04.03.2025
REPROSOUSTAVY MOFI ELECTRONICS SOURCEPOINT 888 149 990 Kč
Americká značka MoFi Electronics rozšířila svou nabídku reproduktorových soustav o první třípásmové sloupy SourcePoint 888, které posouvají laťku zvukové kvality o pěkný kus výš.
Dceřinka chicagského vydavatelství Mobile Fidelity Sound Lab, jež sídlí v univerzitním městě Ann Arbor ve státě Michigan, vznikla v roce 2014 a po premiéře na mnichovské výstavě High End o dva roky později se na trhu brzy etablovala s gramofony, phono předzesilovači a přenoskami, protože dokázala zúročit bohaté zkušenosti mateřské společnosti s masteringem a výrobou gramodesek. Katalog se rozhodla rozšířit v momentě, kdy pro vývoj reprosoustav získala legendárního anglického šéfkonstruktéra Andrewa Jonese, který dříve pracoval třeba pro značky KEF, Infinity, TAD či Pioneer, jehož předchozí štací byla zámořská divize německé značky ELAC America. A začaly se dít věci. Nadšené recenze sklidily hned první monitory s koaxiálními měniči SourcePoint 10 (S&V 5/23), jež značka představila koncem roku 2022.
Velké dvoupásmovky dostaly zakrátko kompaktnější „sestry“ SourcePoint 8 (S&V 12/23), jež loni získaly cenu EISA v kategorii Stojanové reprosoustavy. Typová čísla určuje průměr koaxiálních měničů v palcích, což lze u nejmladšího přírůstku katalogu vztáhnout rovněž na dva woofery, které představují výraznou posilu hlubších basů a zpřesňují reprodukci středního pásma. Třípásmové sloupy SourcePoint 888 jsou vlastně rozšířením monitorů SourcePoint 8 a představují zároveň (včetně stojanů cenově srovnatelnou) konkurenci pro velké „regálovky“ SourcePoint 10, které potřebují v domácí poslechovce o něco víc místa. Dostupná jsou opět tři provedení, dvě ve voskované výběrové dýze (ořech, černě mořený jasan) a třetí v polomatném bílém laku. Společným prvkem všech verzí jsou antracitově černá čela a základny. Průzvučná tkanina u reliéfních, magneticky aretovaných rámečků, je většinou světle šedá (černou registrujeme jen u černého provedení).
Stěny tuhých ozvučnic, které jsou uvnitř zatlumené syntetickým rounem, tvoří MDF desky o tloušťce 19 mm, ale jejich konstrukci významně zpevňuje důmyslná soustava horizontálně a vertikálně orientovaných přepážek, podle potřeby otevřených i plných, protože každému z měničů náleží vlastní akustická komora. O akustické netečnosti kabinetů nemusíme při hmotnosti 43 kg každé soustavy pochybovat. Reliéfní čela vyrobená z MDF desek o tloušťce 38 mm tvoří dohromady deset fazet. Rozdělení velké plochy na menší segmenty eliminuje difrakce zvukových vln. Pravoúhlou geometrii ozvučnic narušují mírně zešikmené bočnice (půdorys má tvar nepravidelného, osově souměrného pětiúhelníku), které „rozlaďují“ podmínky pro vznik vnitřního stojatého vlnění. Soustavy trůní na robustních základnách z MDF desek o tloušťce 30 mm, opatřených dole v rozích lůžky pro výškově polohovatelné odhmotňovací jehlany. Základny po obvodu přesahují půdorys soustav nevýrazně: o stabilitu mají díky rozložitým podstavám i výšce, která metr přesahuje jen o sedm centimetrů, postaráno.
Koaxiální měnič, který si značka nechává vyrábět na zakázku, pochází ze stojanového modelu SourcePoint 8. Rozvinutá papírová membrána středobasového systému (ø 203 mm) plní zároveň funkci pohyblivého zvukovodu, do něhož vyzařuje textilní kalota tweeteru (ø 28 mm). Velkou membránu s tuhým košem z tlakově litého hliníku spojují tři vlnky z lakované textilie; ty její pohyb kontrolují lépe nežli typická jedna vlnka z pryže, na které občas dochází k rezonanci generující zkreslení.
Unikátní magnetický obvod Twin-Drive připomene, že Andrew Jones se věnuje konstrukci koaxiálních reproduktorů už téměř čtvrt století. Vysokotónové systémy většiny koaxiálních měničů se potýkají s omezeným prostorem pro magnet i velikostí kmitací cívky, což má za následek jejich nižší citlivost. Tady má ale kmitací cívka velký průměr 28 mm a silné neodymové magnety obou systémů si vzájemně „vypomáhají“ při zajištění magnetického toku: jeho hustota v mezeře vysokotónového systému, která určuje účinnost pohonu kaloty, tak dosahuje nebývale vysoké hodnoty 1,35 T. Obvod Twin-Drive navíc vytváří plně symetrické magnetické pole, kterému měnič vděčí za nízké intermodulační zkreslení (IMD). Dva zakázkové woofery (ø 203 mm) mají s koaxiálním měničem společné tři vlnky, spojující membrány s tuhými litinovými koši. Membrány z papírové buničiny však už mají kónický tvar a ve střední části je zpevňují široké prachovky. Magnety obou hlubokotónových měničů jsou už feritové.
U elektrických výhybek značka zmiňuje pouze dělicí kmitočty 130 Hz a 1,6 kHz, v jejich osazení však bez výjimky narazíme na svitkové kondenzátory a vzduchové cívky. Trubice bassreflexových rezonátorů akustických komor obou wooferů ústí na zadních stěnách, takže soustavy při „dislokaci“ v místnosti potřebují dostatečný odstup od zadní zdi, značka v návodu doporučuje minimálně 60 cm (resp. dvě stopy). K propojení se zesilovačem slouží dole nad základnou dva páry šroubovacích terminálů na hliníkovém panelu, které akceptují libovolně zakončené reproduktorové kabely a po odstranění zkratovacích propojek umožňují bi-wiring či ještě lépe bi-amping.
Reprosoustavy s kmitočtovým rozsahem 32 až 30 000 Hz už v basech okrajově zasahují do nejhlubší subkontra oktávy. Při jmenovité impedanci 6 Ω vykazují charakteristickou citlivost 87 dB (2,83 V/1 m), která odpovídá nižšímu průměru a nároky na výkonovou rezervu nejsou nijak mimořádné. Každý zesilovač navíc potěší poměrně vyrovnaný průběh impedance, jež nikdy neklesá pod 75 procent z jmenovité hodnoty.
Pavel Víšek
Na čem se testovalo
Test se uskutečnil v Ostravě v poslechové místnosti společnosti Tykon, kde soustavy doplnily výkonové monobloky Electrocompaniet AW 300 M, předzesilovač EMM Labs DV2 a streamer EMM Labs NS1. Kabely byly značky Shunyata Research. Napětí ošetřil síťový filtr Everest 8000 téže značky. Jako testovací jsem vybral skladby z vyššího tarifu HiFi Plus síťové služby Tidal, jež pocházely z alb Jeff Beck: Blow By Blow (Epic, 1975), Ludwig van Beethoven: Piano Sonatas / Jan Bartoš (Supraphon, 2018), Collegium Musicum: Speak, Memory (Pavian Records, 2010), Jack DeJohnette, Larry Grenadier, John Medeski, John Scofield: Hudson (Motéma Music, 2017), Georg Friedrich Händel: Messiah / La Capella Reial de Catalunya, Le Concert des Nations, dir. Jordi Savall (Alia Vox, 2019), King Crimson: THRAK (Discipline Global Mobile, reed. 2016), Kronos Quartet: Released 1985-1995 (Nonesuch, 1995), Los Lobos: Kiko (Slash Records, 1992) a Rob Wasserman: Trios (GRP, 1994).
Netopýří ucho
Jak nejlépe charakterizovat třemi slovy zvuk? Komplexní, soudržný, přirozený. Oproti malým dvoupásmovkám SourcePoint 8 přibyly jisté hluboké basy s místy až opulentní texturou a výtečně prokreslené střední pásmo ještě zpřesnilo, protože koaxiálním měničům odpadlo nelehké zadání reprodukovat zvláště hlubší basy. Jemných detailů ve zvukovém obrazu registrujeme dostatek, ale své analytické schopnosti soustavy nijak prvoplánově nevyzdvihují: při soustředěném poslechu nám před očima během chvilky zmizí a zůstává „pouze“ samotná hudba. Velkou měrou k tomu přispívá trojrozměrné zobrazení hudební scény s neomylnou lokalizací nástrojů, za které sloupy vděčí konstrukci koaxiálních měničů s precizně sfázovanými membránami. Stále ještě docela kompaktní sloupy vynikají dynamickým rozsahem, který synergie s výkonnějším zesilovačem přiblíží živému provedení hudby, lhostejno zda na koncertě nebo v hudební režii nahrávacího studia. Soustavy SourcePoint 888 hrají hodně nad svou cenovku.
HODNOCENÍ
PRO: komplexní přirozený zvuk; špičkové koaxiální měniče; tuhé ozvučnice
PROTI: bassreflex ústí vzadu
VYNIKAJÍCÍ (10): zvuk (10), provedení (10)
PARAMETRY
www.mofielectronics.com/products/mofi-electronics-sourcepoint-888-floorstanding-speakers-pair
21.03.2025
Převodník EMM Labs DV2i představuje evoluční skok v oblasti D/A konverze. Zpracovává signál v rozlišení16xDSD (DSD1024). Díky bezkonkurenční zvukové čistotě nabízí ohromující zvukovou scénu, která přenese posluchače do centra originální nahrávky.
18.03.2025
Konstrukce a design výrobků řady Quantum jsou do značné míry převzaty z vlajkové řady Constellation. Veškeré úspory byly dosaženy snížením složitosti skříně a zjednodušením obvodů. Bez kompromisů v kvalitě součástek.
15.03.2025
Na nejvyšším stupínku v katalogu estonského výrobce prémiových reprosoustav, firmy Estelon, stojí model Extreme Mk II Limited Edition. Je to dokonalá ukázka umu a koncentrát zkušeností konstruktéra Alreda Vassilkova, který se návrhu reprosoustav věnuje víc než 40 let.