REPRODUKTOROVÉ SOUSTAVY AVANTGARDE ACOUSTIC DUO OMEGA G2 499 000 Kč
Stylové solitérky, jež kusově vyrábějí v hesenském Lautertalu, platí za nejprodávanější model: každý rok se jich jen v Německu prodá přes dvě stě párů. Desítka soustav představuje různé variace s hornovými (tlakovými) reproduktory s nepřímým vyzařováním. Nízká účinnost přímovyzařujících reproduktorů je daná malou zátěží jejich membrány prostředím. U nepřímovyzařujících měničů přizpůsobuje akustickou zátěž tlaková komůrka nad membránou, jež ústí do otvoru menšího průřezu než je plocha membrány. Tady přebírá „štafetu“ zvukovod, tedy horna. S vhodným magnetickým obvodem dosahují tlakové reproduktory účinnosti až 30 % (tedy odevzdávají akustický výkon, který se rovná třetině elektrického příkonu). Tolik teorie.
Tlakové reproduktory najdeme nejčastěji v amerických soustavách značek jako JBL a Klipsch na pozici tweeterů, ale hi-tech horny jak z časů gramofonů na kliku jsou doménou Avantgarde Acoustic.
Robustní kabinet soustavy Duo Omega G2 tvoří MDF desky o tloušťce 30 mm v černém matném laku, které dostaly po stranách čelní stěny povrchovou úpravu ve vybírané pravé dýze (mj. japonská třešeň Hanami nebo čínský ořech Tianshan), případně v laku vysokého lesku: nabídka sedmi až osmi variant vždy odpovídá některému z jedenácti provedení horn, které mají většinou charakter metalízy.
Tato klasická ozvučnice patří aktivnímu subwooferu SUB225, osazenému dvěma elektrodynamickými reproduktory o průměru 250 mm, které budí zesilovač s trvalým výkonem až 250 W (zdroj používá síťový transformátor 330 VA a „baterii“ filtračních kondenzátorů o celkové kapacitě 60 000 μF); v horní části kabinetu najdete tlakový tweeter H2 s hliníkovým vrchlíkem o průměru 25,4 mm a hornou ze vstřikovaného vysoce odolného plastu ABS, která má průměr 180 mm. Vysokotónový reproduktor, který má magnetický obvod s nebývalou hmotností 3,1 kg, je uložený v tubusu z litého hliníku: válec spojují velké šrouby se třemi profilovými nosníky (vlevo dvěma čtvercovými, vpravo jedním kruhovým), které jsou vetknuty do masivní základny se čtyřmi výškově polohovatelnými odhmotňovcími jehlany (neobejdou se bez ocelových podložek) a po stranách pevně připevněny ke kabinetu.
Stejná konstrukce po stranách jistí rovněž velký středotónový reproduktor M2. Jeho papírovou membránu o průměru 170 mm pohání magnetický obvod AlNiCo, složený ze slitiny hliníku, niklu a kobaltu (hmotní úctyhodných 8,7 kg); horna zvukovodu (opět ze vstřikovaného ABS) má průměr 670 mm. Vzadu najdete dva šroubovací terminály německé značky WBT, které je třeba propojit přibalenými vodiči s párem identických terminálů na subwooferu. Obě horny používají k účinnému tlumení rezonancí firemní specialitu VDE (Velours Damping Effect), kdy celý povrch pokrývají mikroskopická vlákna sametu.
Vlastní zapojení soustavy Duo Omega G2 je unikátní. Pasivní výhybka se omezuje na dolní propust se strmostí -6 dB/oktávu: na kmitoču 170 Hz je třeba takto ošetřit navázání středotónové horny a aktivního subwooferu. Jednoduchý obvod používá další maximalistickou finesu Avantgarde Acoustic – CPC (Capacitor Polarisation Circuit), a sice kondenzátory se stejnosměrným předpětím 100 V, které zbavuje součástky dielektrického „paměťového efektu“. Zapojení 1. řádu, nadto se špičkovými prvky, ve fázi signálu zmatky nenadělá. Oba hornové reproduktory se bez pasivní výhybky docela dobře obejdou: kompetence na dělicím kmitočtu 2000 Hz rozděluje jejich horní, respektive dolní kmitočet. Vzhledem k tomu, že jde o unikátní speciály, mimořádná je také jmenovitá impedance 18 ohmů.
Vzhledem k fenomenální charakteristické citlivosti (107 dB/W/m) však není vybuzení soustav problémem pro většinu zesilovačů, zvláště když v této cenové kategorii mají (vyjma elektronkových) výkonovou rezervu bohatou. Plus navíc představuje skutečnost, že zesilovače se budou s vyšší zátěží chovat stabilně. A i když soustavy Avantgarde Acoustic Omega Duo G2 patří mezi ty rozměrnější, je to především zásluhou jejich středotónové horny. Nenárokují si proto nějak mimořádně prostornou poslechovou místnost. Výrobce doporučuje minimální výměru alespoň 20 m², což většinou není podmínkou nesplnitelnou.
Pavel Víšek
Na čem se testovalo?
Test proběhl v rámci výstavy High End Praha na stánku společnosti Tykon, kde soustavy doplňovaly dva odpovídající komponenty: integrovaný zesilovač darTZeel CTH-8550 a SACD přehrávač EMM labs XDS1. Kabeláž byla signálová Acrolink A2080 EVO, reproduktorováAcrolink A1400MkIII. Jako testovací jsem
použil SACD Deep Purple: Machine Head (EMI, reed. 2003), Stockhausen: Stimmung (Harmonia mundi/Classic, 2007), CD Beethoven: Piano Concerto No. 5 (Vivarte/Sony Music, 1998), Lester Bowie Brass Fantasy: The Odyssey Of Funk & Popular Music (Atlantic/Warner Music, 1998) a Monika Načeva & Tim Wright:
The Sick Rose (Christopher Robin, 2010)
Proč si je koupit?
Volba pro nejnáročnější audiofily, kteří si mohou tyto výjimečné solitérky dovolit.
AVANTGARDE ACOUSTIC DUO OMEGA
16.12.2024
Americké MoFi představilo své nejnovější, tentokrát sloupové reprosoustavy SourcePoint 888. Název reprosoustav odkazuje na použití tří 8palcových měničů. Jednoho středotónového, v němž je koncentricky umístěn výškový reproduktor, a dvou zcela nových basových reproduktorů, umístěných pod ním.
24.04.2024
Cambridge Audio představilo limitovanou edici oblíbeného a oceňovaného All-in-One přehrávače EVO 150, inspirovanou designem ikonického sportovního vozu DeLorean DMC-12, kterou nabídne v omezené sérii 1000 ks.
01.02.2024
Obvody nového přehrávače byly přepracovány tak, aby mohly využívat 32bitový D/A převodník ESS ES9028Q2M SABRE32.Konstruktérům se podařilo významně zjednodušit signálovou cestu a vyladit kvalitu reprodukce tak, aby mezi posluchačem a originální nahrávkou nestálo nic v cestě.