19.04.2016
GRAMOFON ELECTROCOMPANIET ECG 1
Norský Electrocompaniet, známý svým příznivcům především jako výrobce poctivých zesilovačů, za vice než 40 let prakticky nezměnil, ve své nejprodávanější, audiofilské řadě Classic, design svých přístrojů. Nabízí zde také široký sortiment digitálních zdrojů audio signálu, zahrnující CD přehrávače, DA převodníky nebo mediální server, ale fanouškům analogového signálu z vinylových desek zůstával stále něco dlužen, přestože měl v nabídce i kvalitní phono předzesilovač.
Oživení zájmu o gramodesky a gramofony, ale hlavně snaha vyhovět zájemcům, kteří již zesilovač nebo jiné komponenty s logem Electrocompaniet doma mají a chtěli by si systém rozšířit o gramofon se stejnou filozofií a vzhledem, přiměla konstruktéry, řadu signálových zdrojů doplnit i o toto zařízení, které doposud v nabídce firmy chybělo.
Typický design přístrojů rodiny Classic, založený na použití masivních, černě barvených desek akrylátového skla, v kombinaci s mosaznými ovládacími tlačítky a výrazným žlutým nápisem ELECTROCOMPANIET, mimořádně esteticky vynikl právě u nového gramofonu ECG 1.
Navíc výborné mechanické vlastnosti akrylátu, který tvoří, v kombinaci s hliníkem, základ třívrstvé sendvičové konstrukce šasi gramofonu, zajišťují vynikající tlumení vnitřních vibrací a rezonancí přístroje. O akrylovém skle je, stejně tak, jako o hliníku známo, že má, co se týče rezonančních vlastností, velmi příznivé vlastnosti. Jejich kombinace v sendvičové konstrukci, ještě tyto vlastnosti umocňuje, neboť vzhledem k tomu, že jsou rezonanční kmitočty těchto materiálů odlišné, funguje jejich spojení jako širokopásmový filtr. Základna gramofonu je opatřena antivibračními nožkami Soundcare, které brání přenosu vibrací z podložky, na které gramofon leží.
Náhon téměř 3 kg těžkého, zvukově inertního akrylátového talíře gramofonu, se zdrsněnou horní plochou, je řešen gumovým řemínkem. Agregát motoru není fyzicky spojen se základnou gramofonu, ale „sedí“ na vlastním subšasi, v kruhovém otvoru, v levém zadním rohu šasi gramofonu. Tím je dokonale odstraněn problém možného přenosu hluku motoru na talíř gramofonu. Otáčky střídavého synchronního motorku jsou přesně řízeny pomocí modifikace průběhu sinusoidy napájecího napětí.
Pomocí mosazných tlačítek lze nastavit tři rychlosti: 33, 45 a 78 otáček za minutu. Což není příliš běžné, ale milovníky starých gramodesek „po dědečkovi“, možnost roztočit talíř na obrátky 78 jistě potěší. Navíc volba raménka s odnímatelnou přenoskovou hlavicí umožní snadnou záměnu přenosek (pro gramodesdesky s rychlostí 78 otáček za minutu je vhodné pořídit si speciální přenosku).
Gramofon výrobce osadil vysoce kvalitním a u audiofilů oblíbeným, japonským raménkem Jelco SA-750EB, které patří ve své cenové třídě mezi nejlepší. Je možné je vybavit přenoskami s hmotností mezi 4 až 12 gramy (a s použitím těžšího protizávaží až 24 g). Ke gramofonu Electrocompaniet také nabízí vynikající přenoskový předzesilovač ECP 2.
24.04.2024
Cambridge Audio představilo limitovanou edici oblíbeného a oceňovaného All-in-One přehrávače EVO 150, inspirovanou designem ikonického sportovního vozu DeLorean DMC-12, kterou nabídne v omezené sérii 1000 ks.
01.02.2024
Obvody nového přehrávače byly přepracovány tak, aby mohly využívat 32bitový D/A převodník ESS ES9028Q2M SABRE32.Konstruktérům se podařilo významně zjednodušit signálovou cestu a vyladit kvalitu reprodukce tak, aby mezi posluchačem a originální nahrávkou nestálo nic v cestě.
29.11.2023
Zesilovač poskytuje výkon 300 W do 8 ohmů. Zajišťuje tak bezkonkurenční kvalitu reprodukce, v elegantním a kompaktním provedení, s nezaměnitelným designem společnosti Electrocompaniet.