26.03.2018
REPRODUKTOROVÉ SOUSTAVY TANGENT SPECTRUM X5 (7 490 Kč) A X6 (18 490 Kč)
Dánskou značku Tangent si už nespojujeme jen se stylovými mikrosystémy či radiopřijímači do kuchyně, ale pozornost si zasluhují rovněž reprosoustavy z řady Spectrum, jež se zbytkem katalogu spojují design i dostupné ceny. Do dvojprofilu jsme vybrali větší dvoupásmové regálovky X5 a dvouapůlpásmové sloupky X6.
Společnost Tangent Audio z padesátitisícového Herningu, která vznikla v roce 1996, staví svou produkci na vyhlášeném skandinávském designu a využívá proto potenciálu domácích průmyslových návrhářů, kupříkladu zevnějšek bezdrátové reprosoustavy Fjord pochází z ateliéru legendárního Jacoba Jensena, proslulého díky spolupráci s další (a slavnější) dánskou značkou Bang & Olufsen. Smysl pro funkční minimalismus, který si rozumí s moderními interiéry, je však dánským designérům vlastní všeobecně, což potvrzují i soustavy z řady Spektrum. Pravoúhlé kabinety se vyrábějí ve dvou barvách polomatného „saténového“ laku (bílé nebo černé), který svou kvalitou evokuje povrchovou úpravu dražších soustav německé značky ELAC. Obě provedení spojují základny, potažené přesvědčivou vinylovou imitací ořechové dýhy. Hrany ozvučnic jsou decentně zaoblené a odnímatelné rámečky s průzvučnou tkaninou zde u všech měničů nahradily pevně instalované a hustě perforované nízké vrchlíky z hliníkového plechu, s jejichž akustickou impedancí konstruktéři uvažovali už při návrhu, anodizované do světle šedé, resp. černé barvy. U solidně provedených soustav Tangent však není zřejmé, kde jsou vlastně vyráběny, vzhledem k ceně nepůjde o Dánsko, ale nic neukazuje ani na Čínu: zřídka přehlédnutelné Made in China (resp. P.R.C.) na krabicích neobjevíme. Tolik zatím o prvních, ale nikoli posledních společných znacích obou modelů z řady Spectrum.
Soustavy Spectrum X5 a X6 mají obdobnou konstrukci ozvučnic i stejné typy měničů, ale liší se samozřejmě jejich počty, rozměry kabinetů a tedy i vnitřním objemem. Základní stavební materiál ozvučnic tvoří MDF desky o tloušťce 18 mm, což je u štíhlých regálovek Spectrum X5 štědré (stejné totiž musí vyhovovat rovněž bezdrátové verzi Spectrum X5 BT, viz test ve S&V 11/17) a u kompaktních sloupků Spectrum X6 více než postačující. Pravoúhlé kabinety jsou uvnitř zatlumeny syntetickým rounem. Zmíněné základny sice u obou modelů postrádají kovová lůžka pro odhmotňovací hroty, které v rozích suplují samolepící pryžové podložky, ale akustickou vazbu s poslechovou místností originálně zčásti omezují pryžové podložky mezi základnami a dolními stěnami ozvučnic samotných. Trubice bassreflexových rezonátorů ústí u obou soustav na zadních stěnách a regálovky tak potřebují odstup ode zdi minimálně 20 cm, ale větší podlahovky už potřebují aspoň půl metru. Stejná jsou plastová subšasi s částečně zapuštěným párem šroubovacích izolovaných terminálů, které si poradí i s banánky a zevnitř jsou k jejich vývodům připájeny desky tištěných spojů s elektrickými výhybkami, což nevídáme leckdy ani u reproduktorových soustav z nižší střední třídy, na druhou stranu propojovací vnitřní kabeláž má skromnější průřezy.
Soustavy Spectrum X5 jsou osazeny firemními, ale možná také jen zakázkově vyráběnými měniči. Tweeter s textilní kalotou (ø 25 mm), který vyzařuje na čelní stěně do mělkého zvukovodu, doplňuje středobasový reproduktor (ø 130 mm) s kónickou membránou z impregnovaného papíru, kterou s košem spojuje pryžová vlnka. Magnety obou měničů jsou feritové. Sloupky Spectrum X6 mají samozřejmě větší ozvučnici, ale v osazení přibyl jen další středobasový reproduktor, i když v tomto případě nelze u dvouapůlpásmové konstrukce hovořit o jeho typické úloze podpůrného wooferu. O elektrických výhybkách se z dokumentace nedozvíme nic, ale podle součástek (vzhledem k ceně „namíchaných“ ze svitkových kondenzátorů i elektrolytů a cívek jak vzduchových, tak na feritovém jádře) jde o zapojení 2. řádu (se strmostí -12 dB/oktávu). Dělicí kmitočet 2500 Hz, který mají oba modely shodný, není nijak mimořádný, ale překvapí, že dolní „woofer“ si přizvukuje až do kmitočtu 1500 Hz, tedy vysoko nad pásmem basů. Ladění výhybek ovšem představuje dlouhodobý proces s řadou poslechových textů, při kterých musí konstruktéři více „myslet ušima“. Nezklamou už dvoupásmovky Spectrum X5 s čistým komplexním zvukem s velmi dobře podaným prostorem, u nichž samozřejmě nelze očekávat víc než přiměřený základ vyšších basů. U sloupků Spectrum X6 navíc příjemně překvapí nejenom dobře artikulované střední basy, ale i lepší transparentnost a dynamika. Charakteristickou citlivostí sice oba modely představují slabší průměr, ale rozdíl jednoho decibelu je slyšet a se jmenovitou impedancí 6 ohmů si s vybuzením soustav v menší místnosti poradí víceméně každý zesilovač. Minimální doporučovaný výkon 2x 20 wattů je výmluvný.
Pavel Víšek
HODNOCENÍ
PRO: čistý design; tuhá ozvučnice
PROTI: bassreflex ústí vzadu; nižší citlivost
PRO: čistý design; na podlahovky kompaktní rozměry
PROTI: bassreflex ústí vzadu
PARAMETRY
SPECTRUM X5
SPECTRUM X6
24.04.2024
Cambridge Audio představilo limitovanou edici oblíbeného a oceňovaného All-in-One přehrávače EVO 150, inspirovanou designem ikonického sportovního vozu DeLorean DMC-12, kterou nabídne v omezené sérii 1000 ks.
01.02.2024
Obvody nového přehrávače byly přepracovány tak, aby mohly využívat 32bitový D/A převodník ESS ES9028Q2M SABRE32.Konstruktérům se podařilo významně zjednodušit signálovou cestu a vyladit kvalitu reprodukce tak, aby mezi posluchačem a originální nahrávkou nestálo nic v cestě.
29.11.2023
Zesilovač poskytuje výkon 300 W do 8 ohmů. Zajišťuje tak bezkonkurenční kvalitu reprodukce, v elegantním a kompaktním provedení, s nezaměnitelným designem společnosti Electrocompaniet.