Electrocompaniet ECI-5, ECC-1 + Wilson Benesch Discovery

Highend severních moří

SESTAVA Z INTEGROVANÉHO ZESILOVAČE ELECTROCOMPANIET ECI-5, CD PŘEHRÁVAČE ELECTROCOMPANIET ECC-1 A REPROSOUSTAV WILSON BENESCH DISCOVERY 89 990 Kč (zesilovač),       64 990 Kč (přehrávač) , 219 990 Kč (reprosoustavy)

Na letošním ročníku Highendu se znovu objevila audiotechnika dvou malých, ale vyhlášených firem – norské Electrocompaniet a britské Wilson Benesch. Komponenty obou značek si navzájem rozumějí           a jejich synergie nabízí výsostné stereo.

Highendové firmy dnes stavějí design komponentů na úroveň jejich víceméně nekompromisního zapojení        a ani Electrocompaniet není výjimkou. Integrovaný zesilovač ECI-5 a CD přehrávač ECC-1 z modelové řady Classic charakterizují tuhé přístrojové skříně na odpružených patkách, netradiční rozložení tlačítek základních funkcí i centrálně umístěné síťové vypínače. Čelní panely mají efektní předsádky ze silného organického skla    a s převažující černou kontrastuje nazlátlé eloxování všech prvků z bílého kovu.

Stabilní i přesné

Integrovaný zesilovač ECI-5 naznačuje, že originální nápady nejsou u highendových konstrukcí vyčerpány. Regulaci hlasitosti mají v popisu práce dvě ze čtyř tlačítek vpravo, ovládající motorický servomechanismus potenciometru, když polohu jezdce (a tedy úroveň hlasitosti) signalizuje modrá LED dioda, jež v akci rozvážně krouží uprostřed čelního panelu. Pozvolné „najíždění“ hlasitosti není na škodu, protože koncový stupeň nabízí
v každém kanálu 120 W do osmiohmové zátěže, ale dynamické špičky dosahují až 350 W. Podle výrobce zůstává zesilovač stabilní až do zátěže 0,5 ohmu, což k němu umožňuje připojit i takové reprosoustavy, které se potýkají s nízkými hodnotami minimální impedance.

Audiofilská konstrukce postrádá jak „zbytečné“ tónové korekce, tak i sluchátkový výstup. Napájecí zdroj pracuje s robustním toroidním transformátorem (600 VA) a filtračními kondenzátory o celkové kapacitě 60 000 μF. Vše podstatné se vešlo na jedinou desku s tištěnými spoji, která je osazena vyjma několika operačních zesilovačů pečlivě vybíranými diskrétními součástkami. Pomocné „tišťáky“ mají jen řídicí obvody a napájecí zdroj. Zapojení zesilovače je symetrické, s krátkými proudovými cestami. Na hustě žebrovaném chladicím profilu najdete dva páry výkonových tranzistorů MJL21193 a MJL21194 od americké ON Semiconductor, které mají špičkový kolektorový proud až 30 A. S ohledem na možnost tepelného přetížení konstruktéři umístili do bezprostřední blízkosti chladiče záložní ventilátor, který za běžného provozu zesilovače zůstává samozřejmě v klidu. Vstupy přepínají miniaturní relátka a je snad zbytečné připomínat výhody těch symetrických, jež pracují s dvojnásobnou úrovní, což se nutně projeví na vynikajícím odstupu signálu od rušivých napětí. Na zadním panelu najdete tři páry konektorů XLR (včetně „samčích“ symetrického výstupu), pole pozlacených konektorů cinch a čtyři terminály německé značky WBT, které u reprokabelů akceptují holé vodiče větších průřezů i banánky. Kompletní nabídku funkcí zprostředkovává dálkový ovladač, s nímž „ukrotíte“ celou sestavu.

CD přehrávač ECC-1 má centrálně umístěnou mechaniku Philips s nízkým „šuplíkem“, která pracuje neomylně, ale s načítáním disků si dává načas. I když ECC-1 přehrává rovněž komprimované audio (soubory MP3 načítá dokonce z „pálených“ DVD), vzhledem k highendové kategorii jde spíše o bonus, takže informační tagy nepodporuje: řádkový fluorescenční displej se šesti znaky by na ně ani neměl místo. Srdce přehrávače tvoří D/A převodník Cirrus CS4398 (192 kHz/24 bitů), jemuž sekunduje SRC4193 od společnosti Texas Instruments, sdružující obvody asynchronního upsamplingu a přesné hodiny. Zkreslení typu jitter tak prakticky nemá nárok. Napájecí zdroj používá toroidní transformátor a zmínit je třeba zvláště symetrický výstup, který pracuje ve třídě A. Nechybí zde samozřejmě ani další výstupy: nesymetrický a digitální koaxiální, s pozlacenými konektory cinch. Také u ECC-1 najdete v příslušenství dálku, která však v sestavě Electrocompaniet slouží jako rezerva.

Nevídané, neslýchané

Anglická značka Wilson Benesch proslula nekonvenčními konstrukcemi a reprosoustavy Discovery z řady Odyssey se vymykají vžitým kategoriím. Tváří se sice jako „regálovky“, ale ve skutečnosti jde o kompaktní podlahové soustavy; se stojanem totiž tvoří jednolitý celek. Mimořádně tuhá ozvučnice má po obvodu stěny sendvičové konstrukce, v níž tvarované desky z uhlíkových vláken odděluje dvacetimilimetrová vrstva umělého kamene (tato firemní libůstka se nazývá Advanced Composite Technology, zkráceně A.C.T.). Kabinet má půdorys ve tvaru kapky a pravoúhlé struktuře, která umožňuje vznik vnitřního stojatého vlnění, se elegantně vzdaluje i svažující se horní stěnou. Ozvučnici vzadu spojuje odshora až k základně duralový profil o tloušťce stěny 9 mm. Kousek nad základnou s trojicí odhmotňovacích hrotů (zadní dva jsou výškové polohovatelné) najdete dva páry masivních pozlacených terminálů, které si optimálně rozumějí s kabely zakončenými banánky.

Unikátní je ovšem také osazení soustav Discovery. Čelní stěna připomíná typickou ostrovní dvoupásmovku, která má reproduktory „postavené na hlavu“. Začneme zdola: v rovině uší sedícího posluchače se nalézá výškáč s poddajnou, ručně impregnovanou kalotou o průměru 25 mm, který na zakázku vyrábí dánský Scan Speak. Nad ním najdete firemní středobasový měnič Tactic, který má průměr 170 mm a kónickou membránu   z uhlíkových vláken. Soustavy jsou ovšem dvouapůlpásmové a stejné reproduktory jsou v „izobarickém“ tandemovém uspořádání integrovány do dolní stěny ozvučnice, kde jsou uchyceny proti sobě a na jejich svorky přichází signál, který je navzájem v protifázi; akustickou energii tak vyzařují pouze zadní strany membrán: první přímo do poslechové místnosti, druhá do samostatné komory uvnitř ozvučnice (dva bassreflexové nátrubky ústí na dolní stěně). Tato výjimečná koncepce sice snižuje citlivost soustavy, ale posouvá kmitočtový rozsah na dokonale kontrolovaných basech o něco níž. Pasivní elektrická výhybka s dělicími kmitočty 5 kHz a 500 Hz (pro „izobarický“ tandem středobasových měničů) je umístěna v duralovém profilu soustavy a vzhledem                      k vyrovnaným charakteristikám reproduktorů používá hlavně zapojení 1. řádu (jen u tweeteru jde o zapojení 2. řádu, se strmostí – 12dB/oktávu). Její zapojení je jednoduché, ale používá kvalitní prvky (polypropylenové kondenzátory a vzduchové cívky), takže ve fázi signálu nedochází k žádným anomáliím.

Soustavy Discovery se nabízejí v provedeních s černým povrchem kompozitního materiálu nebo s povrchovou úpravou pravou dýhou (červená třešeň, očkový javor a ořech v lesklém laku, třešeň, javor a dub v polomatu); nosný duralový profil lze volit v přírodní barvě kovu, případně v černém eloxování.

Pavel Víšek

Electrocompaniet CD přehrávač ECC 1 a zesilovač ECI 5Wilson Benesch Discovery OakWilson Benesch Discovery Black

Na čem se testovalo:                                                                                                                                                            Oba komponenty Electrocompaniet propojily symetrické kabely Furutech Alpha FA-220, k reprosoustavám
Wilson Benesch vedla kabeláž Xsymphony Omega Hybrid. Jako testovací jsem vybral CD Beethoven:
Piano Concerto No.5/Violin Concerto (Vivarte/Sony Music, 1998), Jeff Beck: Who Else! (Epic/Sony Music,
1999), Points (Animal Music, 2010) a Victor Wooten: Palmystery (Heads Up/Classic, 2008).

Netopýří ucho:                                                                                                                                                                           Po zvukové stránce lze u této soustavy jen těžko hledat nějaký slabý článek. CD přehrávač z digitálního
záznamu na disku vymáčkne maximum, zesilovač má celé přenášené pásmo pod kontrolou, nemluvě               o výkonové rezervě. Do audiofilské nirvány sestavu posouvají opravdu mimořádné reprosoustavy. Přívlastky
neutrální, dynamické a přesné u nich dostávají nový význam, zobrazení prostoru nahrávek i lokalizace nástrojů jsou excelentní. Soustavám, které se vnitřním objemem blíží velkým „regálovkám“, sice chybí nejhlubší oktáva, ale to u většiny nahrávek napříč žánry prakticky nepostřehnete. Fenomenální trojka!

Proč ji koupit?                                                                                                                                                                          Sestava pro nejnáročnější, která ovládne velké i malé poslechové místnosti.

ELECTROCOMPANIET ECI-5

  • výstupní výkon 2x 120 W (8 ohmů)
  • kmitočtový rozsah výrobce neuvádí
  • celk. harm. zkreslení <0,007 % (1 kHz, při výkonu 8 W)
  • odstup signál/šum výrobce neuvádí
  • vstupy 2x symetrický, 4x nesymetrický
  • výstupy symetrický, nesymetrický (tape)
  • příkon 160 W (bez signálu)
  • rozměry (š x v x h) 48,3 x 13,5 x 40,5 cm
  • hmotnost 16 kg

ELECTROSOMPANIET ECC-1

  • přehrává CD, CD-R/RW, MP3, WMA
  • kmitočtový rozsah výrobce neuvádí
  • celk. harm. zkreslení 0,006 % (1 kHz)
  • odstup signál/šum 98 dB (dle IHF-A)
  • výstupy symetrický, nesymetrický, digitální
  • koaxiální příkon 35 W (bez signálu)
  • rozměry (š x v x h) 48,3 x 10,5 x 38,5 cm
  • hmotnost 9 kg

WILSON BENESCH DISCOVERY

  • typ 2,5pásmová s bassreflexem
  • kmitočtový rozsah 38–30 000 Hz (-6 dB)
  • dělicí kmitočty 500 Hz, 5 kHz
  • citlivost 88 dB/W/m
  • impedance jmen./min. 6 ohmů/4 ohmy
  • příkon max. 200 W
  • rozměry (š x v x h) 23 x 110 x 37 cm
  • hmotnost 35 kg/ks

www.electrocompaniet.com
www.wilson-benesch.com

» zpět na přehled

Diskuze

Vložit nový příspěvek

Novinky

24.04.2024

Cambridge EVO 150 DeLorean

Cambridge Audio představilo limitovanou edici oblíbeného a oceňovaného All-in-One přehrávače EVO 150, inspirovanou designem ikonického sportovního vozu DeLorean DMC-12, kterou nabídne v omezené sérii 1000 ks.

... více

01.02.2024

Cambridge Audio CXN 100

Obvody nového přehrávače byly přepracovány tak, aby mohly využívat 32bitový D/A převodník ESS ES9028Q2M SABRE32.Konstruktérům se podařilo významně zjednodušit signálovou cestu a vyladit kvalitu reprodukce tak, aby mezi posluchačem a originální nahrávkou nestálo nic v cestě.

... více

29.11.2023

Monobloky Electrocompaniet AW 300 M

Zesilovač poskytuje výkon 300 W do 8 ohmů. Zajišťuje tak bezkonkurenční kvalitu reprodukce, v elegantním a kompaktním provedení, s nezaměnitelným designem společnosti Electrocompaniet.

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga