21.08.2019
INTEGROVANÝ ELEKTRONKOVÝ ZESILOVAČ COPLAND CTA 408 179 990,- Kč
V přesile polovodičové konkurence patří elektronkové zesilovače mezi solitéry, ale nejmladší přírůstek dánské značky Copland se této kategorii dále vymyká výjimečnou koncepcí. Integrovaný zesilovač CTA408 nabízí služby audiofilům, jež preferují jediný komponent, ale výkonem, parametry ani výbavou si nezadá s nejlepšími dělenými modely.
Společnost, kterou založil Olé Møller v polovině 80. let v Kodani, se konstrukcím s elektronkami nikdy nezpronevěřila, což potvrzují všechny komponenty, které jsme si zatím v rubrice High Fidelity představili: sluchátkový zesilovač s D/A převodníkem DAC215 (S&V 9/17) a dělený zesilovač CTA305/CTA506 (S&V 11/17). Jejich společným jmenovatelem je precizní provedení, které však dánská značka u modelu CTA408 dotáhla k dokonalosti. Vždyť také jeho prototyp představila na mnichovském High Endu už v roce 2016, ale po bezpočtu navazujících poslechových testů a důkladné technologické přípravě rozjela sériovou výrobu teprve vloni.
Pocit solidnosti vzbuzuje hned čelní panel z masivního hliníku do něhož CNC fréza vyhloubila nejenom reliéfní logo, ale i síť šesti štíhlých vodorovných štěrbin, ve kterých nelze přehlédnout nažhavené elektrody výkonových elektronek. Komponent lze vybírat ve dvou provedeních čelního panelu, anodizovaného buď do černé nebo přírodní barvy kovu.
Promyšlené vnitřní uspořádání je zřejmé od prvního pohledu do „útrob“ CTA408. Robustní toroidní transformátor napájecího zdroje i přes malé rozptylové toky neodděluje dva naddimenzované výstupní transformátory v provedení EI (jejich masivní jádra tak odolávají saturaci a koncový stupeň umožňuje přenášet plný výstupní výkon i u kmitočtů pod 20 Hz!), ale najdeme ho v levém zadním rohu, co možná nejdál od pečlivě stíněného, zapouzdřeného modulu MM/MC phono předzesilovače na protilehlé straně. Filtrační baterie usměrněného napětí je poskládaná z šesti vysokonapěťových válcových elektrolytů z katalogu japonské firmy EPCOS s celkovou kapacitou 3360 µF. Zesilovač, pracující ve třídě AB se zápornou zpětnou vazbou, představuje atypickou hybridní konstrukci, kdy budící stupně jsou osazeny tranzistory MOSFET, ale dál už na cestě signálu následují elektronky: každý kanál ve dvojčinném zapojení („push-pull“) je osazený dvojitými triodami 12BH7 a 6072A (nebo ekvivalentní 12AY7), na konci pak dvojicí spárovaných svazkových tetrod KT150 (jejich dovolené anodové napětí je 850 V a anodová ztráta 70 W): tyto vůbec nejvýkonnější elektronky s oktalovou paticí vyrábí v Rusku americká firma Tung-Sol ve skleněných baňkách „vejčitého“ tvaru, jenž zlepšuje rozptyl balastního tepla a protože postrádá rovnoběžné strany, odpadají problémy s rezonancemi a mikrofonním efektem. CTA408 dokáže trvale dodávat výstupní výkon 2x 90 W do zátěže jak 8, tak i 3,5 ohmů, což umožňují odbočky na sekundárních vinutích výstupních transformátorů. Zapojení zahrnuje také samostatný sluchátkový zesilovač ve třídě A se ziskem 17,5 dB a už zmíněný MM/MC phono předzesilovač s aktivní korekcí křivky RIAA, osazený více než stovkou diskrétních součástek včetně tranzistorů JFET.
Ovládací prvky z masivního hliníku na čelním panelu zachovávají středovou souměrnost (sluchátkový výstup pro 6,35mm jack najdeme za čelním panelem na pravoboku).
Otočný přepínač vlevo (Selector) umožňuje volit z pěti vstupů, čtyř linkových a gramofonového Phono, jež přepínají miniaturní relé poblíž zadních přípojek. Identický knoflík na protilehlé straně (Volume) na hřídeli potenciometru japonské značky ALPS (doplněného kvůli dálkovému ovládání motorickým servem) reguluje úroveň hlasitosti. Kolem centrálního kruhového subpanelu se sedmi kontrolkami (modré indikují zvolený vstup, dvě červené zapnutý stav či režim Standby) najdeme malá tlačítka Tape a Stby, aktivující monitorovací smyčku magnetofonu, resp. zesilovač z pohotovostního režimu; elektronky samozřejmě potřebují chvilku času, než se jejich elektrody nažhaví a parametry stabilizují. Na zadním panelu převažují zapuštěné přípojky a ovládací prvky, z nichž je zřejmé, že slova o co nejkratších proudových drahách signálu nebyla vyřčena jen tak do větru: pozlacené zdířky pro konektory cinch, jež patří zmíněným vstupům a monitorovacímu výstupu pro magnetofon, i piny posuvných přepínačů jsou totiž zapájené přímo do desek plošných spojů, aby odpadla potřeba jakýchkoli propojovacích kabelů. Samostatná sekce patří phono předzesilovači, který má samostatné páry zdířek pro přenosky MM i MC, prvním z přepínačů volíme mezi typy gramofonové přenosky, druhým lze u MC přenosky optimalizovat vstupní impedanci (50, 100 nebo 470 ohmů), nechybí zde samozřejmě ani masivní zemnící svorka. Vysvětlit je třeba ještě absenci symetrického vstupu, který je jinak v této třídě obvyklý: nesymetrické (jednočinné) zapojení předzesilovače se v takovém případě neobejde bez invertoru, který by pouze „zkomplikoval“ cestu signálu a kvalitě zvuku nijak neprospěl. K připojení reprosoustav slouží šest robustních šroubovacích terminálů německé firmy WBT, protože díky odbočkám ze sekundárů výstupních transformátorů můžeme volit optimální výstupní impedanci vůči zátěži mezi hodnotami 3,5 a 8 ohmů. Zbývá zmínit ještě kolébkový síťový vypínač nad třípólovou zásuvkou pro napájecí kabel, doplněnou prakticky dobře přístupným pouzdrem trubičkové pojistky. Výbava CTA408 zahrnuje štíhlý dálkový ovladač v hliníkovém těle.
Pavel Víšek
Na čem se testovalo
Test se uskutečnil v poslechové místnosti společnosti Tykon v Ostravě, kde zesilovač Copland doplnily reproduktorové soustavy Estelon YB a dělený SACD/CD přehrávač emm Labs TX2/DA2. Kabelaž byla značky Acrolink. Jako testovací jsem vybral skladby z SACD Chick Corea: Randezvous In New York (Stretch, 2003), CD Jeff Beck: Emotion & Commpotion (ATCO, 2010), Petra Haden: Petra Goes To The Movies (Anti-, 2013), The Knack: Get The Knack (Music On CD-Capitol, reed. 2016), Mark Ronson: Uptown Special (Columbia, 2015) a Igor Stravinsky: Le Sacre du Printemps/The Firebird (Deutsche Grammophon, 2003).
Netopýří ucho
Zesilovač Copland zaujme přirozeným zvukovým projevem i lehkostí, s níž se hudby napříč různými žánry zmocňuje. Zvuk je transparentní, ba přímo průzračný přes celé akustické pásmo a oporu má v dokonale kontrolovaných basech včetně těch, jež patří do nejhlubších oktáv. Kapitolu samu pro sebe ovšem představuje prokreslení pásma středních kmitočtů, které nezapře, že elektronky se k barvotvorným vyšším harmonickým chovají nepoměrně vstřícněji nežli tranzistory, za což si „povolenky“ na vyšší harmonické zkreslení právem zaslouží. Kromě excelentní dynamiky i široké hudební scény s přesnou lokalizací nástrojů musíme kvitovat rovněž výkonovou rezervu, která rozhýbá i měniče reproduktorových soustav s nižší citlivostí.
HODNOCENÍ
PRO: na elektronkový zesilovač solidní výkonová rezerva; precizní provedení
PROTI: předzesilovač postrádá (z objektivních příčin) symetrický vstup
VYNIKAJÍCÍ (10) - zvuk (10), výbava (9), obsluha (10), provedení (10)
PARAMETRY
16.12.2024
Americké MoFi představilo své nejnovější, tentokrát sloupové reprosoustavy SourcePoint 888. Název reprosoustav odkazuje na použití tří 8palcových měničů. Jednoho středotónového, v němž je koncentricky umístěn výškový reproduktor, a dvou zcela nových basových reproduktorů, umístěných pod ním.
24.04.2024
Cambridge Audio představilo limitovanou edici oblíbeného a oceňovaného All-in-One přehrávače EVO 150, inspirovanou designem ikonického sportovního vozu DeLorean DMC-12, kterou nabídne v omezené sérii 1000 ks.
01.02.2024
Obvody nového přehrávače byly přepracovány tak, aby mohly využívat 32bitový D/A převodník ESS ES9028Q2M SABRE32.Konstruktérům se podařilo významně zjednodušit signálovou cestu a vyladit kvalitu reprodukce tak, aby mezi posluchačem a originální nahrávkou nestálo nic v cestě.