Dělený zesilovač Cambridge Audio AZUR 851E/851W

04.06.2014

Vlajkový katamaran

DĚLENÝ ZESILOVAČ CAMBRIDGE AUDIO AZUR 851E  (43 990 Kč) A AZUR 851W  (59 990 Kč)

Jako poslední se z celé řady azur v katalogu londýnské značky dočkaly nové generace dva z top modelů, které obvykle tvoří nerozlučnou dvojici, předzesilovač azur 851E a výkonový zesilovač azur 851W.

Komponenty s typovým číslem 840 měly všeobecně pověst solitérů, po nichž díky různým unikátním finesám poptávka dlouho nepolevovala, ale nic netrvá věčně. Nejprve došlo na CD přehrávač azur 851C a integrovaný zesilovač azur 851A (test jejich sestavy přineslo S&V 4/12), až bezprostředně před Vánoci následovaly azur 851E a azur 851W, jež doplnil referenční D/A převodník s digitálním předzesilovačem: azur 851D. Všechny komponenty s typovým číslem 851 se vyrábějí ve dvou provedeních, stříbřitém a černém s čelními panely z masivního hliníku, jemně broušeného i anodizovaného v barvě kovu, případně černé. Kromě optimalizace ovládání a rozšíření konektivity u předzesilovače azur 851E došlo k různým změnám i v zapojení komponentů, jež posunulx hodnoty zkreslení směrem k nule do řádu zaokrouhlovacích chyb.

Kompaktní silák

Začneme-li ve fortelnějším hudebním nábytku odshora, narazíme nejprve kvůli chlazení na výkonový zesilovač azur 851W. Tuhé, dobře zatlumené, ale rozměrově uměřené šasi je pevně sešroubované z ocelových a hliníkových desek, na horní stěně přibyla „vsadka“ hustě perforovaného plechu, protože cirkulace vzduchu je u komponentu s výkonem 500 W v můstkovém zapojení důležitá. Napěťově tvrdý zdroj napětí využívá mohutný toroidní transformátor (2 400 VA), usměrněné napětí filtrují v každém kanále čtyři zakázkově vyráběné elektrolytické kondenzátory Audio Grade s celkovou kapacitou 40 000 µF. Vnitřní topologie odpovídá dvěma symetricky uspořádaným monoblokům, u nichž jsou koncové stupně vždycky osazeny dvanácti výkonovými tranzistory, jež se galvanicky izolované dělí o hustě žebrované profily, kapotované na bocích šasi perforovanými kryty: chlazení je sice vylepšené, ale náhodný kontakt obsluhy s hliníkovými „přímotopy“ by nebyl nic příjemného (pro představu, veškeré filtrační kondenzátory jsou dimenzovány na teplotu 105 °C). Do osmiohmové zátěže dodává azur 840W trvale výstupní výkon 2x 200 W, tedy v každém kanále o 80 W víc než integrovaný model azur 851A. Pět různých kritických stavů včetně přehřátí hlídá elektronická ochrana CAP5, disponující rovněž funkcí Intelligent Clipping, která při přebuzení úroveň hlasitosti automaticky sníží. Vysvětlit si však ještě musíme třídu XD, v níž zesilovač pracuje. Nejedná se o vylepšenou nelineární třídu D, litery tvoří zpola „grafickou“ zkratku ze slovního spojení Crossover Displacement. Konstruktérům se zde podařilo eliminovat přechodové zkreslení u signálů s nízkou úrovní, které se vyskytuje u třídy AB. Výhoda třídy XD spočívá ve spojení linearity třídy A s vyšší účinností třídy B (to je sice i princip zmiňované třídy AB, ale ta ve třídě A pracuje ve velmi omezeném rozsahu). Design čelního panelu oživuje pásek černého organického skla s osmi malými modrými kontrolkami, které se očím na menší ploše tolik neztrácejí; tři „párové“ pro levý a pravý kanál informují o provozních stavech zesilovače (Output hlásí akceschopnost, Protection odpojený koncový stupeň a Clipping přebuzení signálu), uprostřed zbývají Bridged a Mono, indikující můstkový či monofonní režim. Na zadním panelu najdeme vesměs pozlacené přípojky dvou vstupů: symetrického (ty na pozicích Loop Output doplňuje „samčí“ pár XLR) a nesymetrického, mezi nimiž se volí páčkovým přepínačem. Další posuvné přepínače slouží k aktivaci monofonního či můstkového režimu. Čtyři páry šroubovacích terminálů, jež umožňují připojit reprosoustavy v bi-wiringovém režimu, po odstranění plastových zátek poslouží i kabelům s banánky. Po nesymetrickém vstupu patří další konektorové zdířky cinch systémové sběrnici Control Bus, po jejímž propojení lze azur 851W ovládat z „dálky“ předzesilovače azur 851E. Výčet prvků uzavírají třípólová zásuvka pro flexo šňůru a velký kolébkový vypínač, nadimenzované až na proud 20 A.

Už docvakal

Půdorys tuhého šasi na čtyřech odpružených patkách má u předzesilovače azur 851E stejné rozměry, což umožňuje uspořádat dělený zesilovač do věže (nezapomínejme však, že takový tandem hmotní přes 27 kg). Napájení zajišťuje i zde síťový toroidní transformátor a v zapojení převládají (samozřejmě až na řídící obvody) diskrétní součástky, když výjimku tvoří hlavně zákaznické obvody Terrapin, sdružující vždy několik operačních zesilovačů do jednoho pouzdra. Uspořádání čelního panelu vychází z integrovaného zesilovače azur 851A, kdy plocha uprostřed jemně broušeného hliníkového masivu patří inverznímu monochromatickému LCD displeji, jehož jas lze regulovat ve dvou stupních. Velký hliníkový knoflík úplně vpravo ovládá nejčastěji úroveň hlasitosti (od -90 do 0 dB, s krokem 1 dB), a sice přepínáním soustavy přesných odporů, kdy „cvakající“ relé u azura 840E vystřídaly tranzitory ve spínacícm režimu. Oproti klasickému zapojení s dvojitým potenciometrem toto řešení vykazuje nižší šum i vynikající souběh (0,1 dB). Nastavenou úroveň hlasitosti displej signalizuje číselně i obdélníkovými segmenty, které jsou uspořádané do půlkruhu. Malá tlačítka po stranách displeje slouží k volbě některého z osmi nesymetrických vstupů, z nichž první tři alternují vstupy symetrické. Dalšími prvky jsou vedle vypínače (vlevo) tlačítka Mode, kterým lze změnit funkci ovládacího knoflíku z defaultně nastaveného režimu Volume do režimu Balance, a Direct, jež přemosťuje tónové korekce basů a výšek: jejich utajená malá „točítka“ (vpravo od displeje dole) mají po aretaci zamáčknutím dokonalé mimikry ostatních tlačítek. Jediná přípojka patří sluchátkovému výstupu pro jacka 6,35 mm. Všechny funkce zastane ergonomicky dálkový ovladač s panelem v černém „sametovém“ provedení. Na zadním panelu přibyl oproti předchůdci azur 840E třetí pár symetrických vstupních přípojek pro konektory XLR, další samozřejmě patří symetrickému výstupu. Převažují pozlacené konektorové zdířky cinch, jež patří hlavně nesymetrickým vtupům, výjimečně třem výstupům (dvěma linkovým a k aktivnímu subwooferu) a systémové sběrnici Control Bus. Sériové rozhraní RS-232C se hodí při zákaznických instalacích v chytrých domech. Zbývá třípólová zásuvka pro napájecí flexo šňůru a kolébkový síťový vypínač.

Pavel Víšek

Na čem se testovalo?

Komponenty Cambridge Audio, propojené symetrickými signálovými kabely Cambridge Audio Audio 300, na sestavu doplnily soustavy Sonus faber Venere 2.5, D/A převodník Electrocompaniet ECD 2 a CD přehrávač Rega Apollo-R coby transport, s další kabeláží značky Xsymphony: signálovou Pure Silver Fantasy a reproduktorovou Omega Hybrid. Za testovací posloužila hlavně CD Beethoven: Piano Concertos Nos. 3 & 4 (Vivarte/Sony Music, 1997), Jaromír Honzák feat. Sissel Vera Pettersen: Blood Sings (Animal Music, 2013) a SACD Pink Floyd: Wish You Were Here (Analogue Productions/EMI, reed. 2012).

Netopýří ucho:

Nejmladší dělený zesilovač Cambridge Audio nabízí transparentní a výtečně prokreslený zvuk přes celé slyšitelné pásmo a v adekvátní sestavě z nahrávek nabídne maximum. Strhuje dynamikou (ať už má předponu makro- či mikro-) a kvitovat lze rovněž zobrazení předozadního prostoru a oddělení jednotlivých nástrojů. Kontrola basů je dokonalá a i když dokumentace o činiteli tlumení mlčí, malý rozhodně nebude. Napříč hudebními žánry hraje čistě, lehce a samozřejmě. Limity třeba o polovinu levnějších zesilovačů si leckdy uvědomíme až při přímém srovnání. 

HODNOCENÍ

PRO:  transparentní zvuk; vzhledem k výkonu kompaktní rozměry
PROTI:  nic mě nenapadá 

vynikající (10) -  zvuk (10), výbava (10), ovládání (10), provedení (10)

PARAMETRY

AZUR 851E                                

  • kmitočtový rozsah:  10 – 100 000 Hz (±0,1 dB)
  • celk. harm. zkreslení  < 0,00045 % (1 kHz)
  • odstup signál/šum:  -110 dBr
  • přípojky vstupy:  3x symetrický, 9x nesymetrický;
  • výstupy:  symetrický, nesymetrický, subwoofer
  • příkon max./Standby:   36 W/<0,5 W
  • rozměry (š x v x h):  43 x 11,5 x 38,5 cm
  • hmotnost:  8,1 kg

AZUR 851W

  • výstupní výkon:   2x 200 W (8 ohmů), 500 W (8 ohmů, v můstkovém zapojení)
  • kmitočtový rozsah:  5 – 80 000 Hz (±1 dB)
  • činitel tlumení  > 110 (1 kHz)
  • celk. harm. zkreslení  < 0,001 % (1 kHz)
  • odstup signál/šum   > -90 dB (dle IHF-A)
  • přípojky:    vstupy:  symetrický, nesymetrický;  výstupy: symetrický
  • příkon max./Standby:   2 400 W/<0,5 W
  • rozměry (š x v x h):  43 x 14,8 x 36,5 mm
  • hmotnost:  19,1 kg

www.cambridgeaudio.com
 

» zpět na přehled

Diskuze

Vložit nový příspěvek

Novinky

24.04.2024

Cambridge EVO 150 DeLorean

Cambridge Audio představilo limitovanou edici oblíbeného a oceňovaného All-in-One přehrávače EVO 150, inspirovanou designem ikonického sportovního vozu DeLorean DMC-12, kterou nabídne v omezené sérii 1000 ks.

... více

01.02.2024

Cambridge Audio CXN 100

Obvody nového přehrávače byly přepracovány tak, aby mohly využívat 32bitový D/A převodník ESS ES9028Q2M SABRE32.Konstruktérům se podařilo významně zjednodušit signálovou cestu a vyladit kvalitu reprodukce tak, aby mezi posluchačem a originální nahrávkou nestálo nic v cestě.

... více

29.11.2023

Monobloky Electrocompaniet AW 300 M

Zesilovač poskytuje výkon 300 W do 8 ohmů. Zajišťuje tak bezkonkurenční kvalitu reprodukce, v elegantním a kompaktním provedení, s nezaměnitelným designem společnosti Electrocompaniet.

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga