12.09.2012
INTEGROVANÝ ZESILOVAČ CAMBRIDGE AUDIO AZUR 651A 17 990 Kč
Mezi prvními se z integrovaných zesilovačů anglické značky Cambridge Audio dočkal nové generace azur 651A. Takovou výsadu získal díky svému předchůdci, který poměrem užitné hodnoty k ceně patřil z pěti modelů v řadě k nejoblíbenějším.
V inovacích dostala přednost pouze vlajková loď azur 851A (s CD přehrávačem azur 851C testovaná v S&V 4/12), která od roku 2007 pro neupadající zájem až do jara přesluhovala ve verzi původního modelu azur 840A V2. Kontinuitu s předchůdcem 650A zachovávají střídmý čelní panel z jemně broušeného hliníkového masivu, kovové ovládací prvky i tuhé, akusticky zatlumené šasi z ocelového plechu na čtyřech odpružených patkách. Zesilovač se vyrábí stejně jako ostatní komponenty z řady ve stříbrném a černém provedení.
Azur 651A do osmiohmové zátěže dodává trvale výstupní výkon až 2x 75 W, což mezi integrovanými zesilovači do dvaceti tisíc korun představuje nadprůměr. Robustní toroidní transformátor má oddělená sekundární vinutí pro pravý a levý kanál, usměrněné napětí filtrují elektrolyty s kapacitou 8 800 μF v každé větvi (tady záleží jak na kvantitě, tak i na kvalitě, protože celkem je to osm paralelně řazených nízkoimpedančních kondenzátorů). Zapojení celého zesilovače, který pracuje v nejrozšířenější třídě AB, využívá jedinou desku plošných spojů, takže audiosignálu nestojí v cestě žádné nadbytečné propojovací vodiče. Koncový stupeň je osazen výhradně diskrétními součástkami včetně dvou komplementárních dvojic výkonových tranzistorů Sanken STD03N a STD03P (s kolektorovým proudem 15 A a ztrátovým výkonem až 160 W, fakticky jde vždycky o dva tranzistory v Darlingtonově zapojení v jednom pouzdře), které se galvanicky izolované dělí o společný, černě eloxovaný chladící profil. Velký konflík ovládá hlasitost na hřídeli dvojitého potenciometru Alps Black Box s přesným souběhem drah, přesto zde kromě regulace basů a výšek nechybí ani vyvážení kanálů. Audiofilové určitě ocení funkci Direct, kterou lze tónové korekce přemostit (a zkrátit tak i proudovou dráhu). Jako výkonné prvky pro přepínání šesti vstupů slouží miniaturní relé. Jediné přípojky na čelním panelu představují dva výstupy: sluchátkový (s jackem 6,35 mm) a linkový pro MP3 přehrávač (s jackem 3,5 mm), když oba automaticky aktivuje zasunutí konektoru. Všechny funkce dostáváte pod kontrolu se štíhlým, typicky „azurovským“ dálkovým ovladačem Navigator, který dobře padne víceméně do každé ruky.
Přípojky u modelu azur 651A už tradičně nepočítají se vstupem pro gramofon, korekční předzesilovač si musí příznivci vinylů dokoupit zvlášť: nový základní model azur 551P pro přenosky typu MM stojí 2 690 Kč, sofistikovanější 651P, který si poradí také s přenoskami typu MC, vychází o 1 300 Kč dráž. Vzhledem ke dvěma monitorovacím smyčkám lze k zesilovači připojit stejný počet rekordérů a pamatováno je i na dokovací jednotky pro přehrávače iPod či chytré mobily iPhone (nejlevnější typ ID 10 stojí 1 990 Kč). Na zadním panelu s převahou pozlacených konektorů cinch najdete tentokrát coby posilu port USB typu B ve verzi 1.0, který slouží pro připojení hudební knihovny či dalších zdrojů signálu z PC (čipset pracuje s rozlišením 16 bitů a vzorkovacími kmitočty 32, 44,1 a 48 kHz). Osm masivních šroubovacích terminálů umožňuje připojení až dvou párů reproduktorových soustav a po „odzátkování“ si rozumí i s reprokabely zakončenými banánky. Systémová sběrnice Control Bus slouží k propojení firemních komponentů v sestavě, kterou má na povel jediný dálkový ovladač. I když bývá vstup pro infračervené externí čidlo (IR Emitter In) málo využívaný, někdy se může hodit. Zásuvku pro flexo šňůru doplňuje v bezprostřední blízkosti hlavní kolébkový vypínač. Stejně jako u top modelu azur 851A zde najdete vylepšenou elektronickou ochranu CAP5, která jistí zesilovač před různými havarijními stavy a díky funkci Inteligent Clipping při (spíše ojedinělém) přebuzení zesilovače automaticky sníží hlasitost.
Pavel Víšek
Proč ho koupit?
PRO: výborný zvuk; na svou kategorii maximalistické provedení
PROTI: předzesilovač pro gramo přenosku třeba dokoupit
Na čem se testovalo?
Zesilovač doplnily univerzální přehrávač Cambridge Audio 651BD a reproduktorové soustavy Sonus faber Concertino Domus z redakčních referencí v alternaci s podlahovkami Klipsch RF-82 II. Kabeláž byla značky Xsymphony, signálová Pure Silver Fantasy, reproduktorová Alpha Hybrid, resp. Omega Hybrid. Jako testovací jsem použil SACD Chick Corea: Rendezvous In New York (Scretch Records/Universal Music), Peter Gabriel: Up (Virgin/EMI, 2003) a Henryk Górecki: Symphony No. 3 (Naive/Classic, 2005).
Netopýří ucho
Zvukový projev zesilovače je přirozený, kompaktní, s potřebnou dávkou vitality. Pochválit lze kontrolu nad celým kmitočtovým pásmem v čele s výtečnými, jistými basy. Smysl pro detaily si azur 651A udržuje i při vyšší hlasitosti a z míry se nenechá vyvést ani členitějšími nahrávkami napříč žánry. Ve své kategorii nemá příliš konkurentů.
CAMBRIDGE AUDIO AZUR 651A
24.04.2024
Cambridge Audio představilo limitovanou edici oblíbeného a oceňovaného All-in-One přehrávače EVO 150, inspirovanou designem ikonického sportovního vozu DeLorean DMC-12, kterou nabídne v omezené sérii 1000 ks.
01.02.2024
Obvody nového přehrávače byly přepracovány tak, aby mohly využívat 32bitový D/A převodník ESS ES9028Q2M SABRE32.Konstruktérům se podařilo významně zjednodušit signálovou cestu a vyladit kvalitu reprodukce tak, aby mezi posluchačem a originální nahrávkou nestálo nic v cestě.
29.11.2023
Zesilovač poskytuje výkon 300 W do 8 ohmů. Zajišťuje tak bezkonkurenční kvalitu reprodukce, v elegantním a kompaktním provedení, s nezaměnitelným designem společnosti Electrocompaniet.