04.12.2017
Anglickou značku Acoustic Energy už byste patrně mohli označit za tradičního výrobce - jejich cesta začala před přesně 30 lety na západě Londýna a úspěšně, byť o kousek dál "na venkov" pokračuje dodnes. Krom tradiční škály pasivních modelů se v jejich katalogu objevuje také jeden aktivní model - jde o kompaktní regálové reprosoustavy AE1, které ale nejsou tak úplně tradičním "lifestyle" produktem, jako tomu často u "aktivů" bývá.
Ozvučnice AE1 Active jsou malé, ale velmi pěkně zpracované, zvláště v dýhovaném provedení pod hlubokým, elegantním lakem (však si za toto pěkné provedení také něco připlatíte). Díky rozměrům 30 x 18,5 x 25 cm (v x š x h) jsou snadno skladné třeba i pro použití u stolu, jejich váha 7 kg odpovídá na dotek i poklep důvěryhodné stavbě. Ozvučnice je pochopitelně vyrobená z MDF profilů.
Při pohledu zepředu byste ani nepoznali, že se jedná o aktivní reprosoustavy, vidět je jen klasická dvoupásmovka s jedním výškáčem a středobasáčkem. To pohled zezadu rozhodně napoví víc. Jednak je to štěrbinový bassreflex v horní části, jeho nátrubek je vyrobený z pevného plastiku - tím si AE1 Active celkem jasně říkají o dostatek místa od zadní stěny a skutečně lze i přes jejich kompaktnost doporučit alespoň metr.
Dalším výrazným prvkem zadní strany je pak pochopitelně kovová deska, na jejích vnitřní straně je přimontována elektronika. V dolní části je klasická napájecí zásuvka s kolébkovým vypínačem, v horní části pak vstupní konektory - jsou tu paralelně zapojený symetrický XLR vstup s nesymetrickým cinchem.
Co je pak rozhodně zajímavé, to jsou tři další otočné ovladače - tím největším se reguluje obecná úroveň hlasitosti (AE1 Active sice mají jen koncové stupně, cílem této regulace je vyrovnat například rozdíl hlasitostí při nestejně daleko umístěných kanálech apod.), dvěma plochými knoflíky pak provádíte korekce průběhu basového a vysokotónového reproduktoru - u obou v rozsahu +/- 2 dB. Korekcemi celkem dobře doladíte reakci reprosoustav na akustiku prostoru - blízko u zadní zdi uberete basy, daleko ve volném prostoru třeba i přidáte, v nezatlumené místnosti výšek uberete, v přetlumené zase můžete zvuk trochu oživit.
Dvoupásmové AE1 Active jsou osazeny vlastní kopulkou AE, vyrobenou z hliníku a vsazenou do zvukovodu, jehož cílem je podpořit šířku jeho vyzařování. Středy a basy vyzařuje klasicky působící kónus z hliníku s keramickým povrchem. Průměr membrány je 12,5 cm.
"Aktivita" těchto reprosoustav spočívá v instalaci dvou zesilovacích modulů v každém kanálu - jde o plně analogové zesilovače, dodávající ve třídě A/B solidních 50 Wattů. Dělbu pásem zajišťuje výhybka 4. řádu. Acoustic Energy AE1 Active nabízí frekvenční rozsah 40 - 25 000 Hz v poměrně široké toleranci +/- 6 dB.
AE1 Active jsme měli možnost poslouchat ve společnosti OPPO UDP-205 a jeho regulovaných symetrických výstupů, také přes regulované výstupy ASUS Xonar Essence One MUSES MKII a hlavně Copland DAC 215, jehož příjemný charakter s AE1 Active dobře fungoval. Napájeno a propojeno bylo vždy kabely ZenSati Authentica. Pouze z Coplandu a z pre-out Cambridge CXA80 jsme použili klasické cinchové kabely TelluriumQ Black.
Aktivní reprosoustavy mají velikou výhodu v podobě nejkratších možných signálových drah i možnosti sladit optimálně vlastnosti vestavěné zesilovací elektroniky a použitých měničů. I proto často aktivní řešení dosahuje efektních výsledků, zřetelných třeba v oblasti kontroly a hloubky basů - a pokud to neplatí úplně obecně, tak v případě AE1 Active určitě ano. Jejich průměrná velikost i průměrná plocha membrány jim nebrání vyzářit basovou linku v "Prism" Charlieho Hadena ("American Dreams" | 2002 | Verve | 064 096-2) s pocitem veliké energie a hloubky. Zejména když je postavíte tak 30 - 50 cm od zadní stěny a tak 1,5 metru od sebe, jejich údernost se neomezuje jen na vyšší bas (který je s ohledem na kategorii excelentně konturovaný a hlavně neuvěřitelně důrazný a výbušný), ale AE1 Active si dokážou sáhnout i níž. Každé brnknutí je dramatické, nadupané a schopné dát vám hutnost tónu pocítit se řádnou fyzickou působivostí.
Kontrola a přesnost podání jako celku krásně otevře a udrží čisté i střední pásmo. AE1 Active pracují velmi soustředěně, reagují na signál velice rychle a umí být velmi solidně transparentní. A cappella verzi "Ain´t No Sunshine" v podání slovenských Fragile ("Next Level" | 2010 | QStudio | 1617-002-2) AE1 Active podaly řádně našlápnutě, s hlasy živými, rychle a hodně, hodně energicky podanými, s citelnými těly a barevnou věrností. Zvuk byl čistý a perfektně kontrolovaný, autenticita AE1 Active vám s klidem sdělí i to, jak řízně jsou tu nahrané sykavky, ale je to podané věcně a čistě, takže vás skřípnutí sykavky ani při vyšší hlasitosti nevytahá za uši.
Výšek v "Coal" Michaela Penna ("The Dali CD Volume 4" | 2015 | Dali | 474 564 6) bylo objemově akorát, až možná o dýchnutí více, cinknutí do činelu i tamburíny se rozzáří s lehkostí, čistě a s přirozeným kovovým charakterem. Poctivý výkon zesilovače pro malý měnič zajišťuje víc než dostatečnou energii, každý tón doslova exploduje a je slyšet i průběh jeho doznívání. Zvuk jde s lehkostí a nekomplikovaností, i tady je cítit, s jakou autoritou AE1 Active všechno dění řídí.
Tím nejvýraznějším benefitem aktivní koncepce se u AE1 Active zdá být jejich dynamika - ani v dramatické "Signal to noise" Petera Gabriela ("Miss" | 2003 | Realworld | 07243 595237 2 9) jim nedocházela energie a gradující pasáž přímo pulsovala důrazem a pumpovala energii do prostoru. Samozřejmě, že AE1 Active nejsou určeny pro ozvučení velikých prostor a se čtvercem vzdálenosti jejich důraz pochopitelně značně ochabuje - pro menší prostory nebo ještě lépe pro poslech z relativní blízkosti budete ale přívalem drajvu a šťávy ohromeni.
Pevný a čistý zvuk s výtečnou kontrolou odhaluje také solidní množství detailů - prokreslení "Dans Ma Rue" od Zaz ("Cabasse La Collection" | 2011 | SONY | 88691918262) bylo pro danou kategorii příkladné, zaměřit se na jednotlivé detaily, drobné zvuky a jemné nuance je snadné. AE1 Active umí poskládat zvuk s jistotou a nadhledem, zvuk je pevný, konkrétní a "přímý".
Stejně tak podání prostoru v "Theatrum Universi" Oskara Rózsy ("Under My Spell" | 2009 | Pavián Records | PM0042-2) bylo naprosto "nekomplikované". AE1 Active dokázaly s klidem odprezentovat nejen pravolevý prostor nahrávky a lokalizovat nástroje s velice solidní jistotou, ale také hloubka byla jasná a konkrétně načrtnutá. Opět je tu podmínkou řádně ustavit ozvučnice v prostoru - zvládnou být relativně daleko od sebe, celkem jim to sluší v již zmíněném odstupu 30 - 50 cm od zadní zdi a pokud nebudete sedět dál než 2 metry, hudba bude v prostoru jednoduše trojdimenzionální.
Acoustic Energy AE1 Active to umí řádně rozbalit, jejich pulsující rytmika, důraz a až přebytek energie nakopnou jakoukoliv skladbu. I romantická "Please read the letter" Roberta Planta a Alison Krauss ("Raising Sand" | 2007 | Decca | 475 9382) měla drajv, plynula kupředu jako bystřina a kopák měl ten správný fyzický tepající důraz. I tady se dozvíte něco o limitech nahrávky, ani tady ale upřímnost a poukázání na chybky nepřebije tu strhující zábavnost a naléhavost.
Aktivní hi-fi se zdá být čím dál platnějším směrem budoucího domácího poslechu (a vlastně je to dobře) a aktivní řešení jsou čím dál dostupnější. Malé AE1 Active britských Acoustic Energy jsou chytlavé, šťavnaté, naléhavé a upřímně "přímé", ač kultivované reprosoustavy, které nabízí z malého prostoru hodně zvuku. Jestliže tak nechcete trávit čas hledáním optimálního párování reprosoustav a elektroniky, případně chcete ušetřit prostor nebo jednoduše toužíte po tom přívalu energie, který tyhle reprosoustavy snadno napumpují do místnosti, pak stačí jen vybrat vhodný zdroj signálu a hrát. Dravost a nadšení, s nimiž se AE1 Active do reprodukce čehokoli vrhají, je vskutku zábavná... Lepší doporučení, než že testovaný pár již neputoval zpátky k dovozci, ale zůstal v redakci, dát neumíme.
VHODNÁ MÍSTNOST
MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ +/- ] | VELKÁ (> 40m2) [ × ]
Cena: 41 990,- Kč (cherry), 37 990,- Kč (piano black)
KLADY
ZÁPORY
Článek Daniela Březiny z internetového magazínu Hi-Fi Voice jsme zkrátili o pasáž věnovanou měření, celý si jej můžete přečíst zde:
www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/reprosoustavy-regalove/1540-acoustic-energy-ae1-active.
24.04.2024
Cambridge Audio představilo limitovanou edici oblíbeného a oceňovaného All-in-One přehrávače EVO 150, inspirovanou designem ikonického sportovního vozu DeLorean DMC-12, kterou nabídne v omezené sérii 1000 ks.
01.02.2024
Obvody nového přehrávače byly přepracovány tak, aby mohly využívat 32bitový D/A převodník ESS ES9028Q2M SABRE32.Konstruktérům se podařilo významně zjednodušit signálovou cestu a vyladit kvalitu reprodukce tak, aby mezi posluchačem a originální nahrávkou nestálo nic v cestě.
29.11.2023
Zesilovač poskytuje výkon 300 W do 8 ohmů. Zajišťuje tak bezkonkurenční kvalitu reprodukce, v elegantním a kompaktním provedení, s nezaměnitelným designem společnosti Electrocompaniet.