28.10.2012
Vlastnit dvojici komponentů od stejné firmy přináší sice praktické výhody, ale praví audiofilové v minulých letech mnohdy hledali kombinaci toho „nej“ i od dvou značek. Je to stále potřeba?
Po vybalení z krabice a zahloubání se do přípojných míst a vlastností jsme nesnadno odolávali pokušení poupravit název jednoho z testovaných komponentů. Označení CD přehrávač je v tomto případě mimořádně nepřesné, neboť jde vlastně o tři komponenty v jednom. Špičkový DA převodník využitelný zcela samostatně pro více signálových zdrojů, stejně jako funkce digitálního předzesilovače a pak onen již zmíněný CD přehrávač. To vše v jednom boxu a vlastně i za jedny peníze.
Box komponentu je, až na u CD přehrávače nezvykle mohutně koncipované větrací otvory, klasický. Box je audiofilně masivní se zesíleným předním panelem. Na něm, kromě výrazného dvojřádkového bodového displeje, je k prohlížení standardní výbava nízkozdvihových tlačítek s jedním méně obvyklým -Menu, které umožňuje nastavení několika funkcí Auto stop, Auto play atd. Další příjemnou a ne zcela běžnou funkcí je možnost zařadit tři odlišné digitální filtry (linear phase, minimum phase, steep), výsledek pak více odpovídá vašim představám o dokonalé konverzi na analogový signál. Tak lze reagovat na konkrétní parametry nahrávky. U některých kombinací filtrů a nahrávky jsou odlišnosti menší, jinde výraznější. Pokud budete na vahách, je univerzální jistotou linear phase, která má podle nás nejvíce prostoru, jasných detailů a živosti.
AFT2 (Adaptive Time Filtering) bylo vyvinuto ve spolupráci se švýcarskou společností Anagram Technologies a umožňuje snadno převádět a zpracovávat všechna příchozí digitální data, od klasického CD signálu až po 24 bit/384 kHz. 32bitový signálový procesor současně výrazně eliminuje možnost vzniku jitteru a získává tak ze signálu maximálně kvalitní zvuk. Každý kanál má k dispozici vlastní 24bitový dekodér Analog Devices AD1955.
Zadní panel je koncertem pro oko audiofila. Globálně nadchne častý výskyt XLR konektorů se symetrickým zapojením, ale postupujme pomalu. Již z levé strany potěší konektor RS232C pro updaty softwaru. Konektory pro systémové napojení ovladačů nás nechaly poměrně chladnými, ale balanced/ unbalanced (XLR/jack) + optický (toslink) výstupy nás potěšily. Do transu nás však uvedla čtyřnásobná možnost přivedení digitálního signálu z externích zdrojů. Dva klasické (pokaždé s výběrem cinch/toslink) a dále jeden AES/EBU symetrický s XLR konektorem (symetrické propojení dosahuje lepších parametrů díky dvojitému připojení a eliminuje cizí rušivé vlivy). Majitele plných harddisků v notebooku pak nadchne USB s možností odpojení uzemnění, které odstraní případný brum v systému. Tento vstup je schopen pracovat až s 24 bit/192 kHz. Nakonec pak oceníte dvě možnosti výstupu analogového signálu (symetrický/ nesymetrický) na konektorech XLR a jack. Konektory jack je možné využívat i jako přímý výstup z předzesilovače, je na nich digitálně řízena hlasitost včetně stereováhy. To je přímo konektorový ráj. Uvnitř boxu pak naleznete dokonalý pořádek v přední části masivní část CD servoelektroniky, precizní CD mechaniku a menší, ale masivní toroidní transformátor. Ve druhé polovině komponentu, té blíže konektorům, je několik desek tištěných spojů s již výše uvedenými digitálními dekodéry a filtrovacími možnostmi.
Je koncipován jako integrovaný zesilovač třídy XD, což znamená, že eliminuje zkreslení u signálů s nízkou úrovní. Třída XD je vynálezem firmy Cambridge Audio, jde o funkční propojení konstrukce tříd A a B, ale odlišným způsobem než u klasické třídy AB, kde je průběh A striktněji určen než v případě XD. Výsledkem je výrazné snížení zkreslení (s maximem na 0,015 %). V praktickém chování se XD velmi blíží třídě A, a tak rozhodně na vršek zesilovače nic nestavte, aby bylo odvětrávání maximálně úspěšné. Přední panel, kromě spínače a 6,3mm sluchátkového výstupu, má dalších 14 ovládacích prvků. Určení osmi z nich je popsáno na výrazném displeji, který zřetelně indikuje i další stavové informace, volbu vstupů i jeho typ, direkt a zejména výrazně úroveň zesilování. Uvnitř komponentu oceníte masivní rozměrný toroidní transformátor plynule obestavěný bohatě koncipovanými chladicími prvky. Přes tento kompaktní vzhled je snadno vysledovatelná koncepce dvou monobloků, ideální je nejen možnost přemostění všech korekcí, tedy Direkt, ale i přepínání signálového zdroje pomocí relé.
Na zadním panelu je opět příjemně bohato. Kromě výhodného kolébkového vypínače jsou zde dvě sestavy reproduktorových terminálů z kovu s plastovými utahovacími matkami. Dále je zde konektor RS 232C pro upgrade softwaru, dvě možnosti vstupu signálu s výběrem symetrický/nesymetrický (XLR/cinch), další čtyři na klasické cinche, sestava pro připojení a monitorování magnetofonu a jeden Pre Out. Někomu by mohla vadit snad jen nepřítomnost výstupu pro subwoofer (audiofilům rozhodně nikoli), který ani tři přítomné konektory pro dálkové řízení nenahradí. Dálkový ovladač patří standardně k elegantním, kde snad jen stejné tvary všech tlačítek vyžadují zbytečné soustředění ovládajícího. Nabídka možností přímého ovládání je jinak udivující.
David Nývlt
Zvuk jsme testovali na velmi kvalitních reprosoustavách ELAC FS 249 Black Edition, výsledek byl opravdu vynikající, jeden z nejlepších, které jsme slyšeli. Udivující je prostorová otevřenost a současně hudební mohutnost. Kvalita vyšších formátů je opravdu slyšet, ale již základní CD signál je perfektní, upsampling na 24 bit/384 kHz prostě dělá svoje. Hudby je jakoby opravdu více a v mnoha úrovních posiluje přítomnost těch nejjemnějších zvuků prostor a podrobnosti nástrojů, tím jsou příjemně „vytrženy“ z hudby a můžete si tak každého nástroje užívat vlastně zcela samostatně. Jednotlivé tóny nesplývají, ale ve své mnohosti vytvářejí plný hudební zážitek. Velmi efektní je to u kvalitních nahrávek jazzu, ale i tvrdší rockové hudby, která tak získává na realitě pódia. Zkusmé zařazení filtrů bylo slyšitelné na charakteru reprodukce, ale jen obtížně lze určit, který by se vám líbil nejvíce jako obecný filtr. Na jazz rozhodně filtr číslo tři. Komorní, tlumenější vážné hudbě snad více vyhovuje dvojka, ale první filtr nám přeci jen připadal relativně univerzální. Příjemné jsou také detaily z obsluhy, kdy zesilovač při vypínání i zapínání automaticky tlumí a nastavuje původní hlasitost. Displej a celková obsluha je uživatelsky velmi vstřícná.
SPECIFIKACE
INTEGROVANÝ ZESILOVAČ AZUR 851A
CD PŘEHRÁVAČ AZUR 851C
VERDIKT
+ Možnost přehrávání z více digitálních zdrojů, příjemně bohatý barevný zvuk, masivní přední panel a elegantní vzhled, vkusné DO.
- Chybí vstup pro gramofon
Zvuk: 100%
Vyváženost: 95%
Prostorovost: 100%
Ovládání: 95%
Provedení: 100%
KATEGORIE
20.000 až 50.000 Kč: 98%
20.07.2024
MoFi Electronics zařadilo do své nabídky vrcholný model MasterDeck, mistrovský kousek z dílny proslulého konstruktéra Allena Perkinse. Tento referenční gramofon je určen pro ty, kteří se snaží objevit skutečnou podstatu hudby obsažené v drážkách LP desek.
16.06.2024
Americké MoFi představilo své nejnovější, tentokrát sloupové reprosoustavy SourcePoint 888. Název reprosoustav odkazuje na použití tří 8palcových měničů. Jednoho středotónového, v němž je koncentricky umístěn výškový reproduktor, a dvou zcela nových basových reproduktorů, umístěných pod ním.
24.04.2024
Cambridge Audio představilo limitovanou edici oblíbeného a oceňovaného All-in-One přehrávače EVO 150, inspirovanou designem ikonického sportovního vozu DeLorean DMC-12, kterou nabídne v omezené sérii 1000 ks.