25.08.2015
D/A PŘEVODNÍK WADIA DI122 49 990 Kč
Značka Wadia v posledních měsících doplňuje i obměňuje katalog, v němž sice modely stále spočítáme na prstech, ale jejich společným znakem je zvuková kvalita a D/A převodník di122 není výjimkou.
Americká značka Wadia vznikla v roce 1988, aby u svých komponentů jako první začala řešit potlačení jitteru, který u digitálního signálu představuje nepříjemný zdroj zkreslení. Současný rozvoj společnosti přinesla investice skupiny Fine Sounds, do níž už patří značky audio research, McIntosh, Sonus faber a Sumiko. Nastupující generace komponentů Wadia naplňuje ideál moderního průmyslového designu, spojujícího ergonomii s estetickou výjimečností. Tomu odpovídá i D/A převodník (firemní terminologií digitální audiode-kodér) di122, který střídá už morálně poněkud zastaralý model 121 Decoding Computer (S&V 11/13). Také di122 nabízí obvody řídícího a sluchátkového zesilovače, ale nespojitou, byť navenek efektní indikaci výstupní úrovně vystřídal displej a s využitím nejmladší součástkové základny přibyla podpora formátů DSD i DXD. V „jedničkové“ řadě (Series 1) doplňuje di122 ještě výkonový zesilovač a102, který stojí rovněž 49 990 Kč. Komponenty se vyrábějí v USA, kde Wadia využívá volnou kapacitu na lince spřízněné firmy McIntosh.
Exteriér jediného provedení má už blíž dražšímu D/A převodníku 321 i dalším modelům „trojkové“ řady. Tuhé šasi má čtvercový půdorys se zaoblenými rohy a skládá se z desek a profilů z anodizovaného hliníku v přírodní barvě kovu, horní desku tvoří černé sklo. Výborně čitelný displej se uprostřed čelního panelu „tváří“ jako inverzní monochromatický LCD, ale jde o fluorescenční typ s bodovou matricí, zobrazujícím do dvou řádků: v prvním obvykle nastavenou výstupní úroveň v procentech, v dolní vzorkovací frekvenci signálu na vstupu. Reliéfně vyfré-zovanému logu, čidlu dálkového ovladače a přípojce sluchátkového výstupu pro jacka 6,35 mm na pravé straně kontrují jen dvě tlačítka se sdruženými funkcemi, kontrolka červeným svitem indikuje připojený externí síťový adaptér, s nímž transformátor jako zdroj možných interferencí mizí z dosahu obvodů převodníku. Tlačítka Input a Standby/On slouží primárně k přepínání pěti vstupů, resp. (de)aktivaci přístroje, ale jemným zatlačením prvního přecházejí do režimu Volume Adjust a ovládají přesný atenuátor regulátoru výstupní úrovně. Všechno potřebné samozřejmě dostáváme pod kontrolu z přibalené kovové „dálky“. Dvoukanálový D/A převodník je osazený osmikanálovým obvodem Sabre32 ES9018 z produkce společnosti ESS Technology, který má patentovanou architekturu Hyperstream a sofistikovanou technologii pro potlačení jitteru. Jako Wadia 321 pracuje i di122 při filtraci signálu s interpolačním algoritmrm DigiMaster a asynchronní port USB se vypořádává s jitterem další finesou ClockLink. Výčet firemních technologií uzavírá SwiftCurrent - konverze proudu na napětí, využívaná sluchátkovým zesilovačem v diferenčním zapojení, osazeným obvodem National LME49600 v rozdílovém zapojení, který vybudí sluchátka s libovolnou impedancí.
Oproti modelu 121 ze zadního panelu zmizely méně frekventované přípojky pro konektory XLR a BNC. Čtvěřice digitálních vstupů (po dvou koaxiálních a optických) si poradí na vstupu se zdrojovými daty až do vzorkovací frekvence 192 kHz a rozlišení 24 bitů. Ještě výš jde asynchronní port USB, který u formátu PCM končí až u signálu se vzorkovací frekvencí 384 kHz a rozlišení 32 bitů, z dalších formátů podporuje DSD64, DSD128 a DXD do vzorkovacích frekvencí 352,8 kHz, resp 384 kHz a rozlišení 24 bitů (formát původně vyvinutý pro editaci nahrávek v DSD v podstatě představuje PCM na kvalitativní úrovni převyšující DSD128). Při propojení di122 s osobními počítači vybavenými operační systémem Windows je třeba nejprve instalovat ovladač, který lze stáhnout na firemním webu pod záložkou Download Area. Analogové výstupy jsou symetrické i nesymetrické. Vyjma zdířky pro šňůru externího síťového adaptéru a portu USB jsou kontakty všech přípojek pozlacené.
Pavel Víšek
Na čem se testovalo?
D/A převodník Wadia doplnily integrovaný zesilovač Arcam A49, soustavy B&W CM10 S2, sluchátka Sennheiser Momentum, CD přehrávač Denon DCD-725 v roli CD transportu a PC Lenovo H500s s přehrávačem foobar2000. Kabely byly signálové Xsymphony Pure Silver Fantasy, reproduktorové Xsymphony Omega Hybrid, digitální Cambridge Audio Dig 300 a počítačový (USB-USB) „no name“. Jako testovací jsem používal CD Beethoven: Piano Concertos Nos. 3 & 4 (Vivarte/Sony Music, 1997), MNDR: Feed Me Diamonds (Ultra Records, 2012), Rob Wasserman: Trios (GRP, 1994) i alba ve formátu FLAC Béla Fleck & Abigail Washburn (Rounder, 2014) a Marc Ribot Trio: Live At The Village Vanguard (Pi Recordings, 2014).
Netopýří ucho
Wadia di122 nabízí čistý, přesný a transparentní zvuk s fenomenální mikrodynamikou, kterým si dokáže posluchače podmanit. I když formátovou kompatibilitou míří do sfér, jež se zatím s nabídkou hudebních vydavatelství míjejí, záležitost dokáže v kvalitní aparatuře udělat už z poslechu „obyčejného“ kompaktního disku, který najednou nabízí dříve neslýchané zvukové nuance. Svou analytičnost však di122 nijak nestaví na odiv, projevuje se navýsost muzikálně. Pochvalu si zaslouží také za kvalitní sluchátkový zesilovač.
HODNOCENÍ
PRO: muzikální zvukový projev; elegantní design; precizní provedení
PROTI: nic
VYNIKAJÍCÍ (10) - zvuk (10), výbava (10), ovládání (9), provedení (10)
PARAMETRY
Recenzi v časopise Hi-Fi Choice (8/2015) najdete: zde
24.04.2024
Cambridge Audio představilo limitovanou edici oblíbeného a oceňovaného All-in-One přehrávače EVO 150, inspirovanou designem ikonického sportovního vozu DeLorean DMC-12, kterou nabídne v omezené sérii 1000 ks.
01.02.2024
Obvody nového přehrávače byly přepracovány tak, aby mohly využívat 32bitový D/A převodník ESS ES9028Q2M SABRE32.Konstruktérům se podařilo významně zjednodušit signálovou cestu a vyladit kvalitu reprodukce tak, aby mezi posluchačem a originální nahrávkou nestálo nic v cestě.
29.11.2023
Zesilovač poskytuje výkon 300 W do 8 ohmů. Zajišťuje tak bezkonkurenční kvalitu reprodukce, v elegantním a kompaktním provedení, s nezaměnitelným designem společnosti Electrocompaniet.