Cambridge Audio Edge NQ a Edge W

15.08.2019

Vlajkové lodi na Temži

SESTAVA CAMBRIDGE AUDIO ZE SÍŤOVÉHO PŘEDZESILOVAČE EDGE NQ A VÝKONOVÉHO ZESILOVAČE EDGE W   (104 990 Kč + 79 990 Kč)

Padesátiny loni oslavila kondýnská značka Cambridge Audio ve velkém stylu. Představila totiž dlouho očekávanou referenční řadu Edge, jež zvedá laťku kvality nejen ve firemním katalogu. Nekompromisní sestavu ve střední třídě nabízí tandem síťového předzesilovače Edge NQ, který disponuje také streamerem, a výkonového zesilovače Edge W.

Do zmíněné řady patří ještě integrovaný zesilovač Edge A, který jsme si už představili v předpremiéře (S&V 10/18). I když všechny tři komponenty nechyběly loni na jaře v expozici značky na mnichovském High Endu, náběh sériové výroby si vyžádal několik dalších měsíců a oba testované komponenty přišly na řadu poslední. Připomeňme si, že celá řada dostala jméno po jednom ze zakladatelů společnosti Cambridge Audio, kterým byl profesor Gordon Edge, konstruktér jejího „premiérového“ komponentu: integrovaného zesilovače P40, jehož napájecí zdroj vůbec poprvé osadil toroidním transformátorem. Všechny přístroje v hliníkových šasi se zaoblenými svislými hranami mají shodnou povrchovou úpravu jemným pískováním a následným anodizováním do odstínu „lunární“ šedé, který je podle mého elegantní spojkou mezi obligátní dvojkombinací černé a přírodní barvy kovu.

Opulentní konektivita

Když se vydáme cestou hudebního signálu, nejprve narazíme na streamer s integrovaným předzesilovačem Edge NQ. K sejmutí vrchního krytu, který tvoří duralová deska o tloušťce 4 mm (na vnitřní straně zatlumená bitumenovou fólií) stačí na zadním panelu povolit dva aretační šrouby a po uvolnění čtyř mechanických zámků se můžeme kochat přímo vzorovým vnitřním zpracováním. Šasi je opravdu antivibrační, boční stěny tvoří masivní hliník o tloušťce 8 mm. Výstupní obvod je lineární (analogový) a plně symetrický výstupní zesilovač pracuje ve třídě A. Regulaci hlasitosti zajišťuje japonský nízkošumový potenciometr ALPS s motorickým servem. Ten tvoří součást unikátního koncentrického ovladače s dvojitým duralovým knoflíkem, který využívá rovněž integrovaný zesilovač Edge A. Zatímco úroveň hlasitosti má v kompetenci vnitřní knoflík, širší zdrsněná část přepíná mezi čtrnácti vstupy, resp. zdroji signálu, jež indikují bílé zvýrazněné segmenty blankytného mezikruží na centrálním barevném displeji. Na minimalisticky uspořádaném čelním panelu dále najdeme jen malý tlačítkový vypínač s integrovanou kontrolkou a výstup sluchátkového zesilovače pro 6,35mm jack, který vybudí libovolná sluchátka s impedancí 12 až 600 ohmů. Výbava zahrnuje štíhlou „dálku“, ale nejkomfortnější ovládání i kompletní nabídku zprostředkuje až vychytaná stabilní aplikace Edge Remote, kterou lze pro chytré telefony či tablety stáhnout ve verzích pro Android a iOS. Bez nadsázky opulentní konektivita, u níž překvapí snad jen absence vstupu Phono, bere v potaz i fenomény moderní doby stranou highendového světa a tak vedle „povinného“ rozhraní wifi narazíme také na Bluetooth ve verzi 4.1, podporující i kodek aptx HD (pro přenos HD audia do 48 kHz/24 bitů), a zázemí pro bezdrátové streamování vytvářejí Google Chromecast či Apple AirPlay. Kromě bezpočtu internetových máme přímo k dispozici účty u streamovacích služeb TIDAL a Spotify. D/A převodník, osazený zakázkově vyráběným obvodem Analog Devices, slouží také třem digitálním vstupům, kde dva optické podporují signály PCM do 96 kHz/24 bitů, ale koaxiální S/PDIF jde až do 192 kHz/24 bitů. Přes port USB-B lze přehrávat jak signály PCM do 384 kHz/32 bitů, tak i jednobitové streamy DSD po DSD256. Analogové vstupy se nabízejí tři, symetrický a dva nesymetrické. Ethernetový vstup LAN zvolí zájemci o stabilnější připojení k síti po kabelu, majitelé televizorů ocení přítomnost vstupu HDMI s podporou zpětného kanálu (ARC) a sériové digitální rozhraní RS-232C slouží k začlenění komponentu (resp. celé sestavy) do systémů chytrých domácností. Výčet uzavírají šroubovací zdířka pro anténku rozhraní Bluetooth a třípólová zásuvka pro napájecí kabel. Zvláštní zmínku si zaslouží provedení zdířek pro highendové konektory cinch, které spojují delší „krčky“ a kovová těla (levnější plechové typy nás totiž leckdy nemile překvapí i u dražších komponentů). Pozlacené kontaktní plošky jsou samozřejmostí, což platí i pro piny „symetrických“ konektorů XLR.

