Phono předzesilovače Cambridge CP1 a CP2

14.12.2016

Cambridge CP1 a CP2

Přenoskové předzesilovače od Cambridge Audio platí už dlouhá léta spolu s dnes asi nejrozšířenějšími řešeními od Pro-Ject za vynikající univerzální řešení pro milovníky analogu - za nijak vysoké pořizovací náklady totiž získáte řešení, které v solidní kvalitě stačí i gramofonům a přenoskám střední třídy, je skladné a u vyššího modelu pak dokonce podporuje i přenosky typu MC, čímž vám otevírá do budoucna cestu k postupu výše analogovým řetězcem.

Přestože v nabídce má firma více různých modelů, nás tentokrát zajímala dvojice dostupných, reflektující v designu aktuální řadu CX. Oba přístroje přichází v na pohled identickém šasi - nízkém, relativně úzkém, se spínacím knoflíkem v levé části čelního panelu (jen extra pozorné oko odhalí lehoučké zapuštění u modelu CP1), stavovou diodou vedle něj a modelovým označením a logem výrobce v pravé části.
Místo nožiček přístroj vpředu stojí na "oblouku", tak jako komponenty série CX. Největší rozdíly spatříte při pohledu zezadu - CP1 má jeden pár vstupních cinchů se zemnícím kolíkem a jeden pár výstupních cinchů. Mezi nimi se oproti předchozí generaci nachází regulátor vyvážení kanálů. Zcela vpravo je vstup pro 12V napájecí zdroj.

U modelu CP2 najdete identickou konektivitu, doplněnou ale ještě o vstup pro signál MC přenosek a logicky také o dvoupolohový přepínač zesílení. K regulaci vyvážení kanálů tu přibyl ještě volitelný subsonický filtr.
Po fyzické stránce jsou rozměrově oba přístroje naprosto identické - šířka 21,5 cm, hloubka 13,3 cm a výška 4,6 cm předurčují oba phono předzesilovač pro umístění v jakékoliv volné škvírce, stejně jako hmotnost 800, respektive 900 gramů (CP1, respektive CP2).

Předzesilovač CP1 nabízí zisk 39 dB, celkové harmonické zkreslení v pásmu 20 - 20 000 Hz pod 0,009%, deviaci od předepsané RIAA korekce jen +/- 0,65 dB, odstup signálu a šumu solidních 85 dB a separaci kanálů vyšší, než 76 dB. Model CP2 potom nabízí úplně totožné parametry, jen přesnost RIAA korekce je +/- 0,3 dB, separace kanálů 83 dB (respektive 69 dB pro MC) a odstup signálu a šumu 86 dB (respektive 72 dB pro MC).
Rozdíly pak najdete i uvnitř a to dosti výrazné - model CP2 je řešen výrazně přesvědčivěji a plně si zaslouží svou vyšší cenu. CP1 pracuje ve třídě A a vstupní část je řešená diskrétně, model CP2 k tomu pak přidává výrazně větší množství kondenzátorů, krytí nejcitlivějších obvodů měděnými bloky a třeba právě již zmiňovaný subsonický filtr.

Co se týká takové té lehkosti, s níž se vinyl přes předzesilovače poslouchá, tak ani CP1 není vůbec zlým řešením, pokud máte základní sestavy - tam pak i Gibbova "Fine Line" ("Now Voyager" | 1984 | Polydor | 823429-1) celkem slušně funguje, je to trochu věcné a možná trochu tenčí než by být mohlo, ale vlastně je reprodukce přehledná a smysluplná. Jakmile ale zapojíte CP2, technické parametry jdou stranou a přibude něco těžko definovatelného a to muzikálnost, přibude rytmus a hlavně zátah pěkně odspodu. S CP2 má zvuk takový ten plný a sytý charakter, který si chcete při přehrávání černých placek užít.

Přenoskové předzesilovače Cambridge CP1 a CP2 jsou slušné oba, ale CP1 je prostě rozumně provedeným základním řešením, kdežto CP2 už je opravdu radost poslouchat a bude schopen držet krok i s gramofony a přenoskami střední kategorie, navíc i na zcela identické sestavě je rozdíl znát. A protože cenový rozdíl sice není úplně malý, ale rozhodně ani není nesnesitelný, kloníme se k nápadu zapomenout na CP1 (pokud nemáte vysloveně nějaký základní gramofon, kde rozdíl nebude tak zřetelný) a udělat si radost muzikálností, bohatostí a pohodou, kterou umí Cambridge CP2 zprostředkovat na jedničku a podtrhnout tak radost z roztáčení černých placek.

Daniel Březina

Cena předzesilovače CP1 je 3 490,- Kč, CP2 stojí 6 190,- Kč

KLADY

  • v dané ceně těžko pořídit něco lépe hrajícího
  • civilně přirozené, čisté a klidné
  • jednoduché na použití a spolehlivé
  • možnosti regulace

ZÁPORY

  • model CP1 není zase o tolik levnější, aby nestálo za to došetřit na CP2

Původní článek jsme zkrátili, celý si jej můžete přečíst na:

www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/phono-predzesilovace/1139-cambridge-cp1-a-cp2

» zpět na přehled

Diskuze

Vložit nový příspěvek

Novinky

16.12.2024

Sloupovky MoFi Sourcepoint 888

Americké MoFi představilo své nejnovější, tentokrát sloupové reprosoustavy SourcePoint 888. Název reprosoustav odkazuje na použití tří 8palcových měničů. Jednoho středotónového, v němž je koncentricky umístěn výškový reproduktor, a dvou zcela nových basových reproduktorů, umístěných pod ním.

... více

24.04.2024

Cambridge EVO 150 DeLorean

Cambridge Audio představilo limitovanou edici oblíbeného a oceňovaného All-in-One přehrávače EVO 150, inspirovanou designem ikonického sportovního vozu DeLorean DMC-12, kterou nabídne v omezené sérii 1000 ks.

... více

01.02.2024

Cambridge Audio CXN 100

Obvody nového přehrávače byly přepracovány tak, aby mohly využívat 32bitový D/A převodník ESS ES9028Q2M SABRE32.Konstruktérům se podařilo významně zjednodušit signálovou cestu a vyladit kvalitu reprodukce tak, aby mezi posluchačem a originální nahrávkou nestálo nic v cestě.

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga