Dnešní svět je propojen a postupující globalizace neúprosně proniká i do audioprůmyslu. Kromě již běžného sdílení technologií v oblasti AV receiverů, také reprosoustavy podléhají globálním trendům. Obchodníky dnes zajímá hlavně síla značky. Pod „dobrým brandem“ se i drobné změny prodávají snadno s náležitě tučnou marží. Asijské stolárny mají zlaté časy a vy vítejte v období globálních standardů.
Pověstnou výjimkou stvrzující pravidlo je finská značka Gradient Labs, založená v roce 1984. Zakladatel Gradientu je Jorma Salmi, uznávaná autorita v oboru akustiky, člen AEC spolupracující třeba s Quad nebo Seas. Po více než třiceti letech spolupracuje na vedení této rodinné firmy také jeho syn Atte.
V Gradientu šli vždy vlastní cestou. Hluboké znalosti a zkušenosti tvůrcům umožňují vyvíjet a úspěšně prodávat jinde nevídané konstrukce reprosoustav. Efektivní výroba z tuzemských surovin ve vlastní manufaktuře s malým týmem lidí umožňuje nabízet originální finské produkty za velmi atraktivní ceny.
Množinu zákazníků tvoří obvykle lidé s blízkým vztahem k hudbě a výtvarnému umění. Ovšem nejen lidé profesně spjati s hudbou, také náruživí posluchači ze všech koutů světa. Co se týče zvuku, jde o jedny z vůbec nejlépe znějících soustav střední třídy. Model Helsinky 1.5 navíc vkusně obohatí jakýkoli interiér svým mimořádně estetickým, nezaměnitelným vzhledem.
Mezi modely, které Jorma Salmi pod značkou Gradient vyvíjí, představují tyto nekonvenční reprosoustavy své specifické místo. Jsou výsledkem neustálého zdokonalování a dolaďování konceptu, jež, ve své první modifikaci, spatřil světlo světa již v roce 1984 a jehož hlavní ideou je konstrukce, nabízející reprodukci minimálně ovlivněnou akustikou poslechové místnosti. Jako jediné v nabídce této značky, nepoužívají koaxiální měnič. Technické řešení jejich mimořádných schopností autenticky zprostředkovat atmosféru hudebních nahrávek je založeno na minimalizaci akustických odrazů, které nepříznivě působí na reprodukovaný signál.
Helsinky jsou třípásmové reprosoustavy. Basy jsou reprodukovány 12 " měničem s papírovou membránou uloženém v otevřené ozvučnici, orientované podélně s osou středotónového a vysokotónového reproduktoru, takže vyzařuje napříč, dipólově. Elegantní rám ozvučnice je připevněn ke skleněné základně ve tvaru erbu a skleněná tabule, vetknutá do jeho zadní hrany, má za úkol omezit vliv akustického zkratu u dipólově vyzařujícího reproduktoru. Středotónový rozsah pokrývá dopředu vyzařující 5 " reproduktor s papírovou membránou, osazený do své vlastní speciálně tvarované ozvučnice ve tvaru disku, trochu propadlého dovnitř (z důvodu optimalizace vyzařovací charakteristiky měniče. Tento středopásmový modul má kardioidní vyzařovací charakteristiku, směrem dopředu a fakticky žádné vyzařování zadním směrem. Disk je nakloněn směrem nahoru, na posluchače. Vysokotónový reproduktor s hliníkovou kalotou o průměru 19 mm je uložen v jiném, samostatném, konkávně tvarovaném modulu, který funguje jako zvukovod tak, aby optimalizoval úhel rozptylu dopředu vyzařovaných vysokých kmitočtů (také kardioida).
Výsledným efektem této konstrukce je, že než jakékoliv odrazy dorazí do místa poslechu, uplyne dlouhá doba. Boční odrazy jsou minimální, vzhledem k vyzařování směrovanému dopředu, stejně jako odraz od podlahy, vzhledem k naklonění modulů s měniči vzhůru. Zvukové vlny o vysokých kmitočtech, jsou příliš směrové, aby se v podstatné míře odrazily od stropu. A rozsah středního přenášeného pásma je směrován ke stropu pod ostrým úhlem, takže vyvolá odraz, který se při běžné poslechové vzdálenosti projeví až za posluchačem. Výsledný poslechový účinek je velkolepý. Reprosoustavy Gradient Helsinki 1.5 nabízejí mimořádnou transparentnost. Výšky jsou naprosto čisté, ale navíc, potlačení odrazů rozšiřuje čistotu i dolů, do rozsahu středního pásma frekvencí. Akustické výsledky lze nastavit vhodným umístěním soustav a jejich natočením (zejména tonální rovnováhu) a to v překvapivém rozsahu.
Originální design reprosoustav Gradient Helsinki 1.5, stejně jako jejich výjimečné, holografické zvukové vlastnosti a velmi příznivá cena, představují mimořádný přínos v této cenové kategorii reproduktorů. Což také ocenili recenzenti mnoha renomovaných Hi-fi magazínů.
Leták si můžete stáhnout zde.
Reprosoustavy Gradient 6.0 byly zkonstruovány s ohledem na vynikající reprodukci zvuku, především v malých a středně velkých místnostech, v nejrůznějších typech interiérů. Jejich skříň, s hloubkou 17 cm, je navržena tak, aby mohla být soustava umístěna v blízkosti stěny. I takové umístění reprosoustav přinese vyvážený zvuk, bez zvýrazněných, dunivých basů.
Používají jedinečný koaxiální reproduktor (vyzařující z jednoho bodu), stejný, jako vlajková loď reprosoustav Gradient, model Revolution. Tento měnič byl vyvinut společně firmami Gradient a Seas a vykazuje usměrněnou vyzařovací charakteristiku, spojenou s extrémně hladkým, vyváženým kmitočtovým průběhem v širokém poslechovém prostoru. Použití vlastního, dokonale odladěného, koaxiálního reproduktoru propůjčuje soustavám nezaměnitelné, detailní, přesně vymezené zobrazení prostoru nahrávek, s výjimečnou hloubkou a šířkou zvukové scény. Kmitočtový průběh v ose měniče a vyzařovací charakteristika jsou optimalizovány tak, aby poskytovaly vyvážený, vzdušný a neúnavný poslech. Pasivní membrána, na zadní stěně skříně reprosoustav, rozšiřuje odezvu basů na nejnižších frekvencích.
Moderní design reprosoustav 6.0 kombinuje masivní dřevo a nové, vysoce kvalitní, „inteligentní“ materiály. Spodní, horní a boční stěny skříně jsou vyrobeny z masivní břízy. Zadní a přední stěna je z tuhé finské březové překližky, potažené matným italským nanotech materiálem Fenix NTM®, dostupném v bílé nebo černé barvě. Jeho extrémně matný povrch nejen dobře vypadá, je také mimořádně odolný vůči otiskům prstů a poškrábání.
Stejně jako všechny výrobky značky Gradient, je model 6.0 kompletně vyroben ve Finsku. Každá reprosoustava, která opouští dílnu, je individuálně testována a prochází náročnou kontrolou kvality. Pečlivá kvalita zpracování, kompaktní rozměry a mimořádné zvukové vlastnosti dělají z těchto reprosoustav nadčasový výrobek, určený nejen k poslechu oblíbené hudby, ale i k příjemnému bydlení.
Leták si můžete stáhnout zde.
Reprosoustavy Gradient Five jsou primárně určeny pro stereofonní poslech do menších místností nebo jako centrální a efektové soustavy, v kombinaci se sloupovými modely, do sestav domácího kina.
V uzavřené ozvučnici s pasivní membránou o objemu 8 l je osazen firemní, koaxiální středovýškový měnič, stejný, jako používá model Revolution. Ten se v kombinaci s pasivním zářičem dokáže postarat o přesné a živé basy. Reprosoustavy Gradient 5.1 yynikají čistotou reprodukce a dokonalým zobrazením prostoru nahrávek. Mají mimořádně vyrovnanou frekvenční odezvu i průběh impedance. Lze je tedy pohodlně spárovat i s méně výkonnými zesilovači.
Příkladné je rovněž řemeslné zpracování skříně, s použitím nejkvalitnější masivní břízy. Zadní a přední stěna je z tuhé finské březové překližky, potažené matným italským materiálem Fenix NTM® nano-tech.
Reprosoustavy jsou navrženy tak, aby je bylo možno umístit i blízko u zdi. Nejlépe na stojany, ale lze je namontovat také na stěnu, pomocí konzol nebo položit přímo do police. Je možno je umístit vertikálně i horizontálně.
Leták si můžete stáhnout zde.
Reprosoustavy Gradient Evidence vycházejí ze stejné unikátní konstrukční koncepce jako vlajková loď v nabídce značky Gradient, model Revolution. Hudba reprodukovaná těmito reprosoustavami je směrována přímo na posluchače a rušivé reflexy od stěn místnosti tedy neovlivňují kvalitu zvuku. Model Evidence je důkazem toho, že lze Hi-Fi reprosoustavy použít ve všech typech místností a dokonce i přímo u stěny, aniž bychom museli slevit z kvality reprodukované hudby.
Reprosoustavy Evidence používají pro reprodukci frekvencí nad 200 Hz speciální ozvučnici s akustickým odporem (s kardioidní vyzařovací charakteristikou). V praxi to znamená, že reprosoustava téměř vůbec nevyzařuje zvuk dozadu. Vyzařování tímto směrem je v oblasti středních frekvencí utlumeno o 20 dB, což je pouze jedno procento z celkové akustické energie. Proto jsou odrazy akustických vln minimalizovány, i když jsou reprosoustavy umístěny přímo u zadní stěny nebo v blízkosti bočních stěn. Konstrukce reprosoustav minimalizuje rovněž odrazy zvuku v samotné ozvučnici, čímž neguje účinky akustické difrakce.
Koaxiální měnič reprodukující frekvence nad 200 Hz je umístěn v horní části čelní stěny reprosoustav.. Šestipalcová membrána z tkaniny ze skelných vláken zpracovává kmitočty až do 2800 Hz. Vysoké frekvence od 2800 Hz do více než 20 kHz jsou reprodukovány výškovým reproduktorem s hliníkovou kalotou o průměru 1 palce, umístěnou v centru středotónové membrány. Bodový zdroj je považován za ideální zdroj zvuku, výsledkem je extrémně přesné, trojrozměrné zobrazení zvukové scény.
Nízké frekvence pod 200 Hz jsou reprodukovány bassreflexovou ozvučnicí laděnou na 28 Hz. Reprosoustavy Evidence jsou vybaveny dvoustupňovým nastavením úrovně basů.To umožňuje posluchači nastavit jejich vhodnou úroveň v závislosti na umístění reprosoustav a jeho poslechových preferencích.
Leták si můžete stáhnout zde.
Koncepce ideální reprosoustav, spojujících nejlepší vlastností všech současných konstrukcí, by mohla vypadat takto: reprosoustava s velkou deskovou, otevřenou ozvučnicí, která generuje stojaté vlny pouze v jediném směru. Díky úzkému úhlu vyzařování vytváří nejméně nežádoucích prostorových odrazů. Výsledný zvuk je čistý, vzdušný a nezabarvený skříní soustav. Anebo malý dvoupásmový minimonitor, který poskytuje velmi přesnou lokalizaci prostoru hudebních nahrávek a širokou zónu, pro optimální poslech. Pokud bychom spojili dobré vlastnosti obou řešení a ignorovali ty špatné (úzký prostor pro ideální poslech otevřených deskových reprosoustav a skutečnost, že nemohou být umístěny blízko u zadní stěny a slabší reprodukce basů u minimonitorů atd.), výsledkem by byla ideální reprosoustava.
A právě reproduktorové soustavy Gradient Revolution představují jedinečnou kombinaci výhod velkých otevřených deskových reprosoustav a malých monitorů. Jejich konstrukce s otevřeným basovým modulem s dipólovou vyzařovací charakteristikou, který je možno vůči horní koaxiální středovýškové ozvučnici pootočit, se výrazně liší od běžných návrhů reprosoustav. Hudba reprodukovaná modelem Revolution je směrována přímo na posluchače a rušivé odrazy místnosti neovlivňují její reprodukci.
Basová jednotka reprosoustav Revolution používá dva zakázkové reproduktory o průměru 30cm, které pracují v pásmu od 30 Hz do 200 Hz a jsou osazeny v otevřené ozvučnici, svou dipólovou vyzařovací charakteristikou velmi podobné většině deskových reprosoustav. Díky tomuto řešení nevyvolávají při reprodukci stojaté vlny mezi podlahou a stropem, mohou je generovat pouze ve směru vyzařování. Což lze ale účinně omezit jejich natočením vůči středovýškovému modulu a „doladit“ umístěním v místnosti.
Frekvence nad 200 Hz (středy) jsou reprodukovány koaxiálním měničem, jehož membrána o průměru 18 cm používá tkaninu, vyrobenou ze skelných vláken a pracuje na frekvencích až do 2800 Hz. Vysoké kmitočty, od 2800 Hz do více než 20 kHz, jsou reprodukovány výškovým reproduktorem s hliníkovou kalotou o průměru 25 mm, umístěném v centru středotónové membrány.
Bodový zdroj je obecně považován za ideální zdroj zvuku, pro jeho vynikající fázovou a amplitudovou odezvu. Výsledkem je extrémně přesné, stabilní a trojrozměrné zobrazení prostoru hudebních nahrávek.
Tento koaxiální reproduktor je umístěn v ozvučnici s akustickým odporem (díky čemuž má jeho vyzařovací charakteristika tvar kardioidy) a vyzařuje zvuk převážně dopředným směrem. Zadní vyzařování je účinně utlumeno. Tím se minimalizují odrazy v situaci, kdy je reprosoustava umístěna proti zadní stěně.
Kmitočtový průběh reprodukce v místě poslechu je extrémně hladký; to ale samo o sobě nestačí. Pokud má impedanční průběh reprosoustav špičky a poklesy, vyzařované zvukové pole je nevyrovnané a reprodukci zabarvuje. Musí být lineární i kmitočtová charakteristika, měřená ve všech směrech, aby byla zajištěna lineární odezva na energii, dodávanou zesilovačem. Díky výše popisovanému provedení jsou reprosoustavy nejen minimálně náchylné na akustiku poslechové místnosti, ale také na jejich umístění v prostoru a jejich optimální reprodukci lze poměrně snadno „doladit“ natočením basové jednotky, či jemným pootočením celých soustav.
Podrobnější informace si můžete přečíst po stažení letáku ve formátu pdf.
Dovoluji si zde napsat několik dojmů z poslechu reprosoustav Gradient Helsinki 1.5
Musím uznat, že mne ihned zaujaly svým neortodoxním pojetím. Po zapojení k mému zesilovači Electrocompaniet ECI 5 MkII jsem byl ohromen.Neuvěřitelně brilantní prostor nahrávek byl přirozeně "usazený" v poslechové místnosti a tak nějak Vám umožnil se v klidu zaposlouchat. Precizní kontrola nejnižších kmitočtů jen doplnila pohodu, s níž jsem tyto skvosty vybíral. Jestli to byl Dvořák, Puccini nebo Rush, všude zněla především hladce reprodukovaná hudba bez stresu, či přehnaně ctižádostivých alikvot. Zkrátka vyvážená, hladká reprodukce. Vlastnil jsem ve své hifi historii několik sestav, nicméně zdá se, že jsem konečně našel svůj High End- respektive konec v rámci mých možností.
Už měsíc mi hrají v našem obývacím-poslechovém pokoji u užíváme si je.
Kromě toho si žena dělá legraci, že všechny její kamarádky jen nechápavě kroutí hlavou, co že za UFA jsme si to pořídili...
16.12.2024
Americké MoFi představilo své nejnovější, tentokrát sloupové reprosoustavy SourcePoint 888. Název reprosoustav odkazuje na použití tří 8palcových měničů. Jednoho středotónového, v němž je koncentricky umístěn výškový reproduktor, a dvou zcela nových basových reproduktorů, umístěných pod ním.
24.04.2024
Cambridge Audio představilo limitovanou edici oblíbeného a oceňovaného All-in-One přehrávače EVO 150, inspirovanou designem ikonického sportovního vozu DeLorean DMC-12, kterou nabídne v omezené sérii 1000 ks.
01.02.2024
Obvody nového přehrávače byly přepracovány tak, aby mohly využívat 32bitový D/A převodník ESS ES9028Q2M SABRE32.Konstruktérům se podařilo významně zjednodušit signálovou cestu a vyladit kvalitu reprodukce tak, aby mezi posluchačem a originální nahrávkou nestálo nic v cestě.