27.07.2018
REPRODUKTOROVÉ SOUSTAVY GRADIENT 1.4
Je to již téměř 35 let, kdy se nadaný finský konstruktér Jorma Salmi, rozhodl jít svou vlastní cestou a nekopírovat konvenční a zavedená řešení etablovaných výrobců. Jeho myšlenka dokonalých reproduktorových soustav, které perfektně hrají ve všech typech místností, s minimální interakcí s poslechovým prostorem, se stala v roce 1984 podnětem ke zrodu malé, rodinné firmy na výrobu reprosoustav. Tu založil spolu se dvěma společníky, ve městě Porvoo, nedaleko Helsinek.
Duch prvního modelu, Gradient 1, v kombinaci s vynálezy, se kterými během let Salmi přišel, činí z nejnovějších reprosoustav společnosti, s označením Gradient 1.4, opravdu jedinečný výrobek. Fakt, že každý konstrukční prvek má u těchto soustav svůj objektivní smysl a vše je dokonale účelně promyšleno a do nejmenšího detailu podřízeno zvuku, se odráží, tak jako u ostatních produktů z portfolia firmy Gradient, v bezkonkurenčním poměru ceny a užitné hodnoty. Velké množství technických vychytávek, použitých v tomto modelu, by globálním výrobcům spolehlivě vystačilo na několik modelových řad. Také by to zákazník nezaplatil pouze jednou…
Na tomto místě musíme ještě dodat, že na vývoji těchto nových soustav se již značnou měrou podílel Atte Salmi, syn zakladatele firmy a její současný ředitel a designer.
První koaxiální měnič použil Gradient u modelu Revolution, který byl uveden na trh v roce 1993. Poté byly u dalších reprosoustav použity různé verze koaxiálních reproduktorů, vyvinutých společně s firmou Seas. Nové soustavy Gradient 1.4 jsou první, které používají nejnovější koaxiální technologii, vyráběnou v Norsku výhradně pro Gradient. Lakovaná kónická membrána o průměru 176 mm, vyrobená z třtinového papíru, zpracovává přenášené pásmo až do kmitočtu 2500 Hz. Vysoké frekvence od 2500 Hz do více než 20 kHz jsou reprodukovány výškovým měničem, používajícím Al/Mg kalotu o průměru 25 mm, umístěnou v centru středotónové membrány. Bodový zdroj je obecně považován za ideální zdroj zvuku pro jeho vynikající fázovou a amplitudovou odezvu. Výsledkem je extrémně přesné, stabilní a trojrozměrné podání zvukové scény.
Aby se minimalizovaly odrazy od reproduktorové skříně, je koaxiální reproduktor namontován ve sférické ozvučnici. Koule představuje ideální formu, bez strukturálních rozhraní a nespojitostí. Avšak Gradient by nebyl Gradient, kdyby nepřišel s něčím jedinečným. Od samého počátku bylo jasné, že i nový model 1.4 použije technologii ozvučnice s akustickým odporem, osvědčenou i u předchozích reprosoustav. Toto je nejlepší možné řešení. Symetrická kulová ozvučnice vyzařuje, na své zadní straně - skrze perforovanou desku, krytou průzvučnou tkaninou - zvuk v protifázi, čímž ruší, díky akustickému zkratu, vyzařování reprosoustavy směrem dozadu a prvotní odrazy od povrchů za ní. Zpětné vyzařování reprosoustav je tak, na kmitočtech středního pásma, utlumeno o 20 dB, což je pouze jedno procento z celkové zvukové energie.
Vliv prostoru na zvuk tak zůstává velmi malý, což dává modelu Gradient 1.4 velmi podobné zvukové vlastnosti v nejrůznějších typech místností.
Nízké frekvence pod 200 Hz jsou reprodukovány bassreflexovou ozvučnicí, kuželovitého tvaru, naladěnou na 27 Hz. Velká plocha bassreflexového nátrubku zaručuje absenci jakéhokoli aerodynamického hluku, i při vysokých hlasitostech. Basový reproduktor s dlouhým zdvihem, o průměru 220 mm, dodávaný rovněž firmou Seas, vyzařuje směrem k podlaze. Reproduktor má mimořádně tuhou hliníkovou membránu, která poskytuje fantasticky přesnou reprodukci basů.
Každý aspekt tvaru reprosoustav má smysl. Akustický design a funkce určují tvar. Není co přidat - není nic, co by se dalo odstranit. Skříň reprosoustav je vyrobena ve Finsku z moderního technopolymeru. Spolu s ideálním tvarem reprosoustav je dosaženo mimořádné kombinace tuhosti a pevnosti, čímž se eliminují vibrace kabinetu. Povrchová úprava skříně reprosoustav, které jsou k dispozici v grafitové černé nebo bílé barvě, je odolná a umožňuje snadné čištění, s vysokou životností povrchu.
STRUČNÝ POPIS POUŽITÝCH TECHNOLOGIÍ
Zvukovod pro vysoké kmitočty
Al/Mg kalotový výškový měnič, umístěný uprostřed středotónové membrány, používá tuto membránu jako zvukovod, pro modelování své směrové charakteristiky. Výsledná vyzařovací charakteristika na vysokých kmitočtech je proto velmi podobná kardioidní charakteristice na středních frekvencích. Aby nedocházelo k zabarvení vysokých kmitočtů pohybem membrány, byl použit tvrdý závěs, který dramaticky redukuje reprodukci středotónové jednotky pod 200 Hz a tím minimalizuje větší rozkmit membrány, použité současně jako zvukovod pro výškový reproduktor. Ten je vybaven pohonným systémem s neodymiovým magnetem.
Bodový zdroj na středních a vysokých kmitočtech
Bodový zdroj je obecně považován za ideální zdroj zvuku. Má vynikající frekvenční a fázové vlastnosti v širokém akustickém pásmu. Výsledkem je stabilní a přesný stereofonní obraz s výbornou trojrozměrností, který perfektně předvede kvalitu nahrávky.
Ozvučnice s kardioidní charakteristikou
Nazývaná také jako ozvučnice s akustickým odporem, vychází z vynálezu, který si 16.6.1977 nechali v Budapešťi patentovat Géza a Ilona Baloghovi a Emil Seszták. Princip této ozvučnice je založen na použití stěny s přesně definovanou velikostí a počtem otvorů, případně štěrbin, kterými zvukové vlny procházejí zezadu či z boku ozvučnice do okolního prostředí (případně se používají 2 stěny za sebou, s různými průměry otvorů, vytvářející mezikomoru mezi reproduktorem a zadní stěnou). Díky této konstrukci získá středotónový reproduktor kardioidní vyzařovací charakteristiku. Akustická energie vyzařovaná (v opačné fázi) reprosoustavou směrem dozadu se, díky akustickému zkratu, z podstatné části zmaří, čímž se v praxi odstraní odrazy od zadní stěny místnosti a jejich možná interakce s reprodukovaným zvukem. V praxi je u špičkových reproduktorových soustav pro domácí Hi-Fi toto řešení naprosto ojedinělé a právě Gradient jeho výhody dokonale využívá a zabývá se jeho vývojem.
Soudržnost, hladkost a čistota - to jsou hlavní přednosti těchto reprosoutav. Hrají jako mini-monitory, ale s mnohem větším zvukem. Navzdory dvoumodulové konstrukci nepřehánějí basy. Jsou to fantastické reprosoustavy pro dlouhý, pohodlný poslech, v jakémkoli akustickém prostředí.
24.04.2024
Cambridge Audio představilo limitovanou edici oblíbeného a oceňovaného All-in-One přehrávače EVO 150, inspirovanou designem ikonického sportovního vozu DeLorean DMC-12, kterou nabídne v omezené sérii 1000 ks.
01.02.2024
Obvody nového přehrávače byly přepracovány tak, aby mohly využívat 32bitový D/A převodník ESS ES9028Q2M SABRE32.Konstruktérům se podařilo významně zjednodušit signálovou cestu a vyladit kvalitu reprodukce tak, aby mezi posluchačem a originální nahrávkou nestálo nic v cestě.
29.11.2023
Zesilovač poskytuje výkon 300 W do 8 ohmů. Zajišťuje tak bezkonkurenční kvalitu reprodukce, v elegantním a kompaktním provedení, s nezaměnitelným designem společnosti Electrocompaniet.