21.08.2023
VÝKONOVÝ ELEKTRONKOVÝ ZESILOVAČ AUDIO RESEARCH REFERENCE 80S 449 990,- Kč
K loňským padesátinám si americká značka Audio Research nadělila větší prostor pro svou kreativitu, který už přinesl první ovoce v podobě letošních novinek. Mezi nimi figuruje i relativně nejdostupnější stereofonní výkonový zesilovač Reference 80S z řady Reference.
Společnost Audio Research, kterou založil v roce 1970 v Minneapolisu ve státě Minnesota tehdy už notně ostřílený konstruktér William Z. Johnson, se v roce 2008 stala akvizicí italské společnosti Fine Sounds, jež stála za známým výrobcem reproduktorových soustav Sonus faber. Ta do své skupiny zakrátko získala značky Sumiko, Wadia a McIntosh Laboratories, aby v roce 2014 změnila majitele a o dva roky později i název na McIntosh Group. Je ovšem nasnadě, která ze dvou amerických značek se zálibou v elektronkových zesilovačích začala mít navrch. Loni v srpnu došlo ke kýžené změně, kdy značku Audio Research „vykoupili“ zaměstnanci za vydatného investičního přispění americké přepravní společnosti TWS Enterprises a získali tak zpátky její nezávislost. Nové modely svým elegantním zevnějškem nezapřou éru italského kapitálu, který dal zapomenout na někdejší nevýrazný design, ale jinak navazují na ty nejlepší technické tradice.
Stereofonní výkonový zesilovač Reference 80S představuje svým způsobem dostupnější variantu dvoukanálového modelu Reference 160S, takže kdo nepotřebuje větší výkonovou rezervu, 200 000 Kč ušetří. Pokud z nadhledu neregistrujeme sešikované elektronky, napohled se jinak neliší. Na čelním panelu z kartáčovaného masivního hliníku, z něhož jsou vyrobena i dvě manipulační madla (vybírat lze mezi provedením v přírodní barvě kovu a černým), upoutá v černém orámování dvojité okénko z organického skla se dvěma zdola podsvícenými analogovými VU metry „Ghost Meter“, které mají pozitivně vyleptané stupnice na zadním čirém skle a výkonové lampy tak vytvářejí originální iluminaci. Čtyři tlačítka ve střední části jsou samozřejmě kovová. Dodejme, že výroba je soustředěna do domovského závodu v šedesátitisícovém Maple Grove v blízkosti Minneapolisu.
U šasi usazeného na čtyřech přístrojových patkách, které je sesazené z masivních hliníkových desek, přispívá k dobré cirkulaci vzduchu tichý ventilátor v základně opatřené větracími otvory. Mezi čelním panelem a krytem tří transformátorů v provedení EI (síťového a na křídlech dvou výstupních) je rozmístěno celkem šest elektronek – v budící části jde o dvě duální triody 6H30 a v koncovém stupni čtyři výkonové svazkové tetrody KT150 v charakteristických vejčitých baňkách. Pokud se poblíž komponentu pohybují malé děti nebo domácí zvířata, lze zvýšit ochranu nasunutím hustě perforovaného plechového krytu.
Konstrukce je hybridní, ale moderní součástková základna zajišťuje výhradně komfortní zázemí pro vlastní zesilovač v plně symetrickém zapojení, především automatické nastavení předpětí elektronek, jež reflektuje nejenom změnu parametrů elektronek v delším časovém horizontu, tak i kolísání napětí v síti. Proprietární obvod automatického nastavení předpětí (auto-bias) spolupracuje kromě KT150 i s dalšími typy elektronek (mj. 6550, KT88 či KT120) a neustále udržuje jejich přesné předpětí. To se týká i nastavení zesilovače po výměně „ojetých“ elektronek za nové, stačí zakoupit jejich novou sadu a vyměnit je svépomocí, není třeba nic nastavovat nebo vyhledat služby servisu. Reference 80S dokáže do víceméně libovolné zátěže v ultralineárním režimu trvale dodávat výstupní výkon až 2x 70 W, v případě volitelného triodového režimu pak 2x 33 W. Celková záporná zpětná vazba činí 15 dB. Zesilovač disponuje i „tachometrem“, který počítá, kolik mají elektronky „najeto“; v návodu výrobce doporučuje výměnu KT150 po 3000 hodinách provozu, nevýkonové typy 6H30 mají k dobru dalších 1000 hodin.
Nejfrekventovanějšími ovládacími prvky jsou čtyři tlačítka na čelním panelu. Po stisku spínače Power se první dvě minuty po zapnutí zelená kontrolka bliká, než se elektronky dostatečně nažhaví, nastaví jejich předpětí a zesilovač je akceschopný. Další dvě tlačítka Meter Light a Tube monitor slouží k regulaci podsvícení ručičkových měřáků včetně jeho vypnutí, resp. kontrole správné funkce výkonových elektronek. Poslední tlačítko pak přepíná mezi ultralineárním a triodovým režimem. Zadní panel je na výkonový zesilovač poměrně zaplněný. U vstupů můžeme vybírat mezi symetrickým a nesymetrickým, osazených zásuvkami pro konektory XLR, resp. zdířkami s dlouhými krčky pro highendové konektory cinch (kontaktní plošky jsou pozlcené). Pro připojení jednoho páru reprosoustav je vyhraženo osm izolovaných šroubovacích terminálů s pozlacenými kontakty, protože díky odbočkám ze sekundárních vinutí výstupních transformátorů lze zvolit optimální výstupní impedanci pro zátěž 4, 8 nebo 16 ohmů. Nechybí zde ani systémová sběrnice pro spínací napětí 12 V. Sériový port RS-232C umožňuje integraci komponentu do systémů chytrých domácností. Tři páčkové přepínače umožňují volit mezi symetrickým a nesymetrickým vstupem, ve dvou stupních regulovat rychlost chladicího ventilátoru, případně deaktivovat režim Auto Shut, který po dvou hodinách nečinnosti komponent uvede do pohotovostního režimu. Kromě už zmíněného „tachometru“ v podobě monochromatického LCD displeje (je cejchovaný v hodinách) zbývá zmínit třípólovou zásuvku pro napájecí kabel a šroubovací pouzdro trubičkové pojistky.
Pavel Víšek
Na čem se testovalo
Test se uskutečnil v poslechové místnosti společnosti Tykon v Ostravě, kde výkonový zesilovač doplnily D/A převodník s předzesilovačem a streamerem Meitner MA3, reprosoustavy Gauder Akustik Cassiano Black Edition a síťový filtr Shunyata Research Everest 8000. Kabely byly značky Shunyata Research, signálové symetrické Sigma XC V2 a reproduktorové Omega. Jako testovací jsem vybral skladby z vyššího tarifu Tidal HiFi v CD kvalitě i vyšší Leonard Cohen: You Want It Darker (Columbia, 2016), Charlie Haden & Pat Metheny: Beyond The Missouri Sky (Verve, 1997), Dave Holland: PRISM (OKeh, 2013), King Crimson: THRAK (Discipline Global Mobile-Virgin, 1995), Kronos Quartet: Folk Songs (Nonesuch, 2017), Medeski, Scofield, Martin & Wood: Juice (Indirecto Records, 2014), Sepultura: Roots (Roadrunner, 1996), Brad Mehldau Trio: Blues And Ballads (Nonesuch, 2016) a Rob Wasserman: Trios (GRP, 1994).
Netopýří ucho
Výkonový zesilovač Audio Research nabízí živý, měkce analogový zvuk s charakteristickým rozložením harmonického zkreslení, které náš sluch tudíž neirituje jako v případě zesilovačů tranzistorových, o plynulé limitaci ve špičkách vůbec nemluvě. Pevné a plné basy v odpovídajícím objemu vytvářejí základ, na kterém staví nádherně prokreslené střední pásmo, jdoucí na ruku barvotvorným alikvótám. Výšky jsou čisté, otevřené, bez sebemenšího náznaku agresivity, což oceníme kupříkladu u milosrdných sykavek neškolených hlasů. Široká hudební scéna potěší nejenom potřebnou hloubkou, ale i přesnou lokalizací. Obezřetní musí být jen majitelé poslechové místnosti o rozměrech malé tělocvičny.
HODNOCENÍ
PRO: automatické nastavení předpětí; počítadlo pro optimální výměnu elektronek; precizní provedení; podle mého mimořádný design
PROTI: v případě „hladových“ reprosoustav nebo velké místnosti přece jenom limitovaná výkonová rezerva
VYNIKAJÍCÍ (10) - zvuk (10), výbava (10), obsluha (10), provedení (10)
PARAMETRY
24.04.2024
Cambridge Audio představilo limitovanou edici oblíbeného a oceňovaného All-in-One přehrávače EVO 150, inspirovanou designem ikonického sportovního vozu DeLorean DMC-12, kterou nabídne v omezené sérii 1000 ks.
01.02.2024
Obvody nového přehrávače byly přepracovány tak, aby mohly využívat 32bitový D/A převodník ESS ES9028Q2M SABRE32.Konstruktérům se podařilo významně zjednodušit signálovou cestu a vyladit kvalitu reprodukce tak, aby mezi posluchačem a originální nahrávkou nestálo nic v cestě.
29.11.2023
Zesilovač poskytuje výkon 300 W do 8 ohmů. Zajišťuje tak bezkonkurenční kvalitu reprodukce, v elegantním a kompaktním provedení, s nezaměnitelným designem společnosti Electrocompaniet.