18.01.2025
REPRODUKTOROVÉ SOUSTAVY ACOUSTIC ENERGY CORINIUM 179 990 Kč
Anglická značka Acoustic Energy se po delším půstu opět navrátila do kategorie high-endu. Její nové vlajkové lodě, kterými jsou třípásmové podlahovky Corinium, si určitě zaslouží velice pozorný poslech.
Pamětníkům není určitě třeba připomínat dvoupásmové monitory AE1, které se od konce osmdesátých let dočkaly několika modifikací, nebo sérii s příznačným názvem Reference.
Mladší jádro katalogu však donedávna tvořily tři řady, z nichž nejvyšší „pětistovková“ zasahovala pouze do střední třídy. Její koncept se vyčerpal v roce 2020 s uvedením třípásmových sloupků AE520 (S&V 1/21), top modelu, jehož cena v korunách si ještě uhájila „baťovskou“ pětimístnou cenovku. Tým kolem šéfkonstruktéra a ředitele společnosti Mata Spandla se pustil do ambiciózního projektu, který po třech letech vyústil v kompaktní sloupky Corinium s highendovou DNA, jejichž název je holdem dvacetitisícovému Cirencesteru, kde značka už více než čtvrt století sídlí. Město v malebné, turisticky vyhledávané oblasti Cotswoldsu má totiž dlouhou historii.
V dobách římské kolonizace v prvních staletích po Kristu bylo v provincii Britannia druhé nejdůležitější po Londiniu (ano, Londýně), to se samozřejmě ještě jmenovalo Corinium Dobbunorum.
Vybírat lze ze čtyř provedení: tři ve čtrnáctivrstvém laku (matný černý, matný bílý či metalický tmavozelený British Racing Green) mají alternativu ve voskované týkové dýze (Tectona), jejíž pláty jsou pro každou dvojici soustav „párované“. Všechny verze spojují čela z černě anodizovaných hliníkových desek, jež v ose vizuálně zeštíhlují mělké drážky. Shodně je vyladěna také průzvučná tkanina u magneticky aretovaných ochranných rámečků, jež mají tvar nepravidelných pětiúhelníků.
Stěny mimořádně tuhých kabinetů, které jsou uvnitř decentně zatlumené syntetickým rounem, tvoří kompozitní materiál RSC (Resonance Suppression Composite) s lisovanou strukturou dřevovláknitých desek oddělených tenkými tlumícími vrstvami bitumenu: ten si značka oblíbila už u starších sérií Reference a 500, ale tady se tloušťka stěn pohybuje od 22 do 50 mm. Mimo to konstrukci dále zpevňují zmíněná čela z hliníkových desek o tloušťce 6 mm a uvnitř „matrix“ přepážek: na vertikálně orientované otevřené navazují tři vodorovné – dvě otevřené v akustických komorách wooferů, jež od ozvučnic měničů středovýškové sekce oddělují třetí plné. Není divu, že soustavy vysoké 110 cm (o tři centimetry nižší než sloupky AE520) hmotní úctyhodných 40 kg.
Podmínky pro vznik stojatého vlnění uvnitř kabinetů „rozlaďují“ zaoblené bočnice, které se svažují směrem ke zúženým zadním stěnám. Stabilitu soustavám zajišťují dva nosníky z masivní nerezové oceli, jež po stranách o několik centimetrů přesahují půdorys kabinetů a končí otvory pro čtyři odhmotňovací jehlany, fixované kontramatkami (příslušenství obsahuje stejný počet podložek, které chrání choulostivější podlahy před poškozením). Zadní pár jehlanů je nižší, soustavy tak se zemí svírají úhel 86°, což vyrovnává jejich akustickou osu: zvukové vlny z každého měniče dorazí k uším posluchače současně.
Firemní měniče byly navržené „na míru“ soustavám Corinium. Tweeter užívá poddajnou kalotu (ø 29 mm) z polyesterových vláken, jež pod obchodní značkou Tetoron vyrábí japonská společnost Toray Industries, která je lehčí než kopulka z uhlíkových vláken u řady 500 a výrazně také snižuje zabarvení reprodukce. Klíčovou roli má středotónový měnič (ø 120 mm), pokrývající svým rozsahem tóny z pěti oktáv, jehož kónickou membránu utkanou z uhlíkových vláken spojuje s košem pryžový závěs; typickým prvkem značky je pohyblivý fázový difuzor ve tvaru nízkého kužele, jenž optimalizuje vyzařování barvotvorného středního pásma. Basy mají v popisu práce dva woofery (ø 140 mm), opět s kónickými membránami z uhlíkových vláken. Jejich konstrukce se na pohled od středotónového měniče neliší, ale jejich pohon i zavěšení membrán byly navržené s ohledem na maximální linearitu a co nejnižší zkreslení v dolní části akustického spektra. Magnety všech měničů jsou feritové.
U elektrických výhybek se značka omezuje na dělicí kmitočty 260 Hz a 3,4 kHz, ale jde o zapojení vyššího řádu. Na deskách plošných spojů registrujeme svitkové kondenzátory, kovové rezistory a většinou i vzduchové cívky. Vnitřní kabeláž dodává známá americká firma Wireworld Cable Technology. Bassreflex ústí na zúžených zadních stěnách, což je třeba zohlednit při umístění dostatečným odstupem od zadní zdi (značka v online manuálu doporučuje alespoň 18 až 24 palců, tedy 46 až 61 cm); bassreflexové rezonátory mají u ozvučnic měničů středovýškové sekce obligátní podobu trubic, u ozvučnic wooferů jde o velkou štěrbinu. Pár robustních šroubovacích terminálů na panelu kousek nad základnou si poradí s reproduktorovými kabely s libovolným zakončením.
Třípásmové sloupky s kmitočtovým rozsahem 32 až 30 000 Hz (v tolerančním pásmu -6 dB) v basech pokrývají tóny z druhé nejhlubší kontra oktávy, ale bassreflexové ozvučnice wooferů jsou naladěné na 28 Hz, takže malé rezervy jsou ještě vyhrazeny. Nadprůměrná citlivost 92 dB (při budícím napětí 2,83 V) a nízká jmenovitá impedance 4 Ω můžou na papíře svádět k myšlence, že soustavy zahrají s libovolným zesilovačem, ale autoritativní model s výbornou kontrolou basů je žádoucí, i když o výkonovou rezervu už tolik nejde, samozřejmě jen v případě, že nechceme ozvučit velkou poslechovou místnost, což na pohled stále ještě kompaktní soustavy zvládnou také.
Pavel Víšek
Na čem se testovalo
Test se uskutečnil v Ostravě v poslechové místnosti společnosti Tykon, kde soustavy doplnil integrovaný zesilovač s vestavěným streamerem Electrocompaniet ECI 6 DX MK II, připojený reproduktorovými kabely Acrolink 7N-S1400 Leggenda. Napětí z elektrické sítě ošetřil filtr Shunyata Research Everest 8000. Jako testovací jsem z tarifu Tidal HiFi Plus vybral skladby z alb Jeff Beck: Who Else! (Epic, 1999), Lester Bowie Brass Fantasy: The Odyssey Of Funk & Popular Music Vol. 1 (Atlantic, 1998), Georg Friedrich Händel: Messiah / La Capella Reial de Catalunya, Le Concert des Nations, dir. Jordi Savall (Alia Vox, 2019), Dave Holland: PRISM (Dare2, 2013), Jaga Jazzist: Starfire (Ninja Tune, 2015), Kronos Quartet: Folk Songs (Nonesuch, 2017), Slayer: Diabolus In Musica (American, 1998), Tiburtina Ensemble & David Dorůžka Trio: Apokalypsis (Animal Music, 2013) a Tomahawk: Tonic Immobility (Ipecac, 2021).
Netopýří ucho
Soustavám Corinium jsou vlastní transparentní zvuk a navýsost muzikální projev. Pevné živé basy mají akurátní objem, konstrukční tým je slyšitelně „ladil“ s ohledem na nekompromisní kvalitu. Střední pásmo prokreslené do nejmenších detailů plynule přechází v hladké čisté výšky. Mimořádně silnou stránku však představuje hudební scéna, která se otevírá hodně do hloubky, lokalizace nástrojů a vokálů je přesná, u komornějších nahrávek víceméně vizualizuje „zasedací pořádek“ muzikantů ve studiu nebo v koncertním sále. Krátká impulzní odezva zprostředkuje věrně nahrávky s vysokou dynamikou, což je pro Corinia další mistrovská disciplína. Zvukový obraz zachovává kontury u členitých nahrávek i při vyšších hladinách hlasitosti, ale soustavy umí zároveň výborně zahrát také potichu.
HODNOCENÍ:
PRO: nadprůměrná citlivost; akusticky netečné ozvučnice; kompaktní rozměry
PROTI: bassreflex ústí dozadu; vyžadují pečlivý výběr zesilovače
VYNIKAJÍCÍ (10) - zvuk (10), provedení (10)
PARAMETRY
16.01.2025
V roce 1966 představil Elipson reprosoustavy 402, které byly skutečným mistrovským dílem jak po estetické, tak po technické stránce. Nyní výrobce představuje model 402 Tribute, aktualizovanou verzi, vyrobenou ve spolupráci se společností Supravox.
20.07.2024
MoFi Electronics zařadilo do své nabídky vrcholný model MasterDeck, mistrovský kousek z dílny proslulého konstruktéra Allena Perkinse. Tento referenční gramofon je určen pro ty, kteří se snaží objevit skutečnou podstatu hudby obsažené v drážkách LP desek.
16.06.2024
Americké MoFi představilo své nejnovější, tentokrát sloupové reprosoustavy SourcePoint 888. Název reprosoustav odkazuje na použití tří 8palcových měničů. Jednoho středotónového, v němž je koncentricky umístěn výškový reproduktor, a dvou zcela nových basových reproduktorů, umístěných pod ním.