Nakročení k „áčku“

Čelní i zadní panel výkonového zesilovače Edge W tvoří podobně jako u streameru tažené hliníkové profily. Šasi s tuhou základnou na bočních stranách uzavírají žebrované, černě eloxované hliníkové profily, které se na vnitřní straně svažují, aby duralová deska v horní části přesně lícovala (její provedení i demontáž jsou shodné s Edge NQ). První finesu představuje uspořádání napěťově tvrdého zdroje se dvěma velkými toroidními transformátory (každý 1000 VA) s primáry navinutými „proti sobě“, aby došlo k eliminaci výsledného rozptylového magnetického pole, ale i tak je sekce s oběma transformátory v horní části stíněná. Usměrněné napětí filtruje baterie osmi zakázkově vyráběných elektrolytických kondenzátorů s nízkou impedancí a provozní teplotou 105 °C, které dávají dohromady kapacitu 80 000 μF. Edge W odpovídá koncepci dual mono, takže po stranách šasi najdeme v symetrickém uspořádání dva monobloky se zmíněnými chladiči, kdy na každý připadá pět párovaných komplementárních dvojic výkonových tranzistorů Sanken, jež se osvědčily už ve výkonovém zesilovači azur 851W (S&V 3/14). Výkonové stupně mají každý v co nejkratších proudových drahách pouze čtrnáct součástek. Edge W pracuje v nové firemní třídě XB, která spojuje výhody tříd AB a A. Do osmiohmových soustav dodává Edge W trvale výstupní výkon až 2x 100 W (s poloviční zátěží pak dvojnásobek). Pro majitele soustav s kritickou hodbotou minimální impedance je důležitá informace, že je trvale stabilní i se zátěží 2 ohmy. Jediným čelní ovládací prvek představuje malý tlačítkový vypínač s integrovanou kontrolkou a střídmé je i uspořádání zadního panelu. Kromě dvou párů robustních šroubovacích izolovaných terminálů, jejichž rozestup odpovídá rozmístění obou integrovaných monobloků uvnitř šasi, zbývá zmínit dva páry vstupů a výstupů (vždy symetrický a nesymetrický), přepínač, kterým volíme mezi symetrickými a nesymetrickými přípojkami, a třípólovou zásuvku pro napájecí kabel. Veškeré přípojky včetně silových mají pozlacené kontaktní plošky.
Pavel Víšek

Na čem se testovalo

Test se uskutečnil v poslechové místnosti společnosti Tykon v Ostravě, kde tandem Cambridge Audio doplnily reprosoustavy Estelon YB, dělený SACD/CD přehrávač emm Labs TX2/DA2 a pro porovnání další komponenty Cambridge Audio: integrovaný zesilovač Edge A a síťový přehrávač azur 851N. Veškerá kabeláž byla značky Acrolink. Jako testovací jsem vybral skladby z SACD Chick Corea: Randezvous In New York (Stretch, 2003), Montserrat Figueras: Lux feminæ (Alia Vox/Classic, 2006), Peter Gabriel: Up (Virgin, 2003), CD Mark Ronson: Uptown Special (Columbia, 2015) a Igor Stravinsky: Le Sacre du Printemps/The Firebird (Deutsche Grammophon, 2003) i streamovací služby TIDAL v tarifu HiFi.

Netopýří ucho

Zvuk děleného zesilovače Cambridge Audio je vyvážený, muzikální a naprosto suverénní, oproti integrovanému modelu Edge A se široká hudební scéna otevírá ještě více do hloubky, kontrola basů je excelentní, což platí rovněž pro makro- i mikrodynamiku. Edge NQ překonává neutrálním „hladkým“ projevem svého předchůdce azur 851N ve všech aspektech. Analogová regulace hlasitosti se pozitivně projevuje i při velice tichém poslechu, kdy zvuk zůstává celistvý a zachovává si i hloubku prostoru. Nový tandem Cambridge Audio z řady Edge najde nejspíš konkurenci až u audio techniky podstatně dražší.

HODNOCENÍ

PRO: ve své třídě referenční zvuk; komfortní ovládání; nekompromisní zpracování
PROTI: těžko hledat cokoli negativního, vzhledem k šíři konektivity překvapí jen absence vstupu Phono

VYNIKAJÍCÍ (10) - zvuk (10), výbava (10), ovládání (10), provedení (10)

PARAMETRY

EDGE NQ

  • Kmitočtový rozsah:  20 – 20 000 Hz (±0,1 dB)
  • Celk.harm.zkreslení <0,0008 % (20 – 20 000 Hz)
  • Odstup signál/šum >-103 dB (dle IHF-A)
  • Vstupy: symetrický, 2x nesymetrický, 3x digitální (koaxiální, 2x optický), USB-A, USB-B, HDMI (ARC), LAN
  • Výstupy: 2x pre-out (symetrický, nesymetrický), sluchátka; digitální rozhraní RS-232C
  • Bezdrátová rozhraní: Wifi, Bluetooth (4.1)
  • Max. příkon / Standby: 100 W / <0,5 W
  • Rozměry (š x v x h):  46 x 12 x 40,5 cm
  • Hmotnost:  10,2 kg

EDGE W

  • Výstupní výkon:  2x 100 W (8 Ω), 2x 200 W (4 Ω)
  • Kmitočtový rozsah:  3 – 80 000 Hz (±1 dB)
  • Celk.harm.zkreslení <0,002 % (1 kHz, 100 W, 8 Ω )
  • Odstup signál/šum >-113 dB (plný výkon, dle IHF-A)
  • Vstupy: symetrický, nesymetrický; výstupy: symetrický, nesymetrický
  • Max. příkon / Standby: 1000 W / <0,5 W
  • Rozměry (š x v x h):  46 x 15 x 40,5 cm
  • Hmotnost:  23,6 kg

www.cambridgeaudio.com/en/products/edge/edge-nq

www.cambridgeaudio.com/en/products/edge/edge-w

» zpět na přehled

Diskuze

Vložit nový příspěvek

Novinky

16.12.2024

Sloupovky MoFi Sourcepoint 888

Americké MoFi představilo své nejnovější, tentokrát sloupové reprosoustavy SourcePoint 888. Název reprosoustav odkazuje na použití tří 8palcových měničů. Jednoho středotónového, v němž je koncentricky umístěn výškový reproduktor, a dvou zcela nových basových reproduktorů, umístěných pod ním.

... více

24.04.2024

Cambridge EVO 150 DeLorean

Cambridge Audio představilo limitovanou edici oblíbeného a oceňovaného All-in-One přehrávače EVO 150, inspirovanou designem ikonického sportovního vozu DeLorean DMC-12, kterou nabídne v omezené sérii 1000 ks.

... více

01.02.2024

Cambridge Audio CXN 100

Obvody nového přehrávače byly přepracovány tak, aby mohly využívat 32bitový D/A převodník ESS ES9028Q2M SABRE32.Konstruktérům se podařilo významně zjednodušit signálovou cestu a vyladit kvalitu reprodukce tak, aby mezi posluchačem a originální nahrávkou nestálo nic v cestě.

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga