01.02.2021
GRAMOFON KRONOS AUDIO SPARTA 0.5 (499 990 Kč) S RAMÉNKEM HELENA 10.5 (239 990 Kč) A PŘENOSKOU MOFI ELECTRONICS MASTER TRACKER MM (17 990 Kč)
Nabídku gramofonů z nejvyšší highendové třídy u nás v létě rozšířily přístroje kanadské společnosti Kronos Audio s úzkým katalogem, který se postupně propracoval až k relativně nejdostupnějšímu modelu Sparta 0.5.
Nejprve si však musíme připomenout docela krátkou historii společnosti, která vznikla teprve před deseti roky v kanadském Montrealu, ale v highendovém světě představuje pojem. Její zakladatel Louis Desjardins vystudoval na montrealské univerzitě Concordia interdisciplinární obor aplikovaná fyzika se specializací na světlo a zvuk, aby další dvě desítky let pracoval v oblasti optiky i coby profesionální fotograf, takže k jemné mechanice měl blízko. Od mládí je nadšeným diskofilem, ale modifikacemi gramofonů se začal zabývat až na konci minulé dekády. Jeho vlastní konstrukci inspiroval článek o negativním vlivu točivého momentu talíře, který u šasi gramofonu generuje vibrace, jež ovlivňují kvalitu zvuku, konkrétně podání jemných detailů a tonální čistotu.
Desjardins brzy překročil komfortní zónu konvenčních řešení a začal pracovat na prototypu gramofonu se dvěma protiběžnými talíři o stejné hmotnosti i s identickým pohonem, který by torzní síly a s nimi i vibrace talíře odstranil. Samotný princip nebyl nijak revoluční (souosé protiběžné rotory užívaly třeba vrtulníky Kamov už v sedmdesátých letech 20. století), ale u gramofonů šlo o neprošlapanou cestu. Za funkčním prototypem byly dva roky vývoje i výpomoc společnosti Labb Technologies, jež participovala na regulaci otáček stejnosměrného motoru.
Komponent se stal v roce 2011 senzací výstavy Audio Show v Montrealu, kde se objevil jako zápůjčka na stánku audiofilského vydavatelství Fidelio Music. Podle prototypu vznikla limitovaná série 250 gramofonů pod názvem PRO, ale nabídka přes vysokou cenu nepokryla poptávku a sériový PRO absolvoval už v barvách společnosti Kronos Audio oficiální premiéru na veletrhu CES v Las Vegas v roce 2012 a tamtéž se o dva roky později představil „ekonomičtější“ modifikaci Sparta, která nabízí maximum fines výchozího modelu PRO za výrazně nižší cenu, na kterou však stejně většina audiofilů nedosáhne.
Dříve, než se dostaneme k popisu „poloviční“ Sparty 0.5, musíme si objasnit cenové relace komponentů Kronos Audio. Gramofon PRO stojí se standardním zdrojem napětí 1 290 000 Kč, ale s vyšším dvanáctipalcovým raménkem Black Beauty (název odkazuje k typické barvě LP desek, s níž ladí i raménko samotné) a referenčním zdrojem napětí už investice přesáhne dva miliony korun. Plnou Spartu lze pořídit „už“ za 749 990 Kč, ale i tahle cena mnohé vážné zájemce odradí. Nejschůdnější možností je zřejmě nejmladší model Sparta 0.5, fakticky „horní patro“ gramofonu Sparta, se základním raménkem Helena (to lze případně nahradit levnějším kompatibilním typem jiné značky) a vybranou přenoskou, který nabízí možnost postupného zdokonalování: za 269 990 Kč lze časem dokoupit „upgrade kit“ Sparta 0.5-1, obsahující druhé šasi s protiběžným talířem (po jednoduché přestavbě zůstanou jen čtyři nižší sloupky), s nímž už dostaneme plnohodnotnou Spartu. Vzhledem k celkové částce už navýšení ceny 20 000 Kč není drastické, nejnáročnější si pak mohou dopřát volitelné příslušenství v podobě referenčního napájecího zdroje Sparta S-SCP (stojí 289 990 Kč). Koupě Sparty 0.5 není tak pošetilým činem, jak by se mohlo někomu na první pohled zdát, protože už de facto standardní highendový gramofon patří díky mimořádným konstrukčním prvkům i materiálům do extratřídy. Trefně to shrnul v testu americký magazín Stereophile, podle něhož gramofon „hraje referenčně bez ohledu na počet talířů“.
Odlehčené tuhé rámové šasi, doplněné v přední části praktickou kruhovou libelou, je vyrobeno z kompozitu, který tvoří masivní desky z černě anodizovaného (a jemně broušeného) hliníku s vložkami z fenoplastu, tedy syntetické pryskyřice na bázi fenolu a aldehydů. Šasi je volně zavěšené na čtyřech rohových sloupcích z nerezové oceli s centrálními písty opatřenými elastickými „O-kroužky“, které je patentovaným systémem odpružení. Vyvážený talíř (ø 300 mm) z vrstveného kompozitu na bází hliníku a fenoplastu, který nahoře zpevňuje vrstva uhlíkových vláken, hmotní úctyhodných 12 kg a otáčí se na hřídeli ve špičkovém ložisku z beryliového bronzu, jehož reverzní uložení snižuje tření vyvolané točivým momentem talíře a jeho dvojitá hydraulická izolace zajišťuje maximální možné tlumení. Stejné ložisko vlastní konstrukce, jaké najdeme i v top modelu PRO, je ručně lapované (jde o dokončovací fázi obrábění, kdy k úběru materiálu dochází působením volného brusiva), vyrobené s tolerancí menší než 3 µm. Opravdu minimální tření jde rovněž na vrub speciálního maziva, které má fialovou barvu, ale jeho složení je firemním tajemstvím; příslušenství obsahuje jedno balení a injekční stříkačku (návod doporučuje 8 ml maziva měnit každé dva roky). Vinyly na talíři ve střední části etikety stabilizuje masivní puk (na produktových fotografiích kovový, ale u testovaného kusu byl vyrobený z masivního dřeva).
Pohon zajišťuje na pozici vlevo od ložiska stejnosměrný motorek švýcarské firmy Maxon přes řemínek z trvanlivé vitonové pryže, který zapadá do drážky na obvodu talíře. Stejnosměrné napětí dodává externí napájecí zdroj řízený mikroprocesorem, jenž umožňuje rovněž jemnou korekci rychlostí otáčení v rozsahu 0,05 až 0,15 % (gramo má v záloze stroboskop s LED diodou, který využívá pro přesné nastavení vyšší kmitočet 120 Hz). Namísto obvyklé pulzně-šířkové modulace, která může způsobovat nepatrná „trhání“, získává mikroprocesor odečet rychlosti z talíře pomocí optického senzoru a reguluje motorku napětí v reálném čase. Gramofon tak dosahuje vysoké přesnosti otáčení během celé své životnosti, bez ohledu na napětí řemínku nebo mechanické opotřebení.
Gramofon využíval desetiapůlpalcové raménko Helena (s efektivní délkou 266,7 mm), které stejně jako vyšší typ Black Beauty pro Kronos Audio v Montrealu navrhnul André Thérieult; má tvar zužující se trubice a je vyrobeno z vysoce modulovaného uhlíku, který znají rybáři jako materiál nejdražších muškařských prutů. Raménko využívá jednobodové uložení „uni-pivot“, ale ložisko tvoří místo obvyklého hrotu kulička v hladké sférické misce. Atypické trojcípé protizávaží je nejširší u své základny a stabilizuje tak polohu raménka, vybaveného hydraulicky tlumeným zvedáčkem.
Hlavice s půlpalcovým osazením byla pro test záměrně osazena přenoskou MoFi Electronics Master Tracker MM z portfolia distributora, byť adekvátní volbou by byla highendová MC přenoska jako Clearaudio Titanum. Na špičkovém typu střední třídy bylo možné posoudit přínos samotného gramofonu (pro srovnání posloužil nejvyšší model MoFi Electronics UltraDeck s identickou přenoskou). Signál z přenosky je vyvedený tenkým kablíkem z horní části raménka na dvě pozlacené zdířky pro konektory cinch, jež najdeme v zadní části šasi ve společnosti zemnící svorky.
Pavel Víšek
Na čem se testovalo
Test se uskutečnil v poslechové místnosti společnosti Tykon v Ostravě, kde gramofon doplnily reprosoustavy Estelon Forza, monobloky EMM Labs MTRX2, předzesilovač The Bespoke Audio Company, phono předzesilovač Audia Flight Phono a pro srovnání také gramofon MoFi Electronics UltraDeck, osazený stejnou firemní přenoskou Master Tracker MM jako Sparta 0.5. Všechny kabely byly značky Acrolink, vyzdvihnout si zaslouží zvláště reproduktorové 6N-S 1400II, zvané Legend. Jako testovací jsem vybral skladby z LP desek Beatles: Abbey Road / 50th Anniversary (Apple/Universal Music, reed. 2019), Miles Davis: Miles In The Sky (MFSL-Columbia, reed. 2015; 2LP, 45 RPM), Dire Straits: Dire Straits (MFSL-Warner Records, reed. 2019; 2LP, 45 RPM), Beata Hlavenková: Theodoros (Minority Records-Animal Music, 2013), M.A. Charpentier: Te Deum / Choir Of King’s College, Academy Of St. Martin-in-the-Fields, dir. Philip Ledger (EMI, 1978) a Vladimír Mišík / Jubilejní edice (Supraphon, reed. 2017).
Netopýří ucho
Prvním dojmy z poslechu gramofonu Kronos Audio jsou asi nulové pozadí šumu, fenomenální dynamika a pevné až fyzické kontrabasy. Zvuk je mimořádně čistý, podání prostoru víceméně trojrozměrné. Důvěrně známé nahrávky z LP desek vlastně posloucháme svým způsobem poprvé. Zvláštní kategorii představuje poslech reedic audiofilských vinylů s rychlostí 45 ot./min., kdy se už tak mimořádný zvukový obraz ještě více zaostří. Highendové pravidlo, že gramofon se s přenoskou o zvukovou kvalitu dělí rovným dílem, u značky Kronos Audio pokulhává, Sparta 0.5 má prostě navrch, nemluvě o tom, že pokud finance dovolí, může s „upgrade kitem“ a lepší přenoskou zvukově tato analogová reference ještě dále růst.
HODNOCENÍ
PRO: maximalistický high-end pro nejnáročnější; originální konstrukce; nekompromisní strojírenské zpracování
PROTI: jen ceny všeobecně
VYNIKAJÍCÍ (10) - zvuk (10), výbava (10), obsluha (9), provedení (10)
PARAMETRY
KRONOS AUDIO SPARTA 0.5
KRONOS AUDIO HELENA
MOFI ELECTRONICS MASTER TRACKER MM
16.12.2024
Americké MoFi představilo své nejnovější, tentokrát sloupové reprosoustavy SourcePoint 888. Název reprosoustav odkazuje na použití tří 8palcových měničů. Jednoho středotónového, v němž je koncentricky umístěn výškový reproduktor, a dvou zcela nových basových reproduktorů, umístěných pod ním.
24.04.2024
Cambridge Audio představilo limitovanou edici oblíbeného a oceňovaného All-in-One přehrávače EVO 150, inspirovanou designem ikonického sportovního vozu DeLorean DMC-12, kterou nabídne v omezené sérii 1000 ks.
01.02.2024
Obvody nového přehrávače byly přepracovány tak, aby mohly využívat 32bitový D/A převodník ESS ES9028Q2M SABRE32.Konstruktérům se podařilo významně zjednodušit signálovou cestu a vyladit kvalitu reprodukce tak, aby mezi posluchačem a originální nahrávkou nestálo nic v cestě.