20.06.2023
SLUCHÁTKOVÝ SYSTÉM WARWICK ACOUSTICS BRAVURA M1 184 990 Kč
Špičkový sluchátkový poslech pro náročné nabízí sluchátkový systém Bravura M1 anglické značky Warwick Acoustics. Dvojdílnou sadu tvoří circumaurální elektrostatická sluchátka Bravura a vysokonapěťový sluchátkový zesilovač (energizér) Sonoma, disponující také D/A převodníkem.
Společnost z devadesátitisícového Nuneatonu v centrální části Anglie, která se do roku 2018 jmenovala Warwick Audio Technologies (zkraceně WAT), cílila zpočátku na profesionály v nahrávacích a masteringových studiích a mezi audiofily zatím není příliš známá. Její elektrostatická sluchátka s inovativními měniči HPEL (High Precision Electrostatic Laminate) však v minulé dekádě v této solitérní kategorii sluchátek, kterou si spojujeme vesměs se značkou Stax, slyšitelně zvedla laťku zase výš.
Vlajkovou loď Aperio doplňuje dostupnější systém Bravura M1, jenž loni v létě vystřídal set Sonoma M1, z něhož převzal zesilovač Sonoma, samotná sluchátka za sebou mají tři roky vývoje. Komponenty zachovávají přírodní barvu hliníku. Prémiová jehněčí kůže Cabretta, kterou jsou čalouněné náušníky a hlavový most, je černá. Příplatková verze Black Edition byla vyrobena v limitované sérii.
Hlavový most odvozený ze sluchátek vlajkové lodi Aperio, který vytváří větší, ale i při delším poslechu přijatelný přítlak, tvoří široké pásky z nerezové oceli v hliníkovém pouzdře, opatřeném na vnitřní straně v kontaktu s temenem podélným, měkce polstrovaným „polštářkem“, čalouněným zmíněnou jehněčinou. Výškově polohovatelné posuvky po stranách končí vidlicemi s dvoubodově uchycenými oválnými otevřenými mušlemi z tlakově litého hořčíku. Ten je proti hliníku o třetinu lehčí a vykazuje jak lepší akustické tlumení, tak i stínění vůči elektromagnetickým a vysokofrekvenčním interferencím.
Každá z mušlí je osazená aktuální inkarnací oválných měničů HPEL (100 x 70 mm). Zatímco u běžných elektrostatických měničů je pokovená membrána s konstantním stejnosměrným napětím umístěna mezi dvěma vodivými, dostatečně tuhými kovovými mřížkami, na něž je přiváděn signál, pracují „jednočinné“ měniče HPEL s jediným statorem. Namísto „předních“ perforovaných statorových plechů (mřížek) používají tenké a pružné laminované fólie o tloušťce pouhých 15 µm, připevněné k otevřeným kostrám izolačních distančních rámečků, jejichž osm hexagonálních buněk připomíná zvětšený detail včelí plástve: fólie v jednotlivých buňkách tvoří dílčí „blány“. Zadní mřížky tvoří husté pletivo z nerezové oceli. Když se na měniče HPEL se stejnosměrným polarizačním napětím 1 350 V přivede signál, dílčí „blány“ vibrují a vytvářejí zvukové vlny. Na rozdíl od běžných elektrostatických měničů zvuk neprochází přes statorovou mřížku.
Typickými znaky měničů HPEL s efektivní plochou membrán 3 570 mm2, které hmotní méně než 0,2 g, jsou nižší harmonické zkreslení, vyšší akustický tlak a širší kmitočtový rozsah. Prostor mezi ušními bubínky a měniči uzavírají vyměnitelné hluboké náušníky z viskoelastické pěny, čalouněné jemnou jehněčinou, jež pomáhají rovnoměrně rozložit větší přítlačnou sílu hlavového mostu. Měniče uvnitř mušlí chrání před poškozením a pronikáním drobných nečistot řídké plastové mřížky a jemný tyl. Na vnějších stranách mušle disponují reliéfními hliníkovými mřížkami s dekorativní sítí vlnek.
K připojení dvoumetrového signálového kabelu typu Y slouží zdířky pro samosvorné čtyřpinové konektory renomované švýcarské firmy LEMO, vyvedené v dolní části mušlí na hranách. Elektrostatická sluchátka Bravura se jmenovitou impedancí větší než pět gigaohmů nepředstavují pro spolupracující zesilovač běžnou zátěž a na signálový kabel proto kladou zvýšené nároky. Klíčovou podmínku minimální kapacity však hodnota 50 pF/m splňuje. Žíly vodičů jsou spletené z jemných vláken postříbřené bezkyslíkaté, vysoce čisté mědi (OFHC). Ohebnou izolaci kabelu tvoří pěnový polyethylen, který vykazuje vysokou dielektrickou konstantu a navíc dobře tlumí. Životnost kabelu zvyšují dvě vetkaná zpevňující kevlarová vlákna. Všechny konektory mají kovová těla a pozlacené kontaktní plošky, což platí rovněž pro osmipinový vstupní konektor, který pochází rovněž z produkce firmy LEMO.
Tuhé šasi sluchátkového zesilovače Sonoma na čtyřech pryžových nožičkách vytvořila CNC fréza z jediného bloku „architektonického hliníku“ 6063 (slitiny hliníku, obohacené o příměsi hořčíku a křemíku). Boční hrany má zaoblené, reliéfní provedení větracích otvorů na horní stěně částečně brání pronikání prachu dovnitř přístroje a čelní panel je deskou z leštěného hliníku o tloušťce 12 mm. Kovové jsou i veškeré ovládací prvky. Zesilovač v jednočinném zapojení, navržený s ohledem na kapacitní charakter zátěže, pracuje ve třídě A. Jeho koncový stupeň osazený tranzistory řízenými elektrickým polem od americké firmy International Rectifier pracuje s vysokou úrovní předpětí a poskytuje vynikající rychlost přeběhu a linearitu. Jeho řídící signál má maximální amplitudu 145 V, která je superponována na stejnosměrné polarizační napětí 1 350 V.
D/A převodník se dvěma nespecifikovanými duálními obvody ESS Technology na digitálním vstupu podporuje signály PCM do rozlišení 192 kHz/24 bitů, více nabízí port USB typu B, který u signálů PCM limitují až vzorkovací kmitočet 384 kHz a hloubka 32 bitů, navíc v režimu DoP (DSD over PCM) podporuje jednobitové streamy DSD po DSD128. Řídící hodiny D/A převodníku jsou vybavené oscilátorem Crystek s nízkým fázovým šumem, jehož jitter činí pouhých 82 fs. Všechny signály včetně analogových zpracovávají firemní čtyřiašedesátibitové algoritmy, jež běží na vícejádrovém procesoru od firmy XMOS. Aplikace čtyřiašedesátibitového digitálního signálového procesoru v zesilovači umožnila implementaci plně digitální interpolované regulace hlasitosti, která kvalitou překonává analogové atenuátory: nedochází ke ztrátám na dynamickém rozsahu a sladění kanálů je dokonalé. Pokud víme o páčkovém vypínači na zadním panelu, obsluha je jednoduchá. Elektronickou regulaci hlasitosti ovládáme pomocí velkého knoflíku otočného přepínače s jemným krokem. Mezi analogovými a digitálními vstupy volíme páčkovým přepínačem vlevo.
Zbývá zmínit zdířku sluchátkového výstupu pro konektor LEMO. Na zadním panelu najdeme kromě zmíněného vypínače po dvou vstupech analogových a digitálních. Vstup osazený párem pozlacených zdířek s dlouhými „krčky“ pro robustnější konektory cinch pracuje s maximálním vstupním signálem 2,1 V, nízkoúrovňový pro 3,5mm jack přijímá signál s maximální úrovní 850 mV; konkrétní vstup aktivuje páčkový přepínač vpravo. Digitální sekce zahrnuje koaxiální vstup a port USB typu B. Výčet prvků uzavírá zdířka pro spínaný síťový adaptér s certifikací třídy B. Příslušenství zahrnuje ještě špičkový USB kabel s postříbřenými datovými vodiči a pozlacenými konektory, na jehož vývoji participovala americká firma Straight Wire.
Pavel Víšek
Na čem se testovalo
Test se uskutečnil v Ostravě v poslechové místnosti společnosti Tykon, kde sadu Warwick Acoustics doplnily komponenty Electrocompaniet, integrovaný zesilovač ECI 6 DX MKII a CD přehrávač EMC MKV. Vyjma sluchátel šlo o kabely Acrolink. Jako testovací jsem vybral skladby z CD Jeff Beck Emotion & Commotion (ATCO, 2010), Brad Mehldau: Jacob’s Ladder (Nonesuch, 2022), Mark Ronson: Uptown Special (Columbia, 2015), Sepultura: Roots (Roadrunner, 1996), Dmitri Shostakovich: The Jazz Album / Royal Concertgebouw Orchestra, dir. Riccardo Chailly (Decca, 1992), Igor Stravinsky: Le Sacre du printemps – L’Oiseau de feu / The Cleveland Orchestra, Chicago Symphony Orchestra, dir. Pierre Boulez (Deutsche Grammophon, 2002) a Rob Wasserman: Trios (GRP, 1994).
Netopýří ucho
Sluchátkový systém Warwick Acoustics Bravura M1 se vyznačuje přirozeným, zvukově vyváženým projevem. Purističtí příznivci analogových řetězců možná budou remcat, že veškeré signály energizér zpracovává v digitální doméně, ale kdyby tuto skutečnost anglický výrobce nekomunikoval, nejspíš by je to ani nenapadlo. Tonální neutralita je vlastní celému akustickému spektru, ale vyniká zvláště v barvotvorném středním pásmu. Dynamika je přímo fenomenální, ať už má přívlastky makro- či mikro. Čistota a soudržnost představují nerozlučná dvojčata i ve fortissimech. Trojrozměrná hudební scéna zaručuje neomylnou lokalizaci. Pocit výjimečnosti nabízí zvláště poslech složitějších nahrávek, ale nejde samozřejmě o podmínku. Rozdílový prvek oproti nepočetné konkurenci elektrostatických sluchátek představují především basy, které zůstávají přesně definované a neztrácejí na údernosti ani v nejhlubších oktávách. Set Bravura M1 sice není levný, ale za iluzi, že posloucháme sloupy za dva miliony korun buzené z výkonových monobloků, určitě stojí. Na takový aparát nemá každý rozpočet ani dostatečně tolerantní sousedy.
HODNOCENÍ
PRO: zcela mimořádný sluchátkový poslech; precizní zpracování sluchátek i energizéru
PROTI: nižší pasivní izolace sluchátek před okolním hlukem
VYNIKAJÍCÍ (10) - zvuk (10), výbava (10), provedení (10)
PARAMETRY
WARWICK ACOUSTICS BRAVURA
WARWICK ACOUSTICS SONOMA M1
24.04.2024
Cambridge Audio představilo limitovanou edici oblíbeného a oceňovaného All-in-One přehrávače EVO 150, inspirovanou designem ikonického sportovního vozu DeLorean DMC-12, kterou nabídne v omezené sérii 1000 ks.
01.02.2024
Obvody nového přehrávače byly přepracovány tak, aby mohly využívat 32bitový D/A převodník ESS ES9028Q2M SABRE32.Konstruktérům se podařilo významně zjednodušit signálovou cestu a vyladit kvalitu reprodukce tak, aby mezi posluchačem a originální nahrávkou nestálo nic v cestě.
29.11.2023
Zesilovač poskytuje výkon 300 W do 8 ohmů. Zajišťuje tak bezkonkurenční kvalitu reprodukce, v elegantním a kompaktním provedení, s nezaměnitelným designem společnosti Electrocompaniet.