signálu, v důsledku snížení jitteru, vyvolaného kabelem.
Pro zajištění co možná nejčistšího přenosu signálu u tohoto kabelu, spojila Shunyata svou patentovanou technologii TAP a CMODE filtru do jediného hybridního modulu. TAP polarizátor snižuje polarizaci elektromagnetického signálu, zatímco CMODE filtr snižuje běžný vysokofrekvenční šum, který prochází všemi vodiči. Tato kombinace přináší analogovou lehkost a slyšitelné ticho pozadí, které stírá propast mezi digitálními a analogovými systémy.
Jako dielektrikum je použit PTFE (Teflon). Měď nejvyšší kvality a čtyřdenní zušlechtění procesem KPIP je standardní u všech kabelů Shunyata. Impedančně vyhovuje kategirii 6A. Dodává se v délce 1,5 m.
SIGMA Ethernet
Digitální síťový kabel, vyrobený technologií PMZ (snižuje jiter), je vybavený vlastním CMODE filtrem, který účinně snižuje zkreslení, vyvolané obvyklým vysokofrekvenčním šumem. Používá špičkové konektory německé firmy Telegartner, PTFE dielektrikum, je stíněný (oplet) a impedančně vyhovuje kategirii 6A (tato kategorie umožňuje přenosovou rychlost 10 Gigabit/s, garantuje funkčnost všech protokolů, včetně 10GBASE-T a poskytuje šířku přenosového pásma 500 MHz). Dodává se v délce 1,5 m.
SIGMA USB
S použitím běžných USB kabelů je, díky jejich nekvalitním vodičům, dielektriku a nedostatečnému stínění, spojeno mnoho problémů. Konvenční kabely indukují vysoké množství signálového jitteru a fázového šumu, které snižují výslednou kvalitu zvuku.
SR-USB kabel je exkluzivní výrobek společnosti Shunyata, který byl navržen tak, aby zajistil nejkvalitnější přenos signálu, bez ohledu na výrobní náklady. Používá nejlepší vodiče ArNi z čisté monokrystalické mědi (OHNO), v geometrii VTX, s fluorokarbonovým dielektrikem. Napájecí vodiče v kabelu jsou zcela odlišného typu, navržené speciálně pro přenos stejnosměrného napětí, což minimalizuje jakoukoli interferenci s přenášeným signálem. Masivní postříbřený měděný oplet stínění chrání citlivý signál před externím rušením. Kabely používají vlastní SR-USB konektory. Jsou vybaveny velkým, snadno uchopitelným pouzdrem, které umožňuje použití kabelů o velkém průměru. Jejich kontakty jsou vyrobeny z vysoce kvalitní, pozlacené mědi.
Kabel je vybaven dvěma TAP polarizátory (zařízení, které interaguje s elektromagnetickým polem, generovaným signálem, procházejícím kabelem). Polarizátor ovlivňuje chování elektromagnetických vln, které kabel obklopují (blokuje podélně orientované vlny a umožňuje šíření příčně orientovaných vln).
Vyrábí se technologií PMZ, jako dielektrikum je použit fluorokarbon. Impedance kabelu je 90 Ω. Standardní délka je 1,5 m.
V roce 2019 zístal tento kabel ocenění Výrobek roku časopisu The Absolute Sound.
SIGMA v2 AES/EBU
Technologií PMZ vyráběná kroucená dvoulinka z monokrystalické OFE mědi, s fluorokarbonovým dielektrikem, používá dva CMODE moduly (snižují zkreslení, vyvolané vysokofrekvenčním šumem). Kabel je zakončen vlastními SR-XLRb-110 konektory.
Pro přesnost digitálního přenosu je zásadní časování impulzů. Je důležité, aby impedance konektoru přesně odpovídala charakteristické impedanci kabelů. Nesprávný konektor vytvoří odrazy signálu, což zvýší digitální jitter nebo fázový šum. Shunyata Research pečlivě dbá na to, aby každý kabel a konektor byly přesně sladěny.
Impedance kabelu je 110 Ω. Standardní délka 1 m.
SIGMA v2 S/PDIF
Koaxiální kabel, vyrobený technologií PMZ používá měděné a stříbrné vodiče, fluorokarbonové dielektrikum, CMODE filtry (2 ks), kvalitní stínění a vlastní RCA konektory (SR-RCAb-75). Impedance kabelu je 75 Ω. Standardní délka 1 m.
Obdobné konstrukce jsou koaxiální kabely Sigma v2 Clock-75 a Sigma v2 Clock-50, určené k synchronizaci časové základny špičkových digitálních přístrojů. Liší se jen použitými konektory. Verze s impedancí 75 Ω je osazena konektory BNC-75, padesátiohmový kabel konektory BNC-50.
ALPHA Ethernet
Ethernetový kabel, vyrobený technologií PMZ, je vybavený vlastním CMODE filtrem, který účinně snižuje zkreslení, vyvolané vysokofrekvenčním šumem. Používá špičkové konektory německé firmy Telegartner, PTFE dielektrikum, je stíněný (oplet) a impedančně vyhovuje kategirii 6A (umožňuje přenosovou rychlost 10 Gigabit/s a poskytuje šířku přenosového pásma 500 MHz). Dodává se v délce 1,5 m.
ALPHA USB
Používá nejlepší vodiče ArNi z čisté monokrystalické mědi (OHNO), v geometrii VTX, s fluorokarbonovým dielektrikem. Napájecí vodiče v kabelu jsou zcela odlišného typu, navržené speciálně pro přenos stejnosměrného napětí, což minimalizuje jakoukoli interferenci s přenášeným signálem. Masivní postříbřený měděný oplet stínění chrání citlivý signál před externím rušením.
Kabel používá vlastní USB konektory. Impedance kabelu je 90 Ω. Standardní délka je 1,5 m.
V roce 2019 zístal tento kabel ocenění Award Winner časopisu Hi-Fi+.
ALPHA v2 AES/EBU
Technologií PMZ vyráběná kroucená dvoulina z monokrystalické OFE mědi, s fluorokarbonovým dielektrikem, používá jeden CMODE modul (snižují zkreslení, vyvolané vysokofrekvenčním šumem). Kabel je zakončen vlastními SR-XLRb-110 konektory.
Impedance kabelu je 110 Ω. Standardní délka 1 m.
ALPHA v2 S/PDIF
Koaxiální kabel, vyrobený technologií PMZ používá měděné a stříbrné vodiče, fluorokarbonové dielektrikum, CMODE filtr, kvalitní stínění a vlastní RCA konektory (SR-RCAb-75). Impedance kabelu je 75 Ω. Standardní délka 1 m.
Obdobné konstrukce jsou koaxiální kabely Alpha v2 Clock-75 a Alpha v2 Clock-50, určené k synchronizaci časové základny přístrojů. Liší se jen konektory. Verze s impedancí 75 Ω je osazena konektory BNC-75, padesátiohmový kabel konektory BNC-50.
DELTA Ethernet
Ethernetový kabel, vyrobený technologií PMZ, používá špičkové německé konektory Telegartner, PTFE (teflon) dielektrikum, je stíněný (oplet) a impedančně vyhovuje kategirii 6A (umožňuje přenosovou rychlost 10 Gigabit/s a poskytuje šířku přenosového pásma 500 MHz). Dodává se v délce 1,5 m.
DELTA USB
USB kabel, vyrobený technologií PMZ, používá vodiče ArNi z čisté mědi a fluorokarbonové dielektrikum. Masivní oplet z postříbřené mědi stíní signál před externím rušením.
Kabel používá vlastní USB konektory. Impedance kabelu je 90 Ω. Standardní délka je 1,5 m.
DELTA v2 AES/EBU
Technologií PMZ vyráběná kroucená dvoulina z monokrystalické OFE mědi (OHNO), s fluorokarbonovým dielektrikem. Kabel je zakončen vlastními SR-XLRa-110 konektory.
Impedance kabelu je 110 Ω. Standardní délka 1 m.
DELTA v2 S/PDIF
Koaxiální kabel, vyrobený technologií PMZ používá měděné a postříbřené vodiče, fluorokarbonové dielektrikum, kvalitní stínění (oplet z postříbřených měděných vodičů) a vlastní RCA konektory (SR-RCAa-75). Impedance kabelu je 75 Ω. Standardní délka 1 m.
Obdobné konstrukce jsou koaxiální kabely Delta v2 Clock-75 a Delta v2 Clock-50, určené k synchronizaci časové základny přístrojů. Liší se jen konektory. Verze s impedancí 75 Ω je osazena konektory BNC-75, padesátiohmový kabel konektory BNC-50.
VENOM Ethernet
Ethernetový kabel, vyrobený technologií PMZ, používá vodiče z OFE mědi, PTFE (teflon) dielektrikum, je stíněný (oplet) a impedančně vyhovuje kategirii 6A (umožňuje přenosovou rychlost 10 Gigabit/s a poskytuje šířku přenosového pásma 500 MHz). Je zakončen vysoce kvalitními konektory Belden.
Konektory Belden Ethernet RJ45 mají modulární konstrukci, která usnadňuje jejich výměnu v případě poškození. Jejich kontakty, ze slitiny palladium/nikl, jsou pozlacené. V laboratorních testech se umístily na druhém místě, za dražšími německými konektory Telegartner.
Kabel se dodává v délce 1,5 m.
VENOM v2 AES/EBU
Technologií PMZ vyráběná kroucená dvoulina z monokrystalické OFE mědi (OHNO), s TPE (termoplastický elastomer) dielektrikem. Kabel je zakončen vlastními SR-XLR-110 konektory.
Impedance kabelu je 110 Ω. Standardní délka 1 m.
VENOM v2 S/PDIF
Koaxiální kabel, vyrobený technologií PMZ používá měděné (OHNO) vodiče (geometrie VTX), TPE dielektrikum, kvalitní stínění a vlastní RCA konektory (SR-RCAa-75).
Impedance kabelu je 75 Ω. Standardní délka 1 m.
SSF Stainless Steel Feet
SSF nožky z nerezové oceli poskytují, bez vysokých nákladů, významné zlepšení parametrů všech napájecích jednotek společnosti Shunyata. SSF nožky jsou frézovány z masivních bloků ušlechtilé nerezové oceli a jsou vyplněny polymerovým tlumícím materiálem, absorbujícím energii.
Nožky lze snadno namontovat a vyměnit je za pryžové izolační nožky, kterými jsou některé napájecí jednotky Shunyata standardně vybaveny.
Jsou k dispozici ve 2 velikostech, SSF-38 (pro napájecí jednotky řady Venom) a SSF-50 (pro napájecí jednotky řad Reference a Performance).
DF-SS Cable Elevator
Zvedáček kabelu DF-SS (Dark Field Suspension System) posouvá původní patentovanou technologii Caelina Gabriela, označovanou Dark Field Elevator, doplněním o dvě důležité konstrukční inovace, na zcela novou úroveň. Kromě materiálu (polymeru), odstraňujícího elektrostatické pole, použitého v původním DFE zvedáčku, nabízí DF-SS navíc dva způsoby izolace vibrací, které snižují jejich přenos z podlahy na kabel.
Zvedáček obsahuje závěsný můstek pohlcující energii. Polymerový pásek má jedinečnou schopnost rozptýlit vibrační energii a zabránit jejímu přenos z podlahy na kabel. Druhá inovace se týká výplně základny zvedáčku granulovanou směsí. Tato směs tlumí vibrační energii, která by se jinak přenášela na kabel, což by mohlo způsobit jemné zkreslení signálu. Základna zvedáčku je navíc opatřena podložkami, které rovněž absorbují vibrace a umožňují jeho použití na tvrdém povrchu. Díky těmto kombinovaným technologiím je DF-SS technicky nejpokročilejším systémem zavěšení kabelů na trhu. Jeho použití v systému poskytuje výrazné snížení vnímaného šumu, lepší zaostření, čistotu, hloubku a prostorovou informaci.
Lze použít k podložení napájecích, reproduktorových, ale i signálových kabelů.
DarkField mini Cable Elevator
Tyto kabelové podložky (rozpěrky) jsou dokonalým řešením jak pro oddělení napájecích a signálových kabelů od sebe navzájem, tak od elektroniky. Pomáhají nejen uspořádat spleť kabelů, ale také zlepšují vlastnosti systému, minimalizací statických polí, která mohou existovat v okolí plášťů kabelů. Jejich základní funkcí je fyzicky izolovat kabely od sebe navzájem, od okolní elektroniky, kovů, koberců, dřeva a dalších povrchů, čímž snižují a zmírňují účinky statických polí.
Jsou také užitečné jako doplněk kabelových zvedáčků DF-SS. Pokud máte dlouhou kabeláž, která se táhne po podlaze, můžete střídat použití DFSS s DFE-mini.
Znatelně zlepšuje vizuální a zvukové rozlišení v audio-video systémech.
Tento výrobek ocenil časopis The Absolute Sound nejprve v roce 2010 označením Editor´s Choice Award a v následujícím roce cenou Výrobek roku.
C14-C19
Adaptér SR-Z C14-C19 umožňuje použití napájecích kabelů s konektorem IEC C15 /C13 s komponenty, které vyžadují konektor IEC C19.
C20-C15
Adaptér SR-Z C20-C15 umožňuje použití napájecích kabelů s konektorem IEC C19 s přístroji, které vyžadují standardní konektor IEC C15/C13.
Tyto adaptéry vyrábí pouze společnost Shunyata, s použitím nejmodernějších patentovaných součástí. Všechny SR-Z adaptéry jsou ošetřeny exkluzivním kryogenním procesem.
Shunyata Research se věnuje výzkumu a vývoji technologií napájení elektrickou energií a přenosu signálu. Sedm publikovaných patentů a zkušenosti v oboru materiálového inženýrství konstruktéra společnosti Caelina Gabriela mluví za vše. Shunyata vyrábí své vlastní konektory, speciální vodiče a patentované filtrační technologie s použitím vlastních postupů metalurgického zpracování, což vše přispívá k výjimečným vlastnostem a kvalitě jejich výrobků.
Následující popis technologií, součástí, materiálů a procesů vysvětluje, proč společnost Shunyata Research dosáhla celosvětového úspěchu v nejlepších světových nahrávacích studiích a domácích AV systémech.
DYNAMIC INSTANTANEOUS CURRENT DELIVERY (OKAMŽITÁ DYNAMICKÁ DODÁVKA PROUDU)
DTCD analýza je patentovaná měřicí technika, vyvinutá pro měření okamžitého toku proudu vodiči a kontakty s velmi nízkou impedancí. Používá se k optimalizaci konstrukce elektrických součástí a jejich materiálů, aby bylo dosaženo optimální, okamžité napájení elektrickým proudem. Analýza DTCD přináší společnosti Shunyata Research jasnou konkurenční výhodu při návrhu a vývoji špičkových produktů pro napájení elektrickou energií.
Z výsledků testů DTCD vyplývá, že návrh napájecích systémů založený na koncepci minimalizace střídavé impedance, vysoké kvalitě kontaktů a maximální rychlosti dodávky elektrického proudu, zajišťuje maximální kvalitu a elektrickou spolehlivost v domácích audio sestavách i profesionálních nahrávacích systémech.
COMPONENT-TO-COMPONENT INTERFERENCE (VZÁJEMNÉ RUŠENÍ KOMPONENTŮ)
Tradiční napájecí filtry bývají navrženy tak, aby blokovaly rušení, vznikající mimo domácnost, ale neřeší šum, který je vytvářen samotnými komponenty domácí elektroniky. Ve skutečnosti mnoho zařízení na úpravu síťového napětí funguje jako „zeď“ a vrací šum zpět do dalších přístrojů, které jsou připojeny ke stejné napájecí jednotce.
CCI (interference mezi komponenty) je jedním z nejvýznamnějších a často přehlížených aspektů kvality napájecích systémů. Společnost Shunyata vyvinula několik technologií k omezení šumu, s potlačením CCI rušení, bez použití těžkých transformátorů, cívek nebo velkých kondenzátorů, aby se zbavila šumu, brumu a teplu, spojenému s použitím těchto součástek.
Filtry CCI měřitelně snižují šum a rušení, což umožňuje přístrojům, v takovém prostředí, lépe pracovat.
Společnost Shunyata Research používá vlastní testovací zařízení a napájecí zdroje, speciálně pro testování účinků DTCD a CCI (interference mezi komponenty).
DISTRIBUTED POWER CONDITIONING (ROZDĚLENÁ ÚPRAVA NAPÁJECÍHO NAPĚTÍ)
DPC je řešení vyvinuté k odsranění problémů, spojených s rušením v elektrické síti u velkých AV systémů. Domácí a profesionální audio systémy mohou zahrnovat více elektronických komponentů, které mohou být umístěny na více místech, což znemožňuje použití přístrojů na úpravu napájecího napětí v jedné skříni. Shunyata řeší tento problém u audio systému zachycením rušení na několika vstupních a výstupních bodech napájení.
Rušení v celém systému lze výrazně zlepšit použitím kombinace produktů na redukci šumu, tj. napájecích jednotek, napájecích kabelů a malých výstupních filtrů.
NIC (Noise Isolation Chamber)
NIC je patentované zařízení společnosti Shunyata, které snižuje vysokofrekvenční rušení z elektrické sítě. Využívá feroelektrický materiál, který skutečně absorbuje vysokofrekvenční šum bez jakýchkoliv negativních vlivů, spojených s transformátory a velkými kondenzátory, které se používají v konvenčních síťových filtrech.
~ Patent US 8,658,892 ~
ZrCa-2000
ZrCa-2000 je patentovaný kompozit, používaný u síťových karet, který, při použití v napájecích filtrech nebo zdrojích, absorbuje a maří vysokofrekvenční šum. Materiály ZrCa-2000 jsou feroelektrické krystalické materiály, které působí na elektrické pole podobně jako ferit (feromagnetický kov) na magnetické pole. Oba pohlcují vysokofrekvenční šum; sloučeniny ZrCa-2000 to však dělají bez negativních vedlejších účinků na kvalitu zvuku, běžně spojených s použitím feritu v audio systému.
~ Patenty US 8,658,892 a US 6,242,689 ~
Filtry CCI mají jedinečnou schopnost snižovat šum vytvářený komponenty v napájecí síti, bez snížení DTCD (dynamiky napájení). Tento jedinečný filtrační prvek zabraňuje rušení elektrické sítě přístrojem, kontaminujícím ostatní komponenty, zapojené v této síti. Filtrační moduly CCI společnosti Shunyata Research se skládají z proprietárních vícestupňových filtrů, které snižují šum generovaný napájecími zdroji, bez použití těžkých transformátorů, cívek nebo velkých kondenzátorů.
CGS (Chassis Grounding System)
CGS je vnitřní zemnící sběrnice, která využívá patentovanou technologii NIC, ke snížení vlastního šumu. CGS poskytuje společný zemnící bod a rozšiřuje schopnost redukce šumu interních karet (desek) napájecího filtru na další elektronické komponenty. CGS pomáhá minimalizovat napěťové rozdíly mezi uzemněními jednotlivých přístrojů a může snížit brum související se zemními smyčkami.
KPIP (Kinetic Phase Inversion Process)
KPIP vyvinul Caelin Gabriel po letech výzkumu základních příčin různých vlivů, jako je zahořování, směrovost kabelu a účinky kryogenního ošetření. Zjistil, že existuje základní princip, který řeší zahořování a podmražení pouze částečně. Pochopení podstaty problému mu umožnilo vytvořit technologii zpracování a procesor, který sníží potřebu dlouhého zahořování. Čtyřdenní nepřetržité zpracování touto metodou dramaticky snižuje dobu potřebnou k zahoření a přináší uvolněnou a přirozenou reprodukci.
QR/BB
QR/BB je patentovaná technologie a zařízení, které tyto součásti používá pak, při připojení k zesilovači nebo jiné elektronice, vyžadující vysoké hodnoty proudu, výrazně zlepšuje vnímání dynamických špiček. QR/BB je jedinečné v tom, že poskytuje lokální energetickou rezervu, která zmírňuje indukční reaktanci střídavého elektrického vedení, bez použití cívek, transformátorů nebo kondenzátorů. Když je QR/BB zapojeno do sítě se střídavým napájecím zdrojem, funguje jako okamžitá energetická rezerva.
Lisování, pájení, tvrdé pájení a pájení za studena patří mezi méně kvalitní metody spojování dvou vodičů nebo konektorů dohromady. Ultrazvukové svařování využívá ke spojování dvou kovů (doslova na molekulární úrovni) dohromady zvukové vlny o vysoké energii. Do procesu není zapojena žádná pájka ani žádné jiné spojovací kovy.
Shunyata Research provozuje své vlastní Cryogenics International Computer Controlled Cryogenic výrobní zařízení., které používá, ke snížení teploty obsahu na -196 °C, kapalný dusík. Počítač monitoruje teplotu a snižuje ji po jednom stupni, aby se zabránilo tepelnému šoku. Tento proces používá ke zlepšení vlastností vodičů, konektorů a svorek, určených pro vlastní napájecí přístroje, napájecí a signálovou kabeláž.
Po letech výzkumu negativních účinků vibrací, pomocí subminiaturních akcelerometrů, které přesně měří účinky podlahových a vzdušných zvukových vln, vyvinula společnost Shunyata Research vlastní systém izolace vibrací. Používá je při vývoji materiálů pohlcujících vibrace, jako jsou energii pohlcující přístrojové nožky, těsnění síťových zásuvek a izolace šasi, které snižují rezonanční vibrace.
Napájecí zařízení reagují, pokud jde o jejich citlivost na vibrace, velmi podobně jako výkonové zesilovače. Pomocí vibračního analyzátoru vyvinul Caelin Gabriel izolační nožky, které mají vynikající charakteristiky útlumu vibrací. Shunyata Research také vyrábí SSF (nožky z nerezové oceli), které využívají polymer, absorbující energii. (Poznámka: patky SSF jsou u některých modelů standardní výbavou a u jiných volitelným příslušenstvím.)
Konvenční konstrukce audiofilských signálových kabelů se zaměřují především na čistotu kovů, izolační materiály, konektory a různé typy geometrie. Po 25 letech vojenského výzkumu a výzkumu přenosu signálu Gabriel zjistil, že často přehlížené faktory při dosahování lepších vlastností kabelů s vysokým rozlišením jsou ty, které se týkají mikrozkreslení signálu vyvolaného samotným kabelem. Díky tisícům pečlivých měření a poslechových testů dokázal identifikovat mnoho z těchto faktorů, včetně „dielektrického zkreslení“. V následujících 18 letech jeho společnost vyvinula řadu patentovaných technologií a vlastních procesů, které měřitelně a slyšitelně vlastnosti kabelů zlepšily.
Zde popsané technologie jsou součástí základních konstrukčních pravidel, které se snaží zachovat integritu původního signálu nezměněnu. Kabely Shunyata plní tyto funkce bez záhadných pseudovědeckých vysvětlení. Shunyata Research používá nejlepší dostupné vodiče a kovy. S využitím těchto materiálů společnost navrhuje vlastní kabeláž, používající měd Ohno, vodiče s geometrií VTX (virtuální trubice) a řadu vlastních konektorů.
Mnoho výrobců používá stejnou konstrukci kabelů pro kabely RCA i XLR. Nesymetrický a symetrický přenos signálu se zásadně liší, přičemž každý vyžaduje, pro optimální přenos signálu a minimálizaci RFI/EMI rušení, jinou konstrukci kabelu. Všechny kabely Shunyata jsou speciálně navrženy pro každý typ propojení. Koaxiální konstrukce je nejlepší pro nesymetrické připojení, zatímco stíněná zkroucená dvojice vodičů je nejlepší pro symetrické připojení.
Více než dvacet let vědeckého výzkumu v oboru šíření signálu s vysokým rozlišením přineslo některé z nejvyspělejších patentovaných technologií na světě. Technologie ΞTRON snižuje dielektrické zkreslení; technologie TAP (Transverse-Axial Polarizer) řeší elektromagnetické polarizační zkreslení; HARP řeší problém rezonance kabelu, kterým protéká proud a VTX vodiče eliminují účinky skin efektu. Všechny tyto technologie jsou neškodné, což znamená, že v žádném případě nemají vliv na protékající signál. Tyto technologie chrání původní signál tím, že minimalizují několik různých typů mikro-zkreslení.
ΞTRON
Etron je technologie, vyvinutá společností Shunyata, která brání dielektrické absorpci a opětovnému vyzařování při přenosu signálu. To vyžaduje speciální typ vodiče, který má dvě signálové cesty a obvod na kompenzaci elektrického pole, který vytváří rušící signál, který brání tomu, aby izolace vytvořila náboj. Kabely ΞTRON zachovávají integritu zdrojového signálu i při použití ve značných délkách.
(Patent US 8,912,436, Patent Ch ZL201180047344.2.)
TAP (Transverse Axial Polarizer)
TAP je zařízení, které interaguje s elektromagnetickým polem, generovaným signálem, porotékajícím signálovým kabelem. TAP zlepšuje zvukové vlastnosti kabelu úpravou chování elektromagnetických vln, které obklopují signálový kabel. V praxi TAP blokuje podélně orientované vlny, zatímco příčně orientované vlny ne. Ze zvukového hlediska by bylo možné jeho efekt přirovnat k používání polarizovaných slunečních brýlí ke snížení odraženého slunečního světla. Korekce mikroskreslení polarizací snižuje to, co někteří nazývají zvukovým odleskem.
(Patent je v řízení.)
HARP
HARP byl objeven vrámci Gabrielových výzkumů „proudového driftu“ a proudových rezonancí na kmitočtech ve slyšitelném zvukovém pásmu, ke kterým dochází v reproduktorových kabelech. Teoreticky může reproduktorový kabel ve zvukovém pásmu vyvinout proudové rezonance, což je zhruba analogické vzniku stojatých vln v akustice. Modul HARP funguje jako proudové difrakční zařízení, které rozbíjí tyto rezonance a zlepšuje vnímané rozlišení a koherenci systému.
Shunyata Research používá k výrobě svých výrobků pouze měď nejvyšší čistoty. OFE Alloy 101 nebo C10100 je nejvyšší třída mědi s minimální čistotou 99,99% a vodivostí 101% IACS. OFE znamená oxygen-free electrolytic (bezkyslíkatá elektrolytická) a nahrazuje termín OFHC (oxygen-free high conductivity). C10100 je jediný druh mědi, který má písemné osvědčení o čistotě. Certifikována ASTM F68 C10100.
Vodiče Ohno, nazývaný také PCOCC, vynalezl v roce 1986 profesor Atsumi Ohno z Chiba Institute of Technology v Japonsku. Měděný drát se běžně vyrábí protlačováním, kdy se protahuje prut studené mědi malým otvorem, čímž se vytváří mnohočetná krystalická struktura. Naproti tomu je drát Ohno vyroben procesem využívajícím nahřáté formy, do kterých se vodič odlévá a vytváří pak jednoduchou krystalickou strukturu. Ohno vodič je znám pro svůj mimořádně čisté zvukový projev, bez náznaků zrnitosti.
Exkluzivní VTX kabely společnosti Shunyata jsou vinuty v geometrii virtuálních trubic. Jádro kabelu je duté (vodiče jsou vinuty kolem dielektrika), což minimalizuje účinky skin efektu a náhodné vířivé proudy. Jsou vyráběny s použitím mědi OFE Alloy-101.
ArNi je typ kabelu, který byl navržen tak, aby zaručoval, pro audio účely, tu nejlepší kvalitu. Počínaje nejvyšší čistotou dostupné mědi - OFE C10100 nebo Ohno (monokrystalická), je poté vinut jako dutá trubice, což eliminuje účinky skin efektu a zkreslení, způsobená vířivými proudy. Kabel navíc prochází patentovaným, KPIP procesem.
Mnoho audiofilských konektorů je vyrobeno z mosazi nebo bronzu. I když některé mohou být pokoveny stříbrem, zlatem nebo rhodiem, většina proudu je vedena základním kovem kontaktu. Konektory CopperCONN obsahují kontakty z čisté mědi, které mají mnohem vyšší vodivost než mosaz. Rozdíl v kvalitě je jasně slyšet.
STIS (speaker terminal systém) byl navržen tak, aby eliminoval vysoké náklady a komplikace se zakončením reproduktorových kabelů. Systém umožňuje použít stejný reproduktorový kabel s různými zesilovači a reprosoustavami. Pokud se konektor poškodí, můžete jej jednoduše vyměnit, aniž byste museli posílat kabel výrobci k opětovné montáži konektoru. Vyměnitelné terminály STIS prošly rozsáhlými poslechovými testy uživatelů, aby bylo zajištěno, že poskytují nejlepší zvukovou kvalitu, který je stejná nebo lepší, než s nevyměnitelnými, pájenými terminály.
Pěkně se to čte to jo.Poradím se nejprve kouknou na ceník.Kabel do zdi za cenu motorky-to je opravdu podvod století.2 konektory,i když moc pěkné,tojo,ale ten drát pak stojí 50000metr,to je ze zlata?celý slavný hájend je natom stejně.Předražené sra..ky,Klidně mě vymažte, ale tady ty příspěvky mi připadají úchylní fanatyci,co si musi dokazovat,že dobře utratili svoje love.Levnější kabely se prodavají více,proto mužou byt levné.Tady jde oobrat člověkajednorazově za nesmyslne předražene kabely.Chtěl bych ty frajery vidět,jsetli to uslyší-chachaha-totalni nesmysl.Ale každeho věc,ty penize radši investuju do beden.tam to ma smysl.
Hele Chocholoušku, každej to má nějak, já si půjčil Shunyata Sigma napájecí kabel ke svýmu Audia integrači a už tam zůstal. Bez něj by to už bylo pro mne naprosto nepředstavitelný. Ale i bedny jsou dobrý, to zas jo.
Co vím, tak Shunyata je snad jediný výrobce napájecích kabelů a filtrů, který se používá v amerických nahrávacích studiích.Hojně je vidět verze Denali a starší modely Hydra.
Líbí se mi, že všechny zásuvky jsou na dimenzovány na maximální příkon.
Gratulace, brouzdám tady a najednou Shunyata Research. To to trvalo. Nechápu, že taková značka tady neměla celou dobu zastoupení. Podle mýho absolutní TOP v napájení a napájecích filtrech a kabelech obecně. Ceny odpovídají kvalitě. V podstatě nic lepšího ani koupit nejde.
Jen tak dál
Také hledím, ten filtr Everest 8000 vypadá dost dobře.
A kabely Sigma V2 XLR budou asi asi taky supr.
Ten nejlevnější Venom XLR má kamarád a nedá na něj dopustit.Hraje mu to naprosto luxusně. Prý ale bacha na fejky. Všechny Shunyata kabely mají být pouze Made in USA.
Mám na doporučení napájecí lištu Shunyata Venom EU7. Napájím tím sestavu Cambridge Audio Azur 851C, Azur 851N a Azur 851W. Zvuk je lepší než přímo ze zásuvky,
Ale je to asi i tím, že do lišty jde kabel Shunyata Venom HC v2. Prodejci nabízí i zápujčku dalších kabelů.
Netuším kam se zvuk ještě může posunout, už teď je to v pohodě. Bez Venomu je to o dost horší
Kony
24.04.2024
Cambridge Audio představilo limitovanou edici oblíbeného a oceňovaného All-in-One přehrávače EVO 150, inspirovanou designem ikonického sportovního vozu DeLorean DMC-12, kterou nabídne v omezené sérii 1000 ks.
01.02.2024
Obvody nového přehrávače byly přepracovány tak, aby mohly využívat 32bitový D/A převodník ESS ES9028Q2M SABRE32.Konstruktérům se podařilo významně zjednodušit signálovou cestu a vyladit kvalitu reprodukce tak, aby mezi posluchačem a originální nahrávkou nestálo nic v cestě.
29.11.2023
Zesilovač poskytuje výkon 300 W do 8 ohmů. Zajišťuje tak bezkonkurenční kvalitu reprodukce, v elegantním a kompaktním provedení, s nezaměnitelným designem společnosti Electrocompaniet